Wystawa gromadzi zdjęcia z kolekcji Jerzego Piątka – wybitnego polskiego fotografa. Kolekcja artysty składa się z ponad setki fotografii, które w wyrafinowany i zmysłowy sposób dokumentują historię ludzkiego ciała oraz przemian, jakie dokonywały się w polskiej fotografii. Piątek stawia przy okazji widzom pytanie o definicję aktu oraz o jego znaczenie we współczesnej kulturze.
W polskiej fotografii w pierwszej połowie XX wieku motyw aktu pojawił się w twórczości wielu fotografów. W tym czasie dominowała estetyka piktorializmu, która – stosowana w fotografii aktu – owocowała obrazami o wyraźnym malarskim, a zatem, w intencji samych twórców, artystycznym charakterze. (…) Po II wojnie światowej (w latach 50. i 60.) w europejskiej fotografii daje o sobie znać swoisty renesans modernistycznych, przedwojennych konceptów. (…) Mocno podkreślano wtedy różnice między fotografią artystyczną a różnymi formami fotografii użytkowej, i w tym kontekście fotografowie chętnie sięgali po motyw aktu. Wydawało się bowiem, że akt jest bezdyskusyjnym tematem artystycznym, zatem – w rozumieniu twórców – już sam wybór tego motywu stanowił jednoznaczną deklarację ideową i artystyczną. Kluczowe znaczenie miały przy tym estetyka obrazu i podkreślanie autonomii medium fotografii – pisze Marek Śnieciński w tekście Spektakl ciała – akt w polskiej fotografii, zamieszczonym w albumie Akt w polskiej fotografii pod red. Jerzego Piątka.
Mnogość artystów i prac składających się na kolekcję Piątka jest imponująca. Tadeusz Rolke, Waldemar Jama, Jerzy Bednarski, Zofia Rydet, Zdzisław Beksiński, Paweł Pierściński, Wojciech Plewiński czy Wacław Wantuch – to tylko niektóre z kilkudziesięciu nazwisk twórców czołowych dla polskiej fotografii, których realizacje można oglądać w ramach tej interesującej pod każdym względem ekspozycji.
Dla wielu artystów absolutyzacja estetycznego wymiaru obrazu lub, inaczej mówiąc, prymat formy nad treścią, stawała się podnietą do działań, które przezwyciężałyby taki stan rzeczy. W aktach Zdzisława Beksińskiego obok fotomontaży, w których akty wmontowywane były w geometryczne struktury, wcześnie pojawiły się prace zrywające z klasycznymi formułami aktu. Widać to np. w fotografiach, na których sznurkowe oploty na ciele modelki zmieniają bryłę ciała, stają się opakowaniem tego ciała-mięsa, opakowaniem, które rozczłonkowuje jego bryłę – dodaje Marek Śnieciński.
Jerzy Piątek – urodził się w Pińczowie w 1946 roku. Fotograf, redaktor, wydawca, inicjator i organizator plenerów, wystaw oraz konkursów. Mieszka i pracuje w Kielcach. Związany jest z legendarną Kielecką Szkołą Krajobrazu. Jest autorem licznych dokumentów i reportaży poświęconych polskiej, białoruskiej i litewskiej prowincji.
Akt w polskiej fotografii
Od 29 października do 22 listopada 2015 roku
Wernisaż: 29 października 2015 roku, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa