Względem Nowej Huty trudno zachować obojętność. Wielu ją kocha, wielu zapewne utożsamia ją ze wszystkim, co złe. Dyskusyjne jest nawet to, czym ona tak naprawdę jest. Dziś to dzielnica Krakowa, a przecież jednocześnie coś więcej – właściwie miasto w mieście. Popeerelowski relikt, skansen socjalizmu, a zarazem dynamicznie rozwijająca się część nowoczesnej metropolii. Miejsce, które było budowane z myślą o formacji „nowego człowieka” komunistów, a stało się symbolem sprzeciwu wobec socjalistycznej władzy, przestrzenią walki mieszkańców o krzyż, ich starć z milicją. Trudno znaleźć na mapie Polski miejsce, w którym kontrasty spiętrzałyby się tak bardzo jak w Nowej Hucie.
Kolejna wystawa o Nowej Hucie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa opowiada w fotograficznym skrócie o kluczowych momentach w historii tej dzielnicy i jej mieszkańców. Subiektywnie zostały do niej wybrane tematy według następującego klucza: Kombinat – Miasto – Obrona Krzyża – Pomnik Lenina – Arka Pana – Opozycja antykomunistyczna – Życie i kultura – Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty – historia nowohuckich wsi.
Na wystawie prezentowane są między innymi eksponaty symboliczne dla historii Nowej Huty: ręczny podnośnik obejmujący kilka cegieł, który służył murarzom w latach 50. na budowie nowohuckich osiedli; popielniczka z pierwszego spustu surówki, pamiątka wytopu pierwszej stali w Nowej Hucie w 1952 r. ofiarowana pierwszemu dyrektorowi kombinatu Janowi Aniole; żeliwna tablica z czoła lokomotywy przedstawiająca logo Huty im. Lenina czy biało-czerwona flaga z Nową Hutą wypisana czcionka „solidarycą” – towarzysząca Janowi Pawłowi II w czasie poświęcenia kościoła w Mistrzejowicach.
Tym i kilkudziesięciu innym eksponatom będą towarzyszyć niepublikowane dotychczas fotografie Nowej Huty z bogatego zbioru zdjęć muzeum. Autorem niebanalnej aranżacji małego wnętrza nowohuckiego oddziału MHK jest dr Łukasz Sarnat.
Stale o Nowej Hucie
Od 13 maja do 30 października 2016 roku
Kurator: Paweł Jagło
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
Oddział Dzieje Nowej Huty