Podobny z nazwy, ale całkowicie inny w brzmieniu Groove Brothers, to rodzinny projekt braci Jacka i Wojtka Fedkowiczów. Pod tą nazwą zadebiutowali w 2002 roku, współtworząc zespół Lari Fari, pierwszy polski zespół hip-hopowy grający w 100% na żywo. Jako sekcja rytmiczna współpracowali z Leszkiem Możdżerem, Michałem Urbaniakiem, a od 2012 wspierają na koncertach O.S.T.R. Muzyczne inspiracje duet czerpie z muzyki dub, elektroniki, oraz techno. Zagrają dla publiczności Nocy Kultury na ulicy Kowalskiej.
Tam też usłyszymy Kołłątajowską Kuźnię Prawdziwych Mężczyzn, czyli grupę komediowo-muzyczną, której humorystyczne występy to piosenki połączone ze zgrabną konferansjerką. Zadziwią i rozśmieszą utwory o zwierzętach i miłości, przetykane opowieściami o trudach życia, biedzie, rozczarowaniach i o nich samych – prostych ludziach, którym w zasadzie nic nie wyszło.
Spaceboys – Trzecie Oko Pana Kleksa zagrają na podwórku przy ulicy Grodzkiej 7 koncert inspirowany legendarną Akademią Pana Kleksa. Historia zinterpretowana na nowo i w elektronicznych brzmieniach, gwarantuje świetną sentymentalną zabawę w czarodziejskim świecie osobliwego profesora.
N4 – Jam\’o\’Bus! to nowa linia autobusowa uruchomiona specjalnie na Noc Kultury. Na tę okazję zostanie zaadaptowany czerwony double-decker (autobus piętrowy), który będzie wypełniony instrumentami, muzykami i niepowtarzalną atmosferą zabawy i muzycznej improwizacji. Każdy może wsiąść i włączyć się w Jam. Dyspozytorem linii N4 jest Arkadiusz Kaźmierak. Do zabawy będziemy mogli przyłączyć się m.in. na przystankach Brama Krakowska, Plac Wolności czy UMCS.
Most Kultury (Most Lutosławskiego) stanie się po raz kolejny muzyczno-taneczną strefą Nocy Kultury. Znajdziemy tam lubelskie brzmienia i usłyszymy wykonawców, którzy zgłosili się w otwartym naborze i zostali wybrani przez jury Lubelskiej Bazy Muzycznej. Wystąpią: Pasażer, Lunatric, 6 Billion Mirrors, FEYM oraz Krachovy/Bolo.
Dla wszystkich lokalnych patriotów największą niespodzianką tegorocznej Nocy Kultury będzie projekt inspirowany niezwykłą znajomością z pociągu na trasie Warszawa-Lublin – Pocztówka z Lublina. Jerzy Zawisza, przypadkowy współpasażer, o którym dość głośno było ostatnio w lubelskich mediach, opowiedział o swojej miłości do naszego miasta i wspomnieniach z dzieciństwa spędzonego w śródmieściu. W jego pamięci wiecznie żywy jest obraz wspólnego śpiewania i zabaw z kolegami na podwórku w okolicach ulicy 3 Maja. Pan Jerzy zaśpiewał w przedziale piosenkę, którą doskonale pamięta z najmłodszych lat. Zarejestrowane nagranie pozwoliło na przywrócenie utworu w nowej aranżacji przygotowanej przez Łukasza Jemiołę, Urszulę Czerniak i Tomasza Deutryka. Efekty pracy nad Pocztówką z Lublina, a także inne utwory Łukasz Jemioły usłyszymy podczas Nocy Kultury w Próba Cafe przy ul. Grodzkiej 5a.
Film
Podczas najbardziej wyjątkowej nocy w roku, będziemy mogli obejrzeć filmy wyprodukowane specjalnie na tę okazję. W nocy z 3 na 4 czerwca odbędzie się ich premiera.
27 minut to zaproszenie do poznania atmosfery lubelskich dzielnic, a przewodnikiem wyprawy będzie Marcin Butryn. Każda dzielnica to jedna minuta filmu. Wystarczająco dużo by oddać charakter i klimat miejsca, a jednocześnie na tyle mało, by pobudzić ciekawość i zachęcić do dalszych poszukiwań.
Lublin: Gadające głowy to film inspirowany obrazem Krzysztofa Kieślowskiego z 1980 roku. Kieślowski przeprowadził pewnego rodzaju sondę społeczną. Pytania były z pozoru banalne. Kim jesteś? Czego byś chciał? Co jest dla ciebie najważniejsze? Wynikiem sondy był krótki film dokumentalny. Kieślowski wybrał 44 osoby i zaprezentował je w porządku od najmłodszego do najstarszego. Każdemu poświęcił tylko jedno ujęcie. Tym razem to ludzie związani z Lublinem odpowiedzą na pytania dotyczące ich metryki, marzeń i priorytetów. Autorem filmu jest Kacper Pęczuła.
Już nie premierowo, ale za to strasznie – podczas Nocy Kultury nie zabraknie także Nocnego Kina Grozy, które straszyć będzie w sali widowiskowej dawnego Teatru Andersena. Zobaczymy specjalny pokaz najbardziej przerażającego filmu z drugiej edycji festiwalu Splat!FilmFest. Nad całością wydarzenia czuwa Monika Stolat.
Strefa Twórczości i Inspiracji oraz Sportów Miejskich
W tym roku Strefę Warsztatową będzie można znaleźć na Błoniach pod Zamkiem. To miejsce pełne inspiracji dla dzieci i dorosłych. W programie znajdą się pokazy i prezentacje wszelkiego rodzaju twórczości. Między innymi będzie można wykonać niepowtarzalną porcelanową biżuterię. Niepowtarzalną, ponieważ zatopimy w niej własne linie papilarne. Będzie można narysować olbrzymią panoramę Lublina, a także nauczyć się składać origami. Oprócz warsztatów artystycznych, na zamkowych błoniach zagości też Strefa Sportów Miejskich. Całości tego miejsca dopełnią świetlne instalacje skrywające się w koronach drzew.
11. Noc Kultury
3/4 czerwca 2017 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie