Kozanów – W poszukiwaniu cudownego
Kozanów – W poszukiwaniu cudownego międzynarodowa grupowa wystawa usytuowana w przestrzeni osiedla Kozanów. To kilkanaście prac artystów z Polski, Szwecji, Niemiec i Austrii dopasowanych do terenów osiedla. Wystawie towarzyszą performensy, działania filmowe i program dyskusji, odnoszące się do historii i codzienności Kozanowa. Projekt Kozanów – w poszukiwaniu cudownego to propozycja przede wszystkim dla mieszkańców osiedla, których chcemy zaprosić do zapoznania się z działaniami artystów w sposób bezpośredni – jako współtwórców prac i pośredni – poprzez dyskusję o stworzonych przez artystów instalacjach site-specific, umiejscowionych w obszarze ich osiedla.
Spotkania Międzypokoleniowe. Damian Kalita
W uruchomionej w ubiegłym roku Pracowni Komuny Paryskiej 45 oprócz dotychczasowych spotkań oraz działań warsztatowych dla najmłodszych i dorosłych rozpoczęły się spotkania międzypokoleniowe. Ich zakres jest bardzo szeroki i dotyczy m.in. architektury i filmu, ale także innych dziedzin sztuki. Poruszane są także sprawy codzienne, takie jak możliwość powstania rady osiedla. Projekt prowadzi Damian Kalita, we współpracy z Jackiem Sterczewskim, doświadczony animator kulturalny, który dba aby pomysły były rozwojowe dla mieszkańców i przestrzeni Przedmieścia Oławskiego.
Pracownia Komuny Paryskiej 45
Pracownia to miejsce o charakterze warsztatowo-wystawienniczym przeznaczone do wymiany doświadczeń między lokalną społecznością a artystami i animatorami. Do Pracowni zaproszeni są wszyscy wrocławianie, ale przede wszystkim mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego. Inicjatywa kierowana jest zarówno do dzieci, młodzieży jak i seniorów. Głównymi animatorami, a zarazem opiekunami Pracowni są Kamila Wolszczak i Krzysztof Bryła.
Odliczanie. Karolina Freino
Rakieta – metalowa przeplotnia, której motyw był częsty na PRL-owskich placach zabaw, będąc wyrazem aspiracji, programowego entuzjazmu i wiary w przyszłość, stoi zaraz obok wydeptanej ścieżki, zapomniana i nieużywana, a odpadająca farba odsłania wiele warstw olejnych kolorów. Praca Odliczanie zakłada uzupełnienie rakiety o odgłos odliczania czasu do startu. Głos lektora odliczał je miarowo i bezustannie, 24 godziny na dobę. Poziom głośności był tak dobrany, by stanowić dźwiękową narrację tylko w obrębie rakiety, słyszalną dla przechodniów i nieuciążliwą dla okolicznych mieszkańców.
Integrator. Agnieszka Bocheńska-Niemiec i Przemysław Chimczak
Celem projektu jest integracja lokalnej społeczności, zamieszkującej przy ul. Waryńskiego, na Sępolnie. W wyniku przeprowadzonych konsultacji, okazało się, że mieszkańcy potrzebują miejsca sprzyjającego różnym aktywnościom. Artyści zaproponowali mieszkańcom instalację, która zamiast wymuszać konkretne zachowania zachęca do kreatywności swoich użytkowników. Dla jednych stała się miejscem spotkań, a dla innych terenowym placem zabaw.
Casting. Iza Rutkowska
W ubiegłym roku artystka prowadziła działania na terenie Przedmieścia Oławskiego. Wielki, dmuchany jeż był niezwykłą atrakcją dla dzieci, które chętnie przychodziły bawić się kolcami jeża, poznawać, integrować i wspólnie spędzać czas. Wokół jeża skupili się też dorośli. Udało się nawiązać nowe sąsiedzkie relacje. Artystka zorganizowała również akcję crowdfundingową, dzięki której dzieciaki pojechały na kolonie. Teraz Iza Rutkowska postanowiła zorganizować Casting, podczas którego sąsiedzi mogli zgłosić propozycję własnych, kreatywnych działań na rzecz otoczenia i mieszkańców, a następnie zrealizować te pomysły razem z artystką.
Zaradność. Robert Pludra i Katarzyna Moszczyńska
Odwołując się do powojennej historii wrocławskiego Brochowa, autor zaprojektował instalację audiowizualną. Znajduje się ona na podwórku w pobliżu ulic Chińskiej i Koreańskiej. Obiekt służy do prezentacji archiwalnych fotografii w formie stereoskopowej, a także przybliży historię ciekawych i często zapomnianych miejsc na Brochowie. Pomysł projektantów dawał także dzieciom możliwość wspinaczki i zabawy.
Przy wspólnym stole. Kosmos Project
Na skwerku, pomiędzy przedwojennymi kamienicami Przedmieścia Oławskiego, postawiono nietypowy stół. Wokół niego znalazło się 12 siedzisk. Każde z nich inne. „Chcemy zrobić stół pokazujący wielokulturowe pochodzenie mieszkańców Wrocławia. Stół to przecież rzecz, która jednoczy ludzi” – tłumaczą autorzy z grupy Kosmos Project. Stół mial stać się nie tylko miejscem spotkań, ale także przyczynkiem do poznania wielokulturowej historii Wrocławia.
Art’n’Scroll
W projekcie Art’n’Scroll modyfikujemy funkcję standardowego nośnika „city scroll”, który normalnie działa jak zwielokrotniony billboard reklamowy i eksponuje w określonym rytmie kolejne plakaty. W projekcie Art’n’Scroll wstęga papieru przewija się w sposób ciągły i zatrzymuje się tylko 2 razy przy zmianie kierunku: z góry na dół i z dołu do góry. Uzyskana w ten sposób ciągła powierzchnia bez podziału na kilka osobnych plakatów wykorzystana jest na pokaz.
Podsumowanie Wrocław – wejście od podwórza 2016:
Miejsca: Ołbin, Przedmieście Oławskie, Huby, Kozanów, Kleczków, Brochów, Powstańców Śląskich
Artyści: Joanna Rajkowska, Cecylia Malik, Jakub Szczęsny, Karolina Breguła, Robert Pludra, Katarzyna Krakowiak, Julita Wójcik, Jacek Niegoda, Dominika Skutnik, Kamila Szczęsna, Damian Kalita, Artur Żmijewski, Krzysztof Żwirblis, Bartolomeo Koczenasz, Piotr Dziurdzia, Jakub Wesołowski, Jakub Szczęsny, Jan Sukiennik, Justyna Wencel, Marcin Chomicki, Justyna Koeke, Joanna Piaścik, Jadwiga Sawicka, Lila Kalinowska, Medusa Group, Karolina Freino, Iza Rutkowska, Kosmos Projekt, Kamila Wolszczak, Krzysztof Bryła, Marek Tybur, Elżbieta Goliszewska, Mariusz Mikołajek, Jan Mikołajek, Dietmar Schmale, Joerg Herold, Merzedes Strum Lie, Daniel Segerberg, Mikae Hansen, Kristina Muntzing, Dorota Walentynowicz, Ludwig Kittinger, Sophie Thun, Fernando Mesquita, Andrzej Dudek-Durer, Zuzanna Wollny, Ewa Błaszak
Wrocław – wejście od podwórza
Od stycznia do grudnia 2016 roku
Wrocław