Galeria Stalowa zaprasza na spotkanie z artystyczną wizją świata Walentego Gabrysiaka. Wystawa grafik i obrazów z różnych okresów życia artysty jest jedynie wyborem: to pokaz najbardziej reprezentatywnych dzieł Gabrysiaka, sygnalizujący zmiany, jakie zaszły w jego twórczości na przestrzeni lat.
U mnie proste walczy z okrągłym, treść chce być przed formą, a forma przed treścią. Zastanawiam się, czy tak być musi. To pytanie jest wciąż aktualne i dopiero kiedy staję przed płótnem stwierdzam, że te sprzeczności, a może lepiej określić je jako współzawodniczenia, są głównym powodem malarskiego działania i nie chodzi o ich pogodzenie, lecz stworzenie w obrazie stref, w których będą na siebie działały najsilniej – notatka z zeszytu Walentego Gabrysiaka, zapisana pod datą 24 sierpnia 1985 roku.
Wystawie malarstwa Walentego Gabrysiaka w Galerii STALOWA patronuje Komitet Honorowy w składzie:
- Rafał Olbiński, artysta malarz i grafik
- Rosław Szaybo, artysta grafik, prof. ASP
- Janusz Oskar Knorowski, artysta malarz, prof. ASP
- Krzysztof Tchórzewski, reżyser filmowy, historyk sztuki, prof. ASP
- Krzysztof Stanisławski, krytyk sztuki
- Wojciech Jędrzejewski, kolekcjoner sztuki
- Jerzy Fedak, fotografik, reżyser
- Sławomir Rogowski, medioznawca – przewodniczący Komitetu
- Mańka Dowling-Skibińska, malarka
- Magdalena Heltman-Ossowska, siostrzenica, właścicielka kolekcji prac artysty
Ponadto podczas warszawskiej Nocy Muzeów, w sobotę 20 maja o godz. 21.00 zostanie odtworzone słuchowisko radiowe pt. Koniec wieńczy dzieło zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia, w reżyserii Janusza Kukuły, do powstania którego impulsem była tragiczna śmierć Walentego Gabrysiaka. Autorami słuchowiska są: Sławomir Rogowski i Wojciech Dróżdż.
Walenty Gabrysiak – urodzony 11 lutego 1920 roku w Goli w Wielkopolsce. Malarz i grafik. W latach 1949-1954 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Fryderyka Pautscha, prof. Adama Marczyńskiego i prof. Wacława Taranczewskiego. Dyplom zdobył w 1956 roku w pracowni malarstwa monumentalnego prof. Taranczewskiego. W 1965 roku został stypendystą rządu belgijskiego w École Nationale Superieure d’Architecture et des Arts Décoratifs de la Cambre. Od 1954 do 1960 roku współpracował z prof. Taranczewskim. Pracował przy projektach malarstwa ściennego, np. sgraffito na ratuszu przy Pl. Wolnica w Krakowie. Zaprojektował i zrealizował mozaikę w Karczowie k. Opola (współpraca z Ewą Buczyńską). W 1956 roku w Warszawie zaprezentował pierwsze monotypie o tematyce sportowej wykonane z okazji Konkursu Olimpijskiego. W 1958 roku uczestniczył w organizacji Galerii Sztuki Nowoczesnej w Nowej Hucie. W latach 70. był przewodniczącym Rady Artystycznej Sekcji Malarstwa Zarządu Okręgu ZPAP w Krakowie. Zmarł 13 stycznia 2013 roku.
Kurator wystawy: Katarzyna Żebrowska
Walenty Gabrysiak. Malarstwo
Od 17 maja do 21 czerwca 2017 roku
Wernisaż: 17 maja, w godz. 19.00 21.00
Galeria Stalowa w Warszawie