Poznań Art Week, który zadebiutuje na początku czerwca, obrał sobie za idiom „retusz” w kontekście wzmacniania tego, co wyblakłe, i przywracania dawnej energii. Punktem wyjścia dla organizatorów stało się wyretuszowane myślenie o dynamice Poznania – zamiast opustoszałego miasta widzą coraz więcej aktywnych punktów związanych z kulturą, zamiast przestoju zauważają odradzający się twórczy ferment dyskusji, która motywuje do weryfikacji rzeczywistości.
Inicjatywa Poznań Art Week zrodziła się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, który organizuje jak co roku w pierwszych dniach czerwca Wystawę Końcoworoczną, pod koniec roku akademickiego otwierając dla publiczności dostęp do dorobku studentów z ponad 140 pracowni uniwersyteckich. Wystawa w tym roku odbywa się właśnie pod hasłem poznańskiego tygodnia sztuki – Poznań Art Week.
Energia powstająca podczas wymiany poglądów w ramach Wystawy Końcoworocznej, artystyczne poruszenie, jakie wynika z konfrontacji między studentami a miastem, i podsumowanie praktyk dydaktycznych z ostatniego roku sprawiły, że Poznań Art Week stał się realnym projektem dla całego Poznania.
Galerie i artyści zaproszeni do włączenia się w retusz przez cały pierwszy tydzień czerwca będą działać według swojego planu, ale w świetle nowego spojrzenia. W ramach Poznań Art Week aktywnie będą udzielać się m.in. Galeria Piekary, Galeria EGO, Galeria Miejska Arsenał oraz miejsca, które niedawno weszły na scenę poznańskiej kultury, jak na przykład Miejskie Galerie UAP, Rodríguez Gallery, Assembly Gallery, FWD:, Czytelnia / pracownia Ostrøv, Galeria 9/10 itd.
Na wystawach znajdą się między innymi:
- prace uznanych polskich artystów, takich jak Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Krzysztof Wodiczko, Ryszard Grzyb, Grzegorz Marszałek, Eugeniusz Skorwider, Izabela Gustowska (Duża scena UAP, Galeria EGO, Galeria 9/10);
- prace artystów z całego świata: Hiszpania, Japonia, Tajwan, Wietnam, Korea Południowa, Słowenia, Wielka Brytania, Rosja (Curators’ Lab, R20, Rodríguez Gallery);
- prace młodych ale już rozpoznawalnych na polskiej scenie artystycznej twórców, a także prace studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prezentujących swój tegoroczny dorobek powstały w ponad 140 pracowniach UAP w roku akademickim 2016/2017.
Poznań Art Week nie ogranicza swojego zakresu tylko do pokazów sztuki. Będzie to też czas wydarzeń muzycznych zorganizowanych na dziedzińcu UAP oraz w przestrzeni koncertowej LAS na OFF Garbary, gdzie odbędzie się m.in. koncert zespołu Slalom oraz formacji Föllakzoid z Chile. Tydzień sztuki ma być przede wszystkim okresem spotkań i wymiany poglądów, dlatego w programie znalazł się też Przegląd portfolio Behance oraz portfolio reviews z udziałem galerzystów i kuratorów. Już podczas pierwszej edycji Poznań Art Week wychodzi poza granice miasta – wspólnie z Robertem Kuśmirowskim organizatorzy zapraszają w ostatni dzień do miejscowości Owińska, aby doświadczyć działań artystycznych, których celem jest ukazanie procesu niszczenia zbiorów, przedmiotów i miejsc, depozytów myśli i mądrości osób, a także utraty pewnego dziedzictwa i dokonań ludzkości na przestrzeni lat.
Miejsca: Assembly, Curators’ Lab UAP, Czytelnia / pracownia Ostrøv, Duża scena UAP, FWD:, Galeria 9/10, Galeria Artykwariat, Galeria Design UAP, Galeria EGO, Galeria Łęctwo, Galeria Miejska Arsenał, Galeria na dziedzińcu Starego Browaru, Galeria Piekary, Galeria R20, Galeria Raczej, Galeria Rotunda, Galeria :Skala, LAS, Magiel Galeria Sztuki Współczesnej (Wielichowo), Nowa (pod auspicjami Stowarzyszenia Twórczego NOWA NOWA), Rodríguez Gallery, Św. Marcin 47, TAK, Uniwersytet Artystyczny (Budynki A, B, C, D, E, F, G oraz Atrium), wieś Owińska (były Zakład Psychiatryczny w Owińskach koło Poznania), Zemsta
Poznań Art Week 2017. Retusz
Od 1 do 7 czerwca 2017 roku
Organizator: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu
Miejsce: Poznań i okolice