Celem misji Apollo 13 było lądowanie na powierzchni Księżyca. Szybko jednak okazało się, że ekspedycja nie zakończy się sukcesem. Gdy statek opuścił ziemską atmosferę uszkodzeniu uległ jeden ze znajdujących się w nim zbiorników z tlenem, co stworzyło śmiertelne zagrożenie dla załogi.
Poziom dwutlenku węgla z wydychanego powietrza wkrótce mógł doprowadzić do zatrucia i śmierci astronautów. Po otrzymaniu tej wiadomości cały znajdujący się na Ziemi zespół koordynujący misję rozpoczął starania, by uratować życie astronautów. Zgromadzono przedmioty dostępne załodze na statku, po czym przystąpiono do eksperymentów mających na celu stworzenie urządzenia, które rozwiąże problem w przestworzach.
W końcu połączenie rurki, tektury i taśmy klejącej stworzyło mechanizm, który wykorzystując wodorotlenek litu, oczyszczał powietrze z CO2. Powstały prototyp przetestowano w specjalnej komorze, a gdy nie było wątpliwości, że działa, przedyktowano załodze listę przedmiotów i instrukcję, jak urządzenie wykonać. 17 kwietnia 1970 roku statek szczęśliwie powrócił na Ziemię.
Co łączy misję Apollo 13 z małą miejscowością na Śląsku? Niespełnione marzenia, poczucie beznadziei i niemożność wyrwania się. A może raczej niczym nieograniczona fantazja i wiara w to, że nawet w miejscu określanym jako gdzieniegdzie (w śląskiej gwarze kajnikaj) tylko niebo jest limitem.
Kaja Rata odważnie patrzy w niebo, sięga wzrokiem ponad podupadające miasto i konstruując rachityczne machiny, próbuje znaleźć swoją drogę ucieczki.
Czy jej misja zakończy się sukcesem?
Kaja Rata – urodzona w 1987 roku na Śląsku, gdzie studiowała filologię polską. Absolwentka fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, studentka Instytutu Kreatywnej Fotografii w Opavie. Uczestniczka Programu Mentorskiego grupy Sputnik Photos w Warszawie (2015 / 2016). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Wyróżnienia dla projektu kajnikaj: finał w Lens Culture Emerging Talent Awards 2017, sekcja showOFFw Kraków Photomonth 2017, shortlista w Gomma Grant, publikacje w British Journal of Photography, Splash and Grab Magazine oraz wielu innych. W swojej pracy stara się balansować między fikcją i dokumentem.
Wystawie Kaji Raty Kajnikaj będzie towarzyszyła publikacja Kajnikaj, Kaja Rata | Zin nr 2 wydana przez 8991 publishing
Kaja Rata, Kajnikaj
Od 21 września do 26 listopada 2018 roku
Kurator: Paweł Bąkowski
Muzeum Współczesne we Wrocławiu