World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej na świecie. W 2016 miała miejsce jego 59. odsłona, która przyciągnęła więcej fotografów niż kiedykolwiek – napłynęło ponad 80 tys. zdjęć zgłoszonych przez 5775 fotografów ze 128 krajów świata. Większość prac dotyczyła kryzysu migracyjnego i właśnie z tym tematem wiąże się wybrane przez jury najlepsze zdjęcie prasowe.
Nagrodę Grand Prix otrzymał Australijczyk Warren Richardson za fotografię z granicy serbsko-węgierskiej, na której migranci podają sobie dziecko przez ogrodzenie z drutu kolczastego. Uchwycona sytuacja miała miejsce 28 sierpnia 2015 roku.
Tak fotograf wyjaśniał okoliczności, w których powstało zdjęcie:
Obozowałem z uchodźcami na granicy przez pięć dni. Przyjechało około dwustu ludzi i przechodzili pod drzewami wzdłuż ogrodzenia. Najpierw kobiety i dzieci, później ojcowie i starsi ludzie. Musiałem tam z nimi być przez około pięć godzin, całą noc bawiliśmy się z policją w kotka i myszkę. Kiedy robiłem to zdjęcie, byłem już wyczerpany. To było około trzeciej nad ranem i nie mogłem użyć lampy błyskowej, podczas gdy policja szukała tych ludzi, bo po prostu bym ich zdradził. Wykorzystałem więc poświatę księżyca.
Kiedy tylko spojrzeliśmy na to zdjęcie, wiedzieliśmy, że jest ważne. Jego siła tkwi w prostocie, a szczególnie w symbolizmie drutu kolczastego. Pomyśleliśmy, że wyraźnie ukazuje, co przydarza się uchodźcom. Myślę, że to bardzo klasyczne zdjęcie i równocześnie ponadczasowe. Przedstawia konkretną sytuację, ale sposób, w jaki to robi, jest klasyczny w najlepszy tego słowa znaczeniu – opisywał zwycięską fotografię Francis Kohn, przewodniczący głównego jury i dyrektor Agencji France-Presse.
W toruńskim CSW będzie można obejrzeć wszystkie prace nagrodzone i wyróżnione w poszczególnych kategoriach.
World Press Photo – wystawa fotografii prasowej organizowana od 1955 roku – cieszy się corocznie wielką popularnością wśród publiczności. Konkurs obejmuje zarówno fotografie pojedyncze, jak i serie, rozpatrywane w konkretnych kategoriach takich jak: Zdjęcie Roku, Wydarzenia, Ludzie, Sport, Życie współczesne, Życie codzienne, Portret, Sztuka i rozrywka, Natura. Każdego roku nagrodzone fotografie prezentowane są w formie wystawy pokonkursowej, otwieranej wiosną w Amsterdamie jako część ceremonii wręczenia nagród. Następnie ekspozycja rozpoczyna trwającą do marca następnego roku podróż po całym świecie. Wysoki poziom artystyczny konkursu przyciąga nie tylko środowisko dziennikarzy i artystów, ale również osoby na co dzień nie związane z fotografią.
World Press Photo 2016
Od 14 stycznia do 12 lutego 2017 roku
Wernisaż: 13 stycznia 2017 roku, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu