Goethe-Institut w Warszawie rusza z kolejnym cyklem wydarzeń. Cykl nosi motto Szczęśliwej podróży, a zaproponowane przez Goethe-Institut wydarzenia zaprezentują zagadnienia związane z tematyką podróży w szerokim spektrum. Do współpracy i dyskusji nad tematem zaproszeni zostali artyści, pisarze i specjaliści.
„Mądremu podróże najlepszą nauką” – pisał Goethe. Jak ta myśl odnosi się do nas w dzisiejszych czasach? Czy obecnie raczej zaniechanie podróży nie byłoby godne pochwały? Podróżujemy bowiem z własnej woli lub pod przymusem, a złe wspomnienie z ostatniej wyprawy nie odbiera nam radości z kolejnej. Podróżowanie już dawno straciło swoją niewinność, ale fakt ten nie pomaga pozbyć się rajzefiber – rozważa dyrektor Goethe-Institut, Christoph Bartmann.
Wśród wydarzeń cyklu Szczęśliwej podróży znajdą się rozmowy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty oraz spotkania. Dotyczyć będą podróży w czasie, wypraw, także tych edukacyjnych oraz post-turystyki. Chodzi w nich także o aspekt ucieczki i wygnania oraz o to, jak podróżują słowa i jak są odnajdywane przez podróżników. Cykl otworzy film Klucze z 1974 roku – o wyprawie niedługiej, bo z NRD do Krakowa. Wyprodukowany przez DEFA film Egona Günthera opowiada o wielkiej przygodzie, jaką była podróż do Polski w czasach PRL-u.
Szczegółowy opis lutowych wydarzeń:
- 17 lutego, godz. 18.00 – Klucze (1972), reż. E. Günther – pokaz filmu i rozmowa. Udział w dyskusji wezmą aktorki: Jutta Hoffmann i Magdalena Zawadzka oraz krytyk filmowy: Claus Löser. Prowadzenie: Tomasz Raczek.
Klucze to jeden z najbardziej tajemniczych NRD-owskich „półkowników”. Muzykę do filmu skomponował Czesław Niemen. Bohaterami filmu są Klaus, student matematyki i Ric, robotnica z fabryki żarówek, którzy wybierają się na wakacje do Krakowa. Ich przygody w Polsce stają się pretekstem do rozważań o relacji jednostki i społeczeństwa w państwie socjalistycznym oraz o niemożliwych do pokonania barierach klasowych i intelektualnych. Film jest eksperymentem, który łączy fotografię dokumentalną z improwizacją i inscenizacją, porzuca wszelkie reguły dramatu, naśladuje dynamikę rzeczywistości.
- 24 lutego, godz. 18.00 – We dwóch dookoła świata – w 80 dni bez grosza przy duszy – spotkanie z Paulem i Hansenem Hoepnerami, którzy postanowili okrążyć kulę ziemską w 80 dni, podobnie jak Fileas Fogg – bohater powieści Juliusza Verne’a. Prowadzenie: Wiktoria Michałkiewicz
Bracia Paul i Hansen Hoepnerowie postanowili okrążyć kulę ziemską w 80 dni, tak samo jak Fileas Fogg ze znanej powieści Juliusza Verne’a W 80 dni do okoła świata. Wyruszyli z Berlina bez grosza przy duszy. Jak udało im się zrealizować to śmiałe przedsięwzięcie?
Program wydarzeń w kolejnych miesiącach:
- 3–4 marca, godz. 18.00 – Exil Shanghai (1997), reż. U. Ottinger – pokaz filmu dokumentalnego, ukazującego losy niemieckich, austriackich i rosyjskich Żydów, którzy znaleźli schronienie przed Holocaustem w Szanghaju. Film wyświetlany będzie w dwóch częściach: piątek – cz. I oraz sobota – cz. II. Wprowadzenie do filmu: Ewa Chomicka.
- 10 marca, godz. 10.00–15.00 – O podróżach, spotkaniach i przemianach – warsztaty wspierania czytelnictwa dla bibliotekarzy. Prowadzenie: Kathrin Buchmann z LesArt – Berlińskiego Centrum Literatury Dziecięco-Młodzieżowej. Partnerzy: LesArt Berlin, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
- 10 marca, godz. 18.00 – Dlaczego w każdym języku świat wygląda inaczej? – dyskusja panelowa, w której wezmą udział językoznawcy oraz autorzy blogów podróżniczych.
- 17 marca, godz. 18.00 – część I: Wędrujące słowa – wykład poświęcony polskim słowom, które zawędrowały do języka niemieckiego oraz zwrotom niemieckim, które wplecione zostały do języka polskiego. Część II: Wanderwörter – gra, dzięki której będzie można odkrywać ciekawostki związane z językiem niemieckim.
- 24 marca, godz. 18.00 – Oko na świat – spotkanie z Tomkiem Sikorą, fotografem. Artysta od ponad 50 lat fotografujący na całym świecie opowie o swoich sposobach na uchwycenie podróżniczych doświadczeń – od fotografii ulicznej, przez zdjęcia krajobrazów, po fotografię autorską.
- 31 marca, godz. 18.00 – Ilija Trojanow w Warszawie – spotkanie z pisarzem, tłumaczem i wydawcą, Iliją Trojanowem, jednym z najważniejszych niemieckojęzycznych autorów oraz politycznie zaangażowanym obywatelem świata. Prowadzenie: dr Christoph Bartmann
- 7 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00 – post-turysta.pl, spotkanie z Marysią Złonkiewicz i Pawłem Cywińskim
- 21 kwietnia 2017 roku, godz. 18.00 – wykład o technologiach translatorskich: dlaczego warto uczyć się języków obcych? Czy możliwe jest by technologie translatorskie znane z filmów science-fiction stały się rzeczywistością?
- 12 maja 2017 roku, godz. 18.00 – Ludzie, doświadczenia, miejsca, rozmowa z Anną Konik, artystką nomadyczną, która nieustannie jest w podróży. Prowadzenie: Katarzyna Bojarska
- 13 maja 2017 roku, godz. 18.00, 20.00, 21.30, 23.00 – Pokaz filmu Awaria w reżyserii Philipa Scheffnera. Film dokumentalny, który powstał na kanwie nagrania na Youtube pokazującego uszkodzoną łódź z 13 uchodźcami na pokładzie. Wstęp do filmu: Maciej Nowicki
- Od 18 do 21 maja 2017 roku – Niemcy – Gość Honorowy Warszawskich Targów Książki, w tym roku Niemcy są gościem honorowym Warszawskich Targów Książki. Programowy przygotowanemu przez Frankfurckie Targi Książki, Goethe-Institut i niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych patronuje motto Worte bewengen. Siła słów. Intencją jest pokazanie literatury jako niezależnej przestrzeni dla otwartego dialogu i wymiany myśli, emocji i informacji. W ciągu kilku dni odbywać się będą debaty, spotkania, rozmowy z gośćmi z Niemiec i Polski.
- 23 maja 2017 roku, godz. 18.30 – Sighard Neckel. Populizm i demokracja – dyskusja
- 26 maja 2017 roku, godz. 11.00–13.00 – finał konkursu: Młodzież debatuje
- 26 maja 2017 roku, godz. 20.00 – Ensemble Füz – koncert – muzyka świata i oriental jazz, koncert niemiecko-tureckiego zespołu, istniejącego od 1995 roku, na którego własne, niepowtarzalne brzmienie składają się oud, klarnet i perkusja.
Wydarzenia z cyklu Szczęśliwej podróży będą prezentowane z polsko-niemieckim tłumaczeniem.
Szczęśliwej podróży
Od 17 lutego do 27 maja 2017 roku
Goethe-Instytut w Warszawie
ul. Chmielna 13a