W programie znajdą się filmy docenione zarówno przez krytyków na festiwalach, jak i przez publiczność. Przegląd rozpocznie przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Kim Ki-Duka – Piety, nagrodzonego Złotym Lwem na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
W programie pojawią się następujące tytuły:
- Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna – film w niezwykle spokojny sposób, pozbawiony mas dialogu i nagłych zwrotów akcji ukazuje nam ludzkie życie. Wraz z młodym mnichem przeżywamy historię jego życia od wiosny aż po zimę. Jest to niezwykła, metaforyczna opowieść o ludzkiej egzystencji.
- Oddech – film urzeka swoją prostotą i brakiem patosu. Jest to niecodzienny obraz relacji między kobietą i mężczyzną. Dwoje pierwszoplanowych bohaterów to kobieta – Yeon, którą mąż nieustannie zdradza, nie zachowując nawet pozorów dobrego małżeństwa, i mężczyzna – Jang Jin, skazany na śmierć za zamordowanie żony i córki odczekuje wyroku.
- Łuk – film opowiada o wyjątkowym uczuciu pomiędzy staruszkiem, a nastoletnią dziewczyną. Oboje mieszkają na łodzi dryfującej u wybrzeży Korei. On żyje z pieniędzy wędkarzy, których okazjonalnie zwozi na pokład. Ona przepowiada im przyszłość. Oboje wydają się być zadowoleni z takiego układu, do momentu, gdy dziewczyną nie zaczyna interesować się jeden z młodych wędkarzy.
- Time – młoda kobieta, Seh-hee, przekonana, że przestała pociągać fizycznie mężczyznę, którego kocha – Ji-woo, postanawia poddać go próbie i sprawdzić, czy z jego strony uczucie nie było czysto powierzchowne. Opuszcza go więc, bez słowa znikając z jego życia i poddaje się operacji plastycznej. Pół roku później, po zagojeniu ran, z nową piękną twarzą, dziewczyna zaczyna śledzić swojego byłego chłopaka, a w końcu doprowadza do konfrontacji podając się za kogoś innego.
- Pieta – Gang-do (Jung-jin Lee) trudni się ściąganiem długów od tych, którzy mieli nieszczęście pożyczyć pieniądze od gangsterów. Idealnie nadaje się do tego zadania. Kompletnie pozbawiony skrupułów, głuchy na jakiekolwiek prośby, z zimną krwią okalecza dłużników, aby mogli uzyskać odszkodowanie i spłacić swoje zaległości wraz z wysokimi odsetkami. Z wyjątkową perfidią obmyśla coraz to nowe tortury. Pewnego dnia w jego domu pojawia się tajemnicza kobieta, Mi-son. Twierdzi, że jest matką, która porzuciła go po urodzeniu. Gang-do reaguje agresją, odrzuca Mi-son, ale pokora kobiety i jej cicha obecność stopniowo przełamują jego niechęć. W Gang-do budzą się ludzkie odruchy. Zaczyna doświadczać uczuć, których dotąd nie znał. Postanawia porzucić dotychczasowe życie i stać się lepszym człowiekiem. Wtedy jednak Mi-son zostaje porwana. Gang-do musi wytropić sprawcę, robiąc przegląd wszystkich swoich ofiar. Przy okazji odkrywa mroczną tajemnicę Mi-son…
Pieta to osiemnasty obraz w reżyserskim dorobku Kim Ki-duka – zdobyła Złotego Lwa dla najlepszego filmu na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Reżyser powraca nim po kilkuletniej przerwie, w czasie której walczył z ciężką depresją. Powraca w wielkim stylu, znów budząc kontrowersje i zachwycając. Na ten film nie można nie zareagować– powiedziała członkini weneckiego jury, Marina Abramović.
Kim Ki-duk urodził się w 1960 roku. Od dziecka rysował, w Paryżu uczył się malarstwa. Tam też odkrył kino. Po powrocie do Korei rozpoczął karierę jako scenarzysta. Jako reżyser zadebiutował w 1996 roku niskobudżetowym filmem Krokodyl. Od tego czasu wzbudza swoimi filmami mocne kontrowersje zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Jedni kochają jego trudne do zdefiniowania postaci, szokujące wizualizacje i bezprecedensowe przesłania. Inni je doceniają, ale uważają za zbyt artystowskie. Wiele filmów reżysera zdobyło międzynarodowe uznanie. Za Samarytankę nagrodzono go Srebrnym Niedźwiedziem dla najlepszego reżysera na 54. MFF w Berlinie. Jego następny obraz – Pusty dom (2004) – zdobył nagrodę Leone d’Argento (Nagroda Specjalna za reżyserię) na 61. MFF w Wenecji. Jego poprzednia praca, dokumentalny zapis walki z depresją – Arirang – dostała nagrodę Un Certain Regard na 64. MFF w Cannes. Ostatni film – Pieta – został nagrodzony Złotym Lwem na 69. MFF w Wenecji.
PROGRAM:
31 października (czwartek):
- godz. 20.00 – Pieta – pokaz przedpremierowy
1 listopada (piątek):
- godz. 18.45 – Oddech
- godz. 20.30 – Time
2 listopad (sobota):
- godz. 18.45 – Łuk
- godz. 20.30 – Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna
Przegląd Filmów Kim Ki-Duka
31 października – 2 listopada 2013 r.
Kino Praha
Warszawa