19 listopada w Gdańsku rozpocznie się kolejna, 21 edycja festiwalu Euroshorts, jedynego w Europie festiwalu filmów krótkometrażowych, w którym ważne miejsce ma też film reklamowy. Festiwal promuje młodych, ambitnych, niezależnych twórców filmowych oraz debiutantów, a jego głównymi widzami są artyści, studenci i osoby zainteresowane najnowszymi trendami w reklamie.
W ciągu 7 dni widzowie będą mogli wziąć udział w projekcjach i imprezach muzycznych w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Instytucie Kultury Miejskiej i Loft Pubie, spotkać filmowców i poznać tajniki filmowego rzemiosła. W tym roku odbędzie się też pierwsza w historii festiwalu specjalna impreza edukacyjno-filmowa dla dzieci.
Po premierze w Gdańsku rozpocznie się ogólnopolska trasa festiwalu. Filmy dotrą do 15 polskich miast, a pierwszym przystankiem tej trasy będą Katowice (pokaz 12 grudnia 2012). Trasa Euroshorts zakończy się w czerwcu 2013 roku.
Festiwal Euroshorts to jedna z ważniejszych imprez promujących filmy krótkometrażowe i twórczą reklamę w Polsce. Ma charakter objazdowy, w okresie 20 lat swego istnienia dotarł z krótkimi filmami do ponad 50 polskich miast, zgromadził wsalach kinowych prawie pół miliona widzów. Na festiwalu prezentowane były filmy młodych filmowców z niemal wszystkich krajów świata, a także retrospekcje mistrzów, między innymi Petera Greenawaya, Romana Polańskiego czy Andrzeja Kondratiuka. Laureatami nagród Euroshorts byli: Magdalena Piekorz, Doug Conant, Michał Marczak, Lucina Gil,Olivier Klein, Filip Marczewski, Mike Vass, Marcos Buccini i inni twórcy. Wielu z nich wspomina Euroshorts jako ważny etap w swojej karierze.
Międzynarodowy konkurs filmów krótkometrażowych.
W tym roku w konkursie wezmą udział 52 premierowe krótkie filmy z 19 krajów, a dalsze 5 filmów zostanie pokazanych poza konkursem. Dokument, fabuła, animacja, film eksperymentalny – to kategorie konkursowe. Filmy walczyć będą o nagrodę główną ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska i nagrody regulaminowe ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego.
Filmy oceniać będzie jury, z udziałem między innymi Andrzeja Musiała, operatora i wykładowcy łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Amerykański Film Reklamowy 2012
Kolejna, 21 edycja słynnej taśmy amerykańskich reklam telewizyjnych i internetowych (napisanych i zrealizowanych przez wybitnych twórców), włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA).
Konkursy dla widzów
Widzowie festiwalu także mogą stać się na chwilę filmowcami. W ramach imprezy odbywa się konkurs Filmujemy Gdańsk!, którego uczestnicy kręcą 2-minutowe filmy o gdańskich ulicach. Wystarczy wejść na stronę internetową projektu, wybrać sobie ulicę ze specjalnej interaktywnej mapy, a następnie nakręcić o niej film. Nagrody w konkursie ufundowały znane gdańskie firmy i instytucje, wśród nich CSW Łaźnia, Instytut Kultury Miejskiej, firma odzieżowa Cropp, kultowy Rockout Pub, a także Belgijska Izba Gospodarcza.
Drugi konkurs może zainteresować wszystkich tych, którzy chcieliby w czasie festiwalu odwiedzić Gdańsk. Każdy kto nakręci 30-sekundowy spot o podróży pod hasłem Nie jesteśmy turystami, jesteśmy podróżnikami ma szansę wygrać weekendowy pobyt w Gdańsku w dniach 23-25 listopada, ufundowany przez serwis rezerwuje.
Młodzi graficy – wystawa plakatów
Tegoroczna edycja Euroshorts ma dwa plakaty. Jeden dotyczy premiery w Gdańsku, drugi – trasy po Polsce. Ich autorami są znakomici młodzi graficy: Nikodem Pręgowski i Miłosz Kręt. Te projekty wybrało jury Konkursu na plakat, który ogłoszono w czerwcu 2012 r. W skład jury weszli: Marta Karbownik, Hanna Wróblewska, Wojciech Kozłowski, Paulina Niebieszczańska, Berenika Podrucka-Taczała, Małgorzata Zwolicka, Przemek Młyńczyk (przewodniczący Jury). Wszystkie wyróżnione przez jury projekty można będzie zobaczyć na specjalnej wystawie w Instytucie Kultury Miejskiej, podczas inauguracji Euroshorts 2012.
Projekcje specjalne
Cologne OFF 2012 – CSW Łaźnia 22 listopada o godz. 18.00 – najnowsze wideo artystyczne z Kolonii. Specjalny wybór dokonany przez twórcę festiwalu filmów eksperymentalnych w Kolonii Wilfrieda Agricolę de Cologne, pod hasłem Art & the City. Program projekcji:
- Johanna Reich (Niemcy) – A State of Crystal, 2010, 3:19
- Francesca Fini (Włochy) – Oasis in the Desert, 2010, 5:00
- Matthias Härenstam (Szwecja) – Closed Circuit, 2011, 3:01
- Albert Merino (Hiszpania) – The City and The Other, 2010, 3:09
- Sarah Mock (Niemcy) – Is there a Way Out, 2011, 3:47
- Yuriy Kruchak, Yulia Kostereva (Ukraina) – The 7th of November, 2009, 3:36
- My Name is Scot (Kanada) – Independance, 2011, 7:56
- Liu Wei (Chiny) – Hopeless Land, 2009, 7:28
- Cinzia Sarto (Włochy) – Dirty Vacation, 2005, 7:00
- Oksana Chepelyk (Ukraina) – Urban Multimedia Utopia, 2002, 10:00
- Ramon Suau Lleal (Hiszpania) – Hoax, 2010, 4:23
Wodnik Szuwarek zaprasza – impreza filmowo-edukacyjna dla dzieci, IKM, 21 listopada o godz, 16.00 – spotkanie dla najmłodszych widzów, podczas którego poznają takie postacie jak: Chłopiec z Plakatu, Maxipies, Żwirek i Muchomorek, Kotek Modrooczek oraz tytułowego Wodnika Szuwarka. Swoje przygody przedstawi też słynny Krecik. Dzieci będą mogły poznać język czeski i dowiedzieć się, że jest łatwy do zrozumienia.
Yönetmen znaczy reżyser – IKM, 20 listopada o godz. 19.00 – pokaz filmów tureckich z festiwalu filmów krótkometrażowych w Ereğli (czytaj Erejli) oraz generalnie Turcja dla każdego i w różnych postaciach.
- Ayşe – etiuda dokumentalna Przemka Młyńczyka o Monice Kliś i Neçatim Çetinie, organizatorach festiwalu w Ereğli
- Turecka sztuka teledysku: największe produkcje dla Cana Bonomo, Tarkana i innych gwiazd
- Rafine, reż. Abdurrahman Öner
- Müphem, reż. Süleyman Demirel
- Baydara Fate of Edra, reż. Can Eren
- Son Anahtari, reż.Veysel Cihan Uzal – film promujący ochronę środowiska naturalnego.
- Nolya , reż. M. Cem Öztüfekçi – dwaj mężczyźni, bywalcy jednego z miejscowych barów kochają jedną dziewczynę, tajemniczą cudzoziemkę o imieniu Nolya.
- Buhar, reż. Abdurrahman Öner – akcja filmu rozgrywa się w niewielkim pokoju. W pomieszczeniu tym widać kobietę przygotowywującą stół do kolacji.W tle słychać program telewizyjny, w którym rozwódki opowiadają o swoich problemach małzeńskich. Nikt nie podejrzewa, że za chwilę rozegra się smutna historia.
- Ekmek (Chleb) – w Domu Dziecka jeden z pracowników zaważa, że każdego dnia brakuje jednego bochenka chleba. Początkowo podejrzewa piekarnię o oszustwo, jednak w końcu winnym okazuje się jeden z wychowanków ośrodka…
Apetyt na czekoladki – Czy istnieje coś takiego jak belgijska reklama? – CSW Łaźnia, 22 listopada o godz. 18.00 – odpowiedzi na to pytanie szukano wszędzie – w brukselskiej Cinematek, w agencjach reklamowych, w Internecie. Reklama odzwierciedla przecież to, czym żyje społeczeństwo. Czym więc żyją dziś Belgowie? Z czego się śmieją? Te i inne tematy przyniesie nasz pokaz reklam belgijskich w ramach festiwalu Euroshorts. Premiera w Gdańsku, powtórka w Warszawie. Support: krótkie filmy belgijskie z programu Euroshorts w latach ubiegłych.
Festiwal Filmów Krótkometrażowych Euroshorts 2012
19-25 listopada 2012 r.
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Instytut Kultury Miejskiej, Loft Pub
Gdańsk