Już po raz dziesiąty odbędzie się jeden z najbardziej oryginalnych trójmiejskich festiwali – Metropolia jest Okey. Festiwal powstał z inicjatywy Dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury Larrego Ugwu nie tylko po to, aby promować hasło „metropolia”, ale też po to, aby nieść ogromny ładunek pozytywnej energii. Podczas kilku grudniowych dni między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem trójmiejscy artyści łączą swoje siły, by integrować się między sobą i publicznością.
Pierwsze edycje festiwalu były wydarzeniami muzycznymi – do dziś główną częścią programu są koncerty klubowe. Każdego dnia festiwalu na scenie gdańskiego Parlamentu, sopockiego Sfinksa czy gdyńskiego Ucha prezentuje się kilkanaście zespołów związanych z Trójmiastem – w tym roku m.in. Olo Walicki, Wojtek Mazolewski, Kiev Office, Salviction Hatti Vatti, Sara Brylewska i zespół Nagrobki. Ale Metropolia jest Okey to również muzyka klasyczna i koncert w Ratuszu Staromiejskim 29 grudnia, podczas którego wystąpi wybitnie uzdolniona młodzież trójmiejskich szkół muzycznych I i II stopnia, laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, stypendyści MKiDN.
Stałe miejsce w programie zajmują również teatr, sztuki wizualne, literatura oraz przedstawienia improwizowane z udziałem publiczności.
W tym roku odbędą się m.in. wystawa Barbary Kruszewskiej pt. Obierki, pokazy filmów, debata, Dzień „Gazety Wyborczej Trójmiasto” pt. Żadnych sztandarów. Wolność. Trójmiejscy wykonawcy grają piosenki z polskiej sceny niezależnej, występy IMPRO i wręczenie nagród Marszałka Województwa Pomorskiego.
28 grudnia w klubie muzycznym Parlament po raz ostatni, bo to koncert pożegnalny, będzie można usłyszeć trójmiejski zespół, który zna cała Polska: Tymon&Transistors (koncert będzie transmitowany na antenie Radia Gdańsk).
A wszystko to w metropolii, czyli wszystkich zakątkach Trójmiasta.
Wystawa Barbary Kruszewskiej Obierki
Od 8 grudnia 2016 roku do 7 stycznia 2017 roku
Ratusz Staromiejski / Gdańsk / ul. Korzenna 33/35
26 grudnia
Dzień „Gazety Wyborczej Trójmiasto” pt. Żadnych sztandarów. Wolność. Trójmiejscy wykonawcy grają piosenki z polskiej sceny niezależnej – pokazy filmów, debata, koncert
Hotel Wolne Miasto / Gdańsk / wejście od ul. Św. Ducha 2 / sala konferencyjna (I piętro)
Program przygotował Przemysław Gulda („Gazeta Wyborcza”). Wstęp wolny
17.00 – pokaz filmów
- Cicha inkwizycja / reż. Holen Sabrina Kahn & Alessandra Zeka, 1 godz. 5 min.
- Fuocoammare. Ogień na morzu / reż. Gianfranco Rosi, 1 godz. 48 min.
20.00 – debata
Prowadzący: Jakub Knera
Cicha inkwizycja – surowy pod względem formalnym zapis współczesnej sytuacji w Nikaragui, jednym z nielicznych krajów na świecie, w którym obowiązuje całkowity zakaz aborcji. Ogień na morzu – zbierający laur za laurem, ostatnio: tytuł najlepszego europejskiego dokumentu 2016 roku – poruszający film o dramatycznej sytuacji uchodźców na wyspie Lampedusa. Debata po filmie dotyczyć będzie problemu uchodźców w Europie: sposobów ucieczki z objętych wojną ojczyzn, warunków życia w obozach tymczasowych i tego, jak można pomagać potrzebującym. Ważnym wątkiem będą także medialne i polityczne mity dotyczące sytuacji uchodźców. W rozmowie, którą poprowadzi Jakub Knera, uczestniczyć będą Marta Siciarek i Monika Popow z Gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.
Przemysław Gulda
21.00 – koncerty
Klub Parlament / Gdańsk / ul. Św. Ducha 2
Prowadzący: Przemysław Gulda (Gazeta Wyborcza)
Bilety w cenie 5 zł do nabycia przed koncertem
Wystąpią:
- Crah
- Enchantia
- Hatti Vatti
- Kiev Office
- Wojtek Mazolewski
- Salviction
- Olo Walicki
- Nagrobki
27 grudnia
20.00 – Impro show – krótkie formy
Ratusz Staromiejski / Gdańsk / ul. Korzenna 33/35
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Księgarni PWN, Korzenna 33/35 od 12 grudnia oraz od godziny 18.00 przed wydarzeniem
Impro show to poświąteczne wytrząsanie z siebie nabranych przez ostatnich kilka dni kalorii za pomocą śmiechu. O niego zatroszczą się trójmiejscy improwizatorzy znani z niegdysiejszych formacji W Gorącej Wodzie Kompanów, Peletonu i Kabaretu Limo. Będzie to zestaw improwizowanych na oczach widzów scenek i piosenek. Podczas wieczorów impro to widownia proponuje pomysły na miejsca akcji, postaci, tematy, a improwizatorzy robią z tego, co trzeba – głupkowatą, szaloną i śmieszną rozrywkę.
Występują: Ewa Czernowicz, Karolina Rucińska, Małgorzata Tremiszewska, Szymon Jachimek i Wojciech Tremiszewski. Na klawiszach improwizuje Hubert Świątek.
Fani trójmiejskiej muzyki mogą wstąpić do Klubu B90 na DOKI, czyli II edycję Niezależnej Nagrody Muzycznej. Początek o godz. 19.00.