„Ogromną radością i satysfakcją napawa mnie fakt, że w Galerii Salon Akademii pokazujemy dzieła dwóch wspaniałych artystów, którzy trwale zapisali się w historii rzeźby polskiej – Jana Kucza i Antoniego Pastwy” – mówi prof. Adam Myjak, Rektor ASP w Warszawie.
Jan Kucz stał się już legendą. Nikt lepiej do niego nie potrafi tak trafnie reagować na absurdy otaczającego nas świata. Jego prace to swoisty artystyczny komentarz do nich. Wspaniałe realizacje – począwszy od form niedużych, aż po prezentacje pomnikowe– stanowią przykłady rzeźbiarskiego mistrzostwa, pogłębionego wielką wrażliwością i rozumieniem współczesności.
Antoni Pastwa – o kilka lat młodszy od Kucza – jest zafascynowany jego twórczością, co sam wielokrotnie podkreślał. Dojrzałością i talentem bez wątpienia dorównuje mistrzowi. Z powodzeniem uprawia realizacje monumentalne (tj. Kwadryga na Teatrze Wielkim, reliefy na gmachu Rezydencji Foksal). Jego twórczość jest refleksją nie tylko nad ludzkim losem. Często skupia się na tematyce animalistycznej, czego dowodem są słynne psy i konie z cyklu Cienie, wykonywane zarówno w kamieniu, jak i brązie czy drewnie.
prof. Adam Myjak, Rektor ASP w Warszawie
Profesorów, rzeźbiarzy łączy coś, co sprawia, że wystawa osobowości tak różnych jest spójna. Braterska. Tak, jak braterska jest wspólnota stworzeń – mówi Jarosław Mikołajewski.
Jan Kucz. Antoni Janusz Pastwa
Wernisaż: 9 stycznia 2017 roku, godz. 18.00
Od 10 stycznia do 8 lutego 2017 roku
Galeria Salon Akademii w Warszawie