Joanna Kurkiewicz i Aleksandra Banaś 8 grudnia o godzinie 18.00 zapraszają na wernisaż i oprowadzanie kuratorskie po wystawie Lekcja dizajnu. Polskie projekty tworzone z myślą o dzieciach, przygotowanej przez kielecki Instytut Dizajnu.
Lekcja designu to subiektywny przegląd polskich marek, które tworzą z myślą o dzieciach. To także doskonała okazja do spotkania i konfrontacji świata najmłodszych, gdzie króluje nieograniczona wyobraźnia, ze światem projektantów kierujących się przede wszystkim logiką. Twórcy, których produkty prezentowane są na wystawie to zazwyczaj małe, rodzinne lub jednoosobowe firmy. Wystawa ma zachęcać Rodziców do zerwania ze schemata – różowy dla dziewczynek, niebieski dla chłopców – oraz wpływania na wybory i kształtowanie gustów swoich pociech. Ekspozycji podzielona na cztery działy – Czytelnię, Plac Zabaw, Młodą Modę i Pokój Dziecka – prezentuje różnorodną ofertę polskich projektantów – meble, elementy wyposażenia wnętrz, dekoracje, książki, zabawki i ubrania.
Kuratorki wystawy poprowadzą też – w ramach Małego ArtFestu – rodzinne warsztaty introligatorskie pt. Zeszyt, które odbędą się 9 grudnia o godzinie 9.00.
Przez cały czas trwania Festiwalu Sztuki ArtFest na Dworcu PKP będzie można oglądać wystawę Bogusława Bachorczyka i Zbigniewa Sałaja W poczekalni, której kuratorką jest Agnieszka Jankowska-Marzec. Wystawa powstała przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
„Poczekalnia to pomieszczenie przeznaczone dla osób czekających na coś”. Na co? Na kogo? Miejsce, gdzie czas płynie trochę inaczej, wolniej, dłuży się. Miejsce, gdzie na chwilę zatrzymujemy się, zostawieni sam na sam z własnymi myślami. Poczekalnia jest trochę jak pracownia, w której gotowe prace czekają aż zostaną zabrane „szczęśliwe” na wystawę, inne zapomniane wylądują na zawsze w kącie z nadzieją, że może znajdą kiedyś nowy „dom” u pożądających ich kolekcjonerów.
Bogusław Bachorczyk i Zbigniew Sałaj zapraszają na przerwę w podróży do swojej poczekalni. Snują refleksje nad procesem powstawania dzieła. Czy to, co z niego zostaje w pracowni (ścinki, wióry, odpady) rzeczywiście jest gorsze i niewarte eksponowania? Może jednak ciekawsze niż gotowe obiekty pyszniące się na półkach, niczym reklamowane w sklepie towary.
Wystawa W poczekalni jest kolejną odsłoną Wystawy stałej, prezentacji prac kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w przestrzeni Dworca PKP w Tarnowie. To wspólne przedsięwzięcie BWA Tarnów i MFMSW, finansowane z budżetów Miasta Tarnowa i Województwa Małopolskiego.
ArtFest to festiwal nie tylko dla wymagających miłośników sztuki, ale także dla artystów. Prowokuje, poszerza horyzonty, inspiruje wyobraźnię, zapewnia głęboką estetyczną satysfakcję, a bywa też generatorem pierwotnych doświadczeń mistycznych. Uczestnicy muszą nastawić się raczej na wysiłek intelektualny i emocjonalny aniżeli tylko na proste zachwyty. I właśnie dlatego Festiwal Sztuki ArtFest jest przygodą, której warto doświadczyć.
Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach 14. Festiwalu Sztuki ArtFest oraz wstępie i zapisach na część z nich znajdują się na stronie organizatora.
14. Festiwal Sztuki ArtFest
Od 21 listopada do 10 grudnia 2017 roku
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie