25 listopada o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z Joanną Mazur, niewidomą złotą medalistką Mistrzostw Świata w Londynie i jej przewodnikiem Michałem Stawickim Potrafię biegać z zasłoniętymi oczami. Joanna Mazur, mieszkanka Szczucina (okolice Tarnowa) opowie o swoim udziale w jednym z najbardziej emocjonujących biegów na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Londynie.
Nazywam się Asia. Jestem sportowcem. Startuję na 200 i 400 m. Nie widzę. Biegam z opaską na oczach. W zupełnej ciemności. Startuję z przewodnikiem, Michałem Stawickim. Biegniemy obok siebie, połączeni opaską. Jeden koniec mam owinięty wokół nadgarstka, drugi trzyma w dłoni Michał. On jest moimi oczami, ponieważ nie widzę toru, rywalek, mety… – mówiła Joanna Mazur w rozmowie z Michałem Polem na łamach „Przeglądu Sportowego”.
26 listopada o godzinie 11.00 w ramach Małego ArtFestu odbędą się warsztaty z artystą Przemkiem Branasem i Gośćmi pt. Zima w Syrii. W Parku Strzeleckim znajduje się Mauzoleum wybitnego tarnowianina gen. Józefa Bema, na nim arabskie litery. To dlatego, że w biografii Generała pojawia się państwo Syria. W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak wygląda zima w Syrii.
Nie jest to jedyne wydarzenie, którego niejako gospodarzem czy bohaterem będzie Przemek Branas. Tego samego dnia o godzinie 15.00 odbędzie się finisaż jego wystawy pt. Generał Bem wraca do domu, po której zwiedzających oprowadzi Wojciech Szymański.
28 listopada o godzinie 18.00, w ramach spotkania Księżyc z Peweksu, o luksusie i modzie PRL opowie Aleksandra Boćkowska, autorka książek Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL oraz To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL. Spotkanie poprowadzi Barbara Bułdys, a zaraz po nim goście ArtFestu będą mogli posłuchać koncertu Marcina Dymitera. Będzie to premiera jego płyty Sinus balticus.
Sinus balticus to płyta odnosząca się do geograficznej i metaforycznej „przestrzeni” północy i Morza Bałtyckiego. Inspirowana krajobrazem i pejzażem dźwiękowym, miejscem na styku lądu i morza, stanem kiedy spoglądamy daleko i widzimy wodę aż po horyzont. Obraz morza, jego nieustanny ruch rezonuje: uwalniają się myśli, otwiera się wyobraźnia. Ten archaiczny ruch wody i słowa, takie jak „głębia” czy „toń”, niosą legendy, historie i mity. Być może głębiny kryją nieznane istoty i stwory. Artysta się odnaleźć przez język muzyki wyjątkową atmosferę północy.
3 grudnia o 18.00 ArtFest zaprasza na pokaz filmu Serce miłości w reżyserii Łukasza Rondudy oraz spotkanie z twórcami i wernisaż wystawy pod tym samym tytułem. Ekspozycja towarzyszy produkcji pełnometrażowego filmu fabularnego przedstawiającego życie i twórczość Zuzanny Bartoszek i Wojciecha Bąkowskiego. Reżyser na gorąco rejestruje portret żyjących tu i teraz artystów, pokazuje, jak tworzą, jak kochają i jak próbują odnaleźć się we współczesnym świecie.
Niemal każda sytuacja ze scenariusza Roberta Bolesto jest wzięta z życia. Nasz film wziął się z intymnych zwierzeń Bąkowskiego i Bartoszek obecnych w ich sztuce, w wierszach, piosenkach i krótkich filmach. Bohaterowie Serca miłości w swojej sztuce karmią się własną intymnością. Jak król Midas, który wszystko zamieniał w złoto, ci artyści wszystko, czego się tkną, przemieniają w sztukę. Nas interesował rewers tej sztuki, tak doskonale estetycznie zaprogramowanej i wystudiowanej. Chcieliśmy opowiedzieć o emocjach, które im samym wymykają się spod kontroli. To historia związku bardzo symbiotycznego, obsesyjnie sklejonego. Opartego na dużym podobieństwie fizycznym, duchowym i artystycznym – jak mówi Ronduda.
30 listopada o godzinie 17.00 Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wykład Bartłomieja Pochopnia Architektura niesympatyczna, zorganizowany przy współpracy z Akademią Architektury i będący refleksją nad przestrzeniami prowincji. Prelekcja ta jest zbiorem obserwacji dokonanych z perspektywy praktykującego architekta i próbą zdefiniowania, w jakim stopniu przemiany społeczne, indywidualny i zbiorowy stosunek do peryferyjnego dziedzictwa oraz globalne procesy wykreowały współczesny pejzaż prowincjonalnej Polski.