Wraz z odbudową nowej Rzeczypospolitej Polskiej konieczne było ustalenie nowej symboliki narodowej. W każdym z byłych zaborów inaczej widziano i rozumiano zarówno historię, jak i jej atrybuty.
Jak przebiegał proces kształtowania się nowych symboli? Kiedy ostatecznie ustalono wygląd godła państwowego oraz treść hymnu? W jaki sposób pruski orzeł Hohenzollernów stał się polskim orłem? Czy wszystkie orły miały korony? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź na wystawie Symbole Niepodległej, która ukazuje długi i skomplikowany proces tworzenia się symboliki narodowej od końca XIX wieku aż do czasów II wojny światowej.
Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 500 obiektów, w większości pochodzących z kolekcji Muzeum Hymnu Narodowego.
Zostaną pokazane unikatowe rękopisy z trawestacjami pieśni Jeszcze Polska nie zginęła, dotychczas nieeksponowane ze względów na ograniczenia konserwatorskie. Będzie można obejrzeć orła czapkowego z okresu Królestwa Polskiego (1815–1831), który posłużył za wzór dla wykorzystywanego do dzisiaj orła ogólnowojskowego. Na wystawie pokażemy też orły mundurowe pułków piechoty Legionów Piłsudskiego, orły hallerowskie, orły z obozów jenieckich z okresu II wojny światowej, a także orła wykonanego z poszycia Ju-87 Stuka – jedynego samolotu zestrzelonego w czasie powstania warszawskiego.
Całość narracji wystawy dopełnią liczne orły państwowe i mundurowe, ryngrafy, flagi, bandery, sztandary i biżuteria patriotyczna. Wystawa jest najważniejszym wydarzeniem obchodów 40-lecia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Symbole niepodległej
Od 29 września 2018 roku do 31 grudnia 2019 roku
Wernisaż: 28 września, godz. 14.00
Kuratorzy: Przemysław Rey, Małgorzata Gańska
Muzeum Narodowe w Gdańsku