Wtorek 29 listopada / Basen w Mościcach, ul. Traugutta 5A
Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku – promocja albumu i spotkanie z autorką Bożeną Kostuch, prowadzenie: Barbara Bułdys
W obszernej, bogato ilustrowanej monografii przedstawione zostały mozaiki i dekoracje znajdujące się w 32 miejscowościach Małopolski, wykonane w latach 1950–1993 z ceramiki, a także ze szkła oraz materiałów eksperymentalnych. Składające się z kilku części opracowanie ma walory przewodnika po opisywanych miejscach i ich historii, albumu ukazującego dekoracyjne walory mozaik i ceramiki oraz stanowiącego ich dokumentację, jest zarazem publikacją naukową, systematyzującą i poszerzającą wiedzę na temat powojennej plastyki w architekturze naszego regionu. Z pewnością zainteresuje nie tylko osoby zajmujące się historią sztuki i architektury oraz służby konserwatorskie, lecz także mieszkańców poszczególnych miejscowości, lokalne władze i turystów, oraz coraz liczniejszych miłośników ceramiki i mozaik. Album został wydany przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
Bożena Kostuch – kustosz w Dziale Rzemiosła Artystycznego i Kultury Materialnej Muzeum Narodowego w Krakowie, była współkuratorką (wspólnie z Barbarą Bułdys) wystawy Łysogórski eksperyment. Ceramika artystyczna dla architektury prezentowanej w BWA w Tarnowie w 2015 roku.
Piątek 2 grudnia / CSM
Spektakl muzyczny Nicola Palladini D:AMORE- muzyczna podróż śladami miłości
AMORE to po włosku miłość, synonim pasji i namiętności. Samo słowo „miłość” jest tematem przewodnim większości znanych utworów, które zapisały się w historii muzyki rozrywkowej włoskiej, francuskiejczy anglosaskiej. Spektakl muzyczny d:Amore w reżyserii Palladiniego zawiera wyjątkowe utwory powstałe właśnie w latach sześćdziesiątych – Dalidy, Elvisa Presley’a, The Beatles, czy Roberty Flack. Nicola Palladini – reżyser, aktor muzycznych scen polskich i włoskich, słowami piosenek i przy akompaniamencie muzyki granej na żywo – czasem wzruszająco, czasem z przymrużeniem oka – stawia pytania o to, czym byłby świat, gdyby nie miłość. W tym przypadku pytanie to nabiera zupełnie innego kontekstu. Jest hołdem złożonym twórcom i ich sztuce. d:Amore to spektakl nie tylko dla zakochanych, bo też nie jest to widowisko jedynie o miłości. To historia o wierze w siebie, w swoje marzenia, o chęci wydostania się z ciasnych reguł, w które wtłacza nas społeczeństwo, o potrzebie wolności i samorealizacji. Akcja rozgrywa się w latach 60. XX wieku, więc poruszana jest w nim nie tylko tematyka miłości, ale i wojny w Wietnamie, wolności obyczajowej, rewolucji seksualnej, a nawet strajków ’68. Tło historyczne stanowić będą videoprojekcje.
Środa 7 grudnia / Aula Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pl. Matejki 13
Sprawna ręka Moshe Kupfermana – spotkanie z artystami Markiem Chlandą i Przemysławem Branasem
Spotkanie poświęcone będzie życiu i twórczości wybitnego izraelskiego malarza Moshe Kupfermana. Jego postać zostanie przywołana przez Marka Chlandę, który współpracował z Kupfermanem oraz przez Przemysława Branasa – artystę młodego pokolenia, który – tak jak Kupferman – urodził się Jarosławiu.
Czwartek 8 grudnia / BWA
Sprawna ręka. Kupferman / Chlanda – wernisaż wystawy
Tytułowa sprawna ręka to tłumaczenie hebrajskiego Jad Charuzim. Pod taką nazwą w przedwojennym Jarosławiu działało Stowarzyszenie Rękodzielników Żydowskich. Z Jarosławia pochodzi wybitny izrealski malarz Moshe Kupferman (1926–2003). W 1948 roku wyjechał do Izraela, gdzie był jednym z założycieli kibucu Bojowników Gett Lohamei HaGetaot. Pracował tam jako murarz, ale równocześnie rozwijał swój talent malarski. Dzięki talentowi i systematycznej pracy rozwinął swój niepowtarzalny styl, który zyskał wielkie uznanie. Wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie zaowocowały szeregiem jego indywidualnych wystaw, w takich miejscach jak Muzeum Izraela w Jerozolimie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hajfie, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Muzeum Narodowe w Sztokholmie, Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Żydowskie w Paryżu. Jego prace pokazywane były również na wielu zbiorowych wystawach, takich jak XLII Biennale Sztuki w Wenecji, Worcester Art Museum w USA, Los Angeles County Museum of Art czy w The Jewish Museum w Nowym Jorku. W Polsce jego prace pokazywane były w 1993 roku Muzeum Sztuki w Łodzi i CSW Zamku Ujazdowskim, dwa lata później w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.
Na wystawie pokazane zostaną prace Kupfermana połączone z dziełami Marka Chlandy, wybitnego polskiego artysty, który współpracował z Kupfermanem. Wystawa związana jest z 90. rocznicą urodzin Kupfermana, przypadającą w 2016 roku.
Piątek 9 grudnia / Dworzec PKP
Marek Chlanda Kodeks Nadwiślański – wystawa w ramach Wystawy stałej prac z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej
Sobota 10 grudnia / CSM
Dogville, spektakl Teatru Syrena
Opowieść o ludzkim okrucieństwie, która porusza istotny problem w dzisiejszym świecie – problem obcego. Główna bohaterka – Grace – trafia jako uciekinierka do małej, zapomnianej wioski i prosi mieszkańców o schronienie. Mieszkańcy Dogville przyznają jej prawo azylu. Początkowe wydarzenia nie są niczym nadzwyczajnym, przełamywaniem nieufności, poznawaniem się. Z czasem jednak mieszkańcy coraz bardziej uzmysławiają sobie beznadziejność położenia kobiety i jej bezbronność. Posiadając pełną kontrolę nad jej losem, stają się sadystami. Są doskonałą ilustracją teorii Ericha Fromma, mówiącą o tym, że rdzeniem sadyzmu jest pragnienie posiadania absolutnej i nieograniczonej kontroli nad istotami żywymi, zajęcie względem nich pozycji Boga, przy czym Fromm zaznacza, że sadyzm dotyczy szczególnie tego typu ludzi jak mieszkańcy Dogville, nieposiadających wiele i niewiele mogących, ubogich w życiowe osiągnięcia i możliwości. Opowieść o miasteczku Dogville staje się przerażającym studium ludzkiego okrucieństwa.
Reżyseria: Aleksandra Popławska i Marek Kalita. Występują: Agnieszka Krukówna, Helena Norowicz, Aleksandra Popławska, Anna Smołowik, Przemysław Glapiński, Jerzy Nasierowski, Bartosz Porczyk, Piotr Siejka.
Niedziela 11 grudnia / Ratusz, Rynek
Gdzie jest brat twój, Abel? – spotkanie z Andą Rottenberg
W 1995 roku w warszawskiej Zachęcie Anda Rottenberg przygotowała bardzo ważną wystawę pt. Gdzie jest brat twój, Abel? z pracami dwudziestu wybitnych współczesnych artystów: Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki, Christiana Boltańskiego, Miriam Cahn, Marka Chlandy, Iana Hamiltona Finlaya, Moshe Gershuniego, Jochena Gerza, Anselma Kiefera, Tomasza Kiznego, Jannisa Kounellisa, Moshe Kupfermana, Władimira Kuprijanowa, Gabriela Orozco, Arnulfa Rainera, Michy Ullmana, Lawrence’a Weinera, Krzysztofa Wodiczki, Penny Yassour.
„Przywołanie w tytule wystawy biblijnego pytania Gdzie jest brat twój, Abel?, które Bóg skierował do Kaina, pytając o los jego brata Abla, podkreśla wagę, ale także pojemność i wieloznaczność problemu, wychodząc poza granice pojęć takich jak Holocaust czy totalitaryzm. Pytanie to, jego uniwersalna, wciąż aktualna wymowa, zwraca nas do źródeł zła, bólu, winy, kary, strachu, zawiści, odkupienia. Zwraca nas do odwiecznego doświadczenia i doświadczania człowieka” (ze wstępu do katalogu wystawy autorstwa Jarosława Świerszcza).
Niedziela 11 grudnia / BWA
Sprawna ręka. Kupferman / Chlanda, po wystawie oprowadzają Marek Chlanda i Igor Bloch.
13. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza 2016
Organizatorzy: Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, Centrum Sztuki Mościce oraz Tarnowskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Od 18 listopada do 11 grudnia 2016 roku
Tarnów