Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na nową wystawę czasową, która prezentuje historię współpracy dwóch wybitnych wrocławskich twórców: Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza w fotografiach Janusza Stankiewicza. Zapoczątkowane w latach 90. XX wieku rozmowy artystów w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku przerodziły się z czasem we wspólne projekty artystyczne, a przede wszystkim przyjaźń twórców. Ich spotkaniom towarzyszył brat Eugeniusza, Janusz Stankiewicz, którego fotografie dopełniają historię tej niezwykłej artystycznej współpracy.
Na wystawie zostaną zaprezentowane rękopisy, grafiki, miedzioryty, plakaty teatralne i wspólne książki artystów ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, kolekcji prywatnej Janusza Stankiewicza oraz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Prace pochodzą z artystycznych cykli: Zabawy przyjemne i pożyteczne Eugeniusza Geta Stankiewicza, Tadeusza Różewicza i…, cd. Nauki chodzenia oraz miedzioryt Towarzyski. Wystawie towarzyszy katalog przybliżający historię tej współpracy oraz wspomnienia Janusza Stankiewicza.
Podczas otwarcia wystawy, które odbędzie się 11 kwietnia o godz. 17.00, odbędzie się również premiera Wyboru poezji Tadeusza Różewicza w Serii Biblioteka Narodowa Wydawnictwa Ossolineum w formie panelu dyskusyjnego z udziałem znawców twórczości poety: Wojciecha Browarnego, Zbigniewa Majchrowskiego oraz Andrzeja Skrendo. Spotkanie poprowadzi Dariusz Sośnicki.
Warto podkreślić, że w Muzeum Pana Tadeusza trwają przygotowania do stworzenia stałej ekspozycji poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi, którego archiwum i spuścizna zostały przekazane Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich przez Miasto Wrocław.
Program wydarzeń towarzyszących wystawie
sobota, 8 kwietnia, godz. 12.00
Złote myśli na czarnym tle – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 7 do 12 lat
Każdy miewa czarne myśli, ale każdy też od czasu do czasu wpada na błyskotliwe pomysły mieniące się jak złoto i diamenty. Tadeusz Różewicz i Eugeniusz Get Stankiewicz wymieniali myśli (te złote i te czarne) i wspólnie tworzyli dzieła sztuki. Idąc za ich przykładem, uczestnicy warsztatów będą układać wiersze z dwóch kolorów.
wtorek, 11 kwietnia
- godz. 17.00: Wernisaż wystawy Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz
- godz. 17.30: Premiera Wyboru poezji Tadeusza Różewicza w Serii Biblioteka Narodowa Wydawnictwa Ossolineum: panel dyskusyjny z udziałem znawców twórczości poety. Goście: Wojciech Browarny, Zbigniew Majchrowski, Andrzej Skrendo; prowadzący: Dariusz Sośnicki
wtorek, 25 kwietnia, godz. 17.00
Czytanie Różewicza – wiersze z tomu Nauka chodzenia czyta Rafał Kronenberger
środa, 10 maja, godz. 12.00
Tajemniczy obiekt Y – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku od 5 do 12 lat
Obiekt Y, czyli niewykorzystany projekt scenografii wymyślony przez Jaromira Aleksiuna do teatralnej adaptacji Pułapki Tadeusza Różewicza, miał ciekawą historię. Ginął i znajdował się w niespodziewanych miejscach, w międzyczasie inspirował wielu artystów. Pojawił się w kilku miejscach na wystawie Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz. Uczestnicy warsztatów spróbują go odszukać, a potem będą projektować własne przestrzenne pułapki.
wtorek, 16 maja 2017, godz. 17.00
Czytanie Różewicza – wybrane wiersze poety czyta Jerzy Trela
Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Jego misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy w ciągu ostatnich dwustu lat. W Muzeum ukazywane jest arcydzieło oraz jego autor w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzeni w realiach ówczesnej Europy i kluczowi dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności został przedstawiony w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska. Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszego pokolenia, w sposób przystępny i wieloaspektowy Muzeum prezentuje zbiory i przekazuje wiedzę. Na 1500 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, w 18 salach zgromadzono 700 eksponatów, zainstalowano ponad 100 gier, interaktywnych aplikacji i prezentacji multimedialnych.
Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz
Kurator: Mariusz Urbanek
Wernisaż: 11 kwietnia 2017 roku, godz. 17.00
Wystawa otwarta do 21 maja 2017 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu