Ekspozycja Andrzej Pągowski 40/40 jest prezentacją wyjątkową, choć o jej szczególności nie świadczy sam fakt wystawienia plakatów Pągowskiego, jest on bowiem Artystą pokazującym swoje prace na wielu wystawach w Polsce i zagranicą.
Ową wyjątkowość buduje sposób doboru dzieł polegający na odtworzeniu czterdziestoletniej drogi twórczej Andrzeja Pągowskiego poprzez wybór jednego tylko plakatu z każdego jej roku. Powstała dzięki temu kolekcja, gdzie obok najbardziej znanych dokonań Autora, można zobaczyć również te mniej znane i tym samym na nowo je odkryć.
Plakat w wykonaniu Andrzeja Pągowskiego jest swoistym medium dialogu, a właściwie polilogu, w którym Artysta przyjmuje rolę tłumacza – interpretatora. To szczególne tłumaczenie polega na uchwyceniu, w postaci idei, tematu literackiego, filmowego, teatralnego, społecznego wykreowanego przez kogoś innego, by następnie ową ideę ucieleśnić w znaku – obrazie. Owe znaki – obrazy reprezentują coś/kogoś i jednocześnie w swojej plastyczności zawierają twórczą interpretację Autora, która w wizualnej formie prezentuje się w sferze publicznej inicjując swojego rodzaju rozmowę z oglądającymi. Andrzej Pągowski jest mistrzem w prowadzeniu tej rozmowy, nadaje jej własne znamiona i ujawnia swoje odczucia i pasje, czasami ironiczny, kreuje formy, które charakteryzują się równocześnie zwięzłością i swobodą gestu artystycznego – pisze Barbara Major
Andrzej Pągowski – urodzony w 1953 roku, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom z wyróżnieniem u prof. Waldemara Świerzego. Jest autorem ponad 1400 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Pisze wiersze dla dzieci. Uprawia malarstwo w technice printu na płótnie. Od roku 1986 był dyrektorem artystycznym i graficznym wielu pism, najdłużej polskiej edycji miesięcznika Playboy. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej. Obecnie jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy KreacjaPro.
Od początku pracy zawodowej Pągowski jest związany z polskim filmem, teatrem i sceną muzyczną. Stworzył kilkaset plakatów filmowych, w tym około 300 do filmów polskich. Pracował z prawie wszystkimi najwybitniejszymi polskimi reżyserami. Za swoje plakaty filmowe zdobywał liczne nagrody polskie i zagraniczne – w tym między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Jako jedyny Polak otrzymał 6 Złotych (obok kilku Srebrnych i Brązowych) Medali, a także nagrodę The Best of Show (za plakat do filmu Stan Strachu) na The Hollywood Reporter Annual Key Art Awards w Los Angeles.
Pągowski stworzył kilkaset plakatów teatralnych, operowych i muzycznych, jest też twórcą wizualizacji wielu polskich wydarzeń kulturalnych (festiwal Ludwiga van Beethovena, Madame Butterfly w Teatrze Wielkim w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury, Festiwal Filmowy w Gdyni, Festiwal Camerimage w Łodzi).
Chętnie angażuje się w akcje społeczne. Jest autorem kilkudziesięciu plakatów prozdrowotnych, głównie antynikotynowych, od lat przygotowuje projekty dla akcji Sprzątanie Świata.
Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i na świecie. Pągowski jest też laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych. W ostatnich latach do kolekcji nagród przybyły trofea przyznawane za osiągnięcia reklamowe.
Jego prace znajdują się w najsłynniejszych muzeach świata, między innymi w Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellans Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie. W Muzeum Kinematografii w Łodzi znajduje się ponad 200 plakatów filmowych Pągowskiego.
Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat Uśmiech wilka wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.
Andrzej Pągowski 40/40
Od 27 października do 2 grudnia 2018 roku
Wernisaż: 26 października 2018 roku, godz. 18.00
Kuratorka: Barbara Major
Galeria Miejska w Częstochowie