Do współpracy podczas tegorocznej edycji zaproszeni zostali soliści oraz zespoły kameralne z całego świata. Już podczas wieczoru inauguracyjnego, odbywającego się w trakcie obchodów święta miasta, w Toruniu gościć będzie światowej sławy wirtuoz gitary, Marcin Dyll, który z towarzyszeniem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo. Dzień wcześniej gitarzysta zagra recital, w którego programie znajdą się nieśmiertelne kompozycje klasyczne na gitarę.
Nie lada gratką będzie występ prestiżowego zespołu Tubicinatores Gedanenses, który w pierwszą sobotę lipca zaprezentuje tzw. Turmmusic, koncertując z Wieży i Dziedzińca Ratusza Staromiejskiego.
Podczas wieczorów festiwalowych zaprezentują się również artyści regionu Morza Bałtyckiego: szwedzki kwartet saksofonowy – Nordic Saxophone Quartet; artyści z Finlandii – baryton Aarne Pelkonen oraz pianista Juho Alakarppa; a także kwartet utalentowanych kameralistów z Estonii.
W interpretacji artystów z Polski – związanych z naszym miastem – skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz, pianisty Pawła Wakarecy oraz towarzyszącego im wiolonczelisty Marcina Zdunika usłyszymy dwa Tria fortepianowe: Panufnika i Schuberta.
Do naszego miasta powraca również laureatka ostatniej edycji międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego – Toruń 2016, aby w ramach nagrody za zajęcie III miejsca wykonać recital składający się z kompozycji Mozarta, Prokofieva, Schuberta i Wieniawskiego.
Na stałe w repertuarze festiwalu zagościł już koncert muzyki gospel . Nie inaczej będzie również tym razem – do Torunia przyjedzie gwiazda tego gatunku – Collin Williams, który wraz ze swoim zespołem wokalnym po raz kolejny (mamy nadzieję) porwie do tańca toruńską publiczność.
Całość repertuaru muzycznego prezentowanego w trakcie festiwalu ubogaci występ gościnny zespołu Filharmonii Pomorskiej, który na specjalnie ustawionej barce na Bulwarze zaprezentuje dzieło Haendla (Muzyka na wodzie) oraz nieco lżejszy repertuar w postaci m.in. barokowych aranżacji przebojów zespołu The Beatles.
Po raz kolejny będziemy również mieli okazję podziwiać efekt współpracy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z letnią akademią pianistyczną Paderewski Piano Academy, kiedy to utalentowana młodzież z całego świata zaprezentuje największe dzieła pianistyczne Chopina, Griega, Beethovena i Mozarta.
We współpracy ze środowiskiem artystycznym miasta partnerskiego Torunia – Getyngi zespół Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, chór Stadtkantorej Goettingen oraz soliści – Iwona Hossa i Adam Szerszeń, wykonają monumentalne dzieło – Requiem niemieckie Johannesa Brahmsa, a koncertem wieńczącym festiwal będzie wystrzałowy program Od La Scali do Broadway’u, podczas którego goście z USA – sopranistka Karen Slack oraz dyrygent Richard Rosenberg w towarzystwie TOS zaprezentują wybrane fragmenty z najsłynniejszych oper i musicali.
Festiwalowi towarzyszyć będą po raz kolejny projekcje filmów o tematyce muzycznej, które odbywać się będą w kawiarni festiwalowej Hanza Cafe oraz w sali prób CKK Jordanki. Chętnych zapraszamy również na dwa spacery z przewodnikiem, podczas których zaprezentowane zostaną imponujące organy znajdujące się w toruńskich świątyniach.
21. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura
Od 24 czerwca do 2 września 2017 roku
Toruńska Orkiestra Symfoniczna