Jeśli uda nam się oderwać wzrok od balonowego Trybunału i wejść w ulicę Złotą, a później w Archidiakońską, zobaczymy kolejną niezwykłą instalację artystyczną. Wycinanka z lasu to składający się z trzech prac z czarnego papieru wielkoformatowy projekt, który zostanie wstawiony w okna jednej z kamienic. Artystka zaprojektuje również mniejsze formy przeznaczone na szybki latarni przy ul. Złotej. Anna Fuszara planuje poruszać się w tematyce roślinnej, dlatego możemy być pewni, że zobaczymy drzewa i paprocie.
Z Archidiakońskiej już tylko dwa kroki aby znaleźć się na ulicy Grodzkiej. Tam, nad główną ulicą lubelskiego Starego Miasta, zobaczymy Łapacz snów. Będzie to wariacja na temat pochodzącego z Ameryki Południowej amuletu, który w swoim założeniu ma przepuszczać przez swoją gęstą sieć jedynie strumień dobrych snów, pozytywnych wrażeń, pięknych i magicznych obrazów, które pozostaną z publicznością Nocy Kultury na kolejny rok. Instalację tworzy duet młodych artystek Małgorzata Wasilek oraz Wiktoria Bryczkowska.
Ulicą Grodzką zmierzamy prosto na schody Lubelskiego Zamku. Podczas tej czerwcowej nocy będziemy mogli tam „złapać” kolejnych zwierzęcych bohaterów Nocy Kultury, a przede wszystkim podziwiać niezwykłą instalację inspirowaną światem fauny – Efekt motyli. Tysiące kolorowych owadów autorstwa zafascynowanej sztuką origami Kat Grudzień, stworzy magiczny trakt prowadzący do zamkowych wrót.
Po chwili odpoczynku na zamkowych schodach możemy ruszyć na poszukiwanie 27 ukrytych obrazów. Sztuka do adopcji to projekt artystyczny, wymagający od mieszkańców spojrzenia na nowo na swoje otoczenie. Katarzyna Kowalska zaprasza do poszukiwania jej sztuki i zagłębienia się w zaułki Lublina. Artystka ofiarowuje mieszkańcom 27 swoich prac, które poukrywane w miejskich zakamarkach będą czekać na właścicieli.
Na ulicy Jezuickiej będzie można znaleźć Gry Uliczne i Zabawy. Ta instalacja artystyczna wykonana przez Piękno Panie to refleksja nad istotą integracji i próbą transformacji tradycyjnych gier i zabaw w formę najbliższą współczesnej rzeczywistości.
Tymczasem na Placu Wolności, czekać będzie gigantyczna zagadka: Hydrozagadka – wieża ciśnień 2017 – instalacja artystyczna nawiązująca do historii miasta, inspirowana nieistniejącym już budynkiem, należącym niegdyś do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Tylko na tę jedną noc wieża ciśnień po 70 latach pojawi się ponownie w krajobrazie Lublina. Konstrukcja będzie składać się z 8 ścian, po 22 metry wysokości i 3 metry szerokości każda. Całość zostanie obciążona zbiornikami z wodą o ciężarze 30 ton! Za projekt graficzny, który pokryje powierzchnię prawie 700 metrów kwadratowych odpowiada Kolektyw kilku.com. Instalacja zostanie ustawiona w miejscu gdzie stał oryginalny budynek, czyli na Placu Wolności. Wydarzeniu będą towarzyszyć przygotowane specjalnie na tę okazję spacery.
Na deptaku, pod miejskim ratuszem, znajdziemy miejsce do wytchnienia i odpoczynku. Polski Serwis Noclegowy nr 1 Nocowanie.pl stworzył dla uczestników Nocy Kultury instalację – klimatyczną, spokojną, kojarzącą się z dzieciństwem strefę relaksu. Jest to drewniana konstrukcja łóżka o wymiarach 2m x 1.6m. Aby zapewnić miły i przytulny klimat uczestnikom wydarzenia łóżko wyposażone jest w kotary, dużą liczbą miękkich poduch, ciepłych kocyków, światełek i zielonych roślin.
Teatr
W tym roku moduł teatralny Nocy Kultury będzie miał charakter iście europejski. Zanguango Teatro to grupa pochodząca z kraju Basków. Na lubelskim deptaku zaprezentuje spektakl uliczny FLUX, uznany w 2016 na TAC Festival w Valladolid za najbardziej oryginalny i innowacyjny. FLUX jest zaproszeniem publiczności do gry, spojrzenia sobie nawzajem w oczy, do patrzenia i zaglądania oraz postrzegania ulicy jako przestrzeni wzajemnej komunikacji i zabawy. Nie ma ucieczki z ulicznej gry, która na 60 minut wciąga i fascynuje, zmienia rzeczywistość w fikcję, ale także ją demaskuje. Czerwony dywan teatru Zanguango pozwala przechodniom na kilka sekund doznać chwały, która jest jedynie farsą.
Szwajcarski duet z teatru tańca Dodo Cabegna dwukrotnie w czerwcową noc wystąpi przed lubelską publicznością. Silent Pact to spektakl zainspirowany książką Marjorie Wallace pt. Silent Twins, opowiadającą prawdziwą historię nierozłącznych bliźniaczek June i Jennifer Gibbons, które w wieku kilku lat przestały mówić, tworząc swój własny sekretny język zrozumiały jedynie dla nich.
Podczas Nocy Kultury nie zabraknie też lokalnych teatrów. Dziedziniec Zamku Lubelskiego wypełnią obrazy i muzyka ze spektakli neTTheatre i Pawła Passiniego z ostatnich pięciu lat: Morrison/Śmiercisyn, Bieguny, HIDEOUT/Kryjówka, Dziady. Twierdza Brześć, Znak Jonasza, Pudełko oraz Requiem. Świętujmy ich dziesiąte urodziny w Noc Kultury.
Muzyka
Nie ma Nocy Kultury bez brzmienia, szczególnie tego lubelskiego, ale podobnie jak w ubiegłym roku usłyszymy także gości z zagranicy:
Dach Tarasów Zamkowych po raz drugi będzie jednym z punktów na mapie Nocy Kultury. Stanie tam scena muzyczna, której gościem specjalnym będzie niezwykły duet polsko-brytyjski, czyli Smolik / Kev Fox, dwie indywidualności, które łączy pasja do pokonywania granic i odkrywania nowych przestrzeni artystycznych. Towarzyszyć im będzie warszawska formacja New People czyli harmonijna mieszanka popu, soft rocka lat 70. i disco.
Groove Onkels, czyli perkusyjno-recyklingowe show prosto z Niemiec, są kolejnym międzynarodowym akcentem programu Nocy Kultury. Wystąpią na Placu po Farze. Ich motto brzmi „Rytm jest w wiadrze… instrumenty są przereklamowane”. Pięć 240-litrowych koszy na śmieci w połączeniu z czterema przezabawnymi Śmieciarzami wydobywającymi dźwięki z koszy, wiaderek i butelek przy pomocy łyżek, patyków oraz szczotek klozetowych, tworzą całość z efektowną choreografią.