Tik Tu natomiast to nowa nadzieja ukraińskiego indie rocka prosto z Tarnopola. Ciekawe kompozycje, sceniczny luz i bezpretensjonalność oraz wpadające w ucho melodie to ich znaki firmowe.
Specjalnie na Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia przygotowany został unikatowy projekt muzyczny KATOLUB Orchestra, łączący artystów z dwóch niezwykłych i bardzo muzycznych miast: Lublina i Katowic. Do projektu zaproszono muzyków na co dzień poruszających się w całkowicie odmiennych rejonach muzycznych. Lublin reprezentuje skład folkowy Čači Vorba, natomiast Katowice połączone siły muzyczne awangardowych zespołów Lód 9, Hengelo i Pigeon Break. Efektem tego spotkania i muzycznego dialogu jest nowy materiał, który zabrzmi po raz pierwszy 9 lipca na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego, na zakończenie festiwalu.
Poza muzyką, na wydarzenie składają się także filmy, spotkania i wystawy. W ramach cyklu Move East Movie odbędzie się prezentacja kina dokumentalnego o Białorusi oraz cykl unikatowych filmów fabularnych z Mołdawii. Nie zabraknie też spotkań z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Partnerstwa Wschodniego. W tym roku przygotowaliśmy aż 5 premier wydawniczych – Dzień poezji śmierci dzień oraz Tłuścioch i leszcz Andreja Adamowicza, Nogami do przodu Andrija Bondara, Szczęśliwi nadzy ludzie Kateryny Babkiny oraz Mały Leksykon Medyczny wg Bacharewicza autorstwa Alhierda Bacharewicza.
Zobaczymy także wystawę zdjęć Rogera Fentona pt. Wojna krymska, obiekty użytkowe autorstwa studentów kierunków projektowych z Ukrainy i Mołdawii – wykonane pod okiem projektantów ze studia Malafor, materiały wizualne związane z wytwórnią Crammed Discs, wystawę Ivana Semesyuka z Kijowa, który zaprezentuje prace malarskie oraz wyszywane tkaniny, poruszające tematykę wojny i konfliktów społecznych. Lublin odwiedzi także Taras Makar z Ukrainy, który w ramach festiwalu zrealizuje prace site-specific z obszaru calligraffiti.
Najmłodsi widzowie będą mogli uczestniczyć w przygotowanych specjalnie dla nich Opowieściach Wschodniej Treści oraz Małych Innych Brzmieniach, na które złoży się cykl warsztatów, pozwalający na nieskrępowane zabawy dźwiękiem.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędą się też warsztaty dla dorosłych – technik szlachetnej fotografii, metod wspólnego muzykowania z dziećmi, wprowadzenie do field recordingu i spacery dźwiękowe z Marcinem Dymiterem. W programie pojawił się też dedykowany branży muzycznej specjalny cykl szkoleniowy Music IN, który będzie swoistym inkubatorem dla artystów, managerów, promotorów oraz producentów wydarzeń muzycznych i animatorów życia muzycznego. Specjalnie dla nich przygotowany został szereg inspirujących warsztatów, dostarczających narzędzi do świadomego budowania kariery w branży muzycznej.
Szkoleniom towarzyszyć będzie seria koncertowa na Patio Próba Cafe, prezentująca nowe zjawiska na muzycznej mapie Lublina. W tym roku pokażemy kolektywy związane z lubelskim ruchem No-Way – SFTW (Songs From The Womb) oraz HUBBUB; młodego songwritera, który zaczyna właśnie swoją karierę – Daniela Koszyka (tym razem we wspólnym projekcie z Karolem Kolorem Gadzało); klarnecistkę i wokalistkę szykującą swój płytowy debiut – Weronikę Boczek oraz zdobywający coraz większą popularność, także poza Lublinem, indie rockowy zespół The Underground Man.
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia
Od 5 do 9 lipca 2017 roku
Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny