Tatsuno jest uroczym miastem zamkowym w południowo-zachodniej części prefektury Hyōgo. Mówi się o nim „małe Kioto prowincji Harima”. Przez cały rok ma łagodny klimat, należący do strefy klimatycznej Setouchi. Popularność starówki tego miasta, otoczonej górami Matoba i Keiro oraz rzeką Ibo, wzrasta ze względu na bogactwo historycznej architektury oraz klimat uliczek przypominających dawny okres.
Tatsuno Art Project, organizowany corocznie od 2011 roku, ma na celu zgromadzenie większej liczby gości w mieście, poprzez aktywne skomunikowanie ich z mieszkańcami oraz rozpowszechnianie wybitnych dzieł sztuki z kraju i z zagranicy. Inicjatywa ta ma również umożliwić jak najszersze korzystanie z dóbr kultury Tatsuno, aby nie były one wyłącznie „przechowywane” w mieście.
W latach 2011–2013 Tatsuno Art Project organizowany był pod hasłem Pamięć czasu – Art and Memories, a w roku 2014 jako Polsko-Japoński Festiwal Sztuki „Strumienie” – Flow. W roku 2015 był to Tatsuno Art Project in Paris Pamięć czasu, w roku 2016 Tatsuno Art Project Rezonans czasu i przestrzeni – Resonance of Time and Space, w roku 2017 Tatsuno Art Project in Paris oraz Tatsuno Art Project Szkice sztuki. Tak więc kontynuując te zamierzenia, przedstawiliśmy wybitne dzieła sztuki z udziałem wielu polskich artystów. Nie ustajemy w podejmowaniu coraz to nowych wyzwań: w łączeniu różnych gatunków sztuki, na przykład opery, koncertów i performance; wykorzystujemy charakter naszego miejsca, a nie tylko pokazujemy wybitne prace współczesnej sztuki pięknej. Organizujemy także warsztaty dla lokalnych mieszkańców. Dzięki tej konsekwencji w działaniu nasze przedsięwzięcia są wyraźniej dostrzegane.
Tym razem przygotowujemy Tatsuno Art Project in Krakow, łącząc wprost stare miasto Kraków z miastem Tatsuno. Pokażemy osiągnięcia Tatsuno Art Project, który powita ósmą edycję, a jednocześnie zacieśni więź Japonii z Polską, mając na celu coraz intensywniejszą wymianę między narodami poprzez sztukę i kulturę.
Chcielibyśmy złożyć wyrazy wdzięczności artystom i wykonawcom, którzy brali udział w tym projekcie, oraz Fundacji Upamiętniającej Wystawę Światową 1970 w Japonii, która przeznaczyła dotację, a także instytucjom i tym wszystkim, którzy nas w rozmaity sposób wspierali.
W ramach projektu Tatsuno Art Project zapraszamy również:
8 września, godzina 13.00–18.00
- Sympozjum Tatsuno i Polska z udziałem artystów biorących udział w projekcie (13.00–15.00)
- Artist talk wraz z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie (15.00–17.00)
- Koncert Yabuty Shōichiego (17.00–18.00)
9 września, godzina 11.00–12.30
- Warsztaty dla dzieci i rodziców prowadzone przez Sato Fumikę
Kuratorzy: Akiko Kasuya i Masakazu Miyanaga
Tatsuno Art Project
Idea wystawy: Akiko Kasuya
Od 8 września do 28 października 2018 roku
Wernisaż: 7 września 2018 roku, 18.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie