Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wyjątkową ekspozycję polskiej porcelany w ramach cyklu prezentacji zbiorów prywatnych kolekcjonerów. Kilkanaście lat po pokazie europejskiej i orientalnej ceramiki z kolekcji Ireneusza Szarka przyszedł czas na białe złoto z rodzimych wytwórni.
Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 150 wyrobów z najstarszych polskich manufaktur porcelany. Swoją imponującą kolekcję Andrzej Wasilewski tworzy od ponad 20 lat, a zgromadzone przez niego wytwory z Korca i Baranówki to największy po 1945 r. zbiór produktów tych fabryk, przewyższający liczebnie zasoby takich przedwojennych kolekcjonerów, jakimi byli Ryszard Stanisław Ryszard, Stanisław Ursyn-Rusiecki czy Konstanty Tarasowicz.
Receptura wyrobu polskiego białego złota powstała w Korcu w 1790 r. dzięki Franciszkowi Mezerowi. W 1804 r. jego brat, Michał, drugi dyrektor koreckiej fabryki, zaczął produkować porcelanę w Baranówce. Na wystawie można będzie więcporównać wzory i kształty powstałe w obu manufakturach.
Łączy je zbieżność modeli i dekoracji, wynikająca nie tylko z powszechnej praktyki powielania uniwersalnych form, ale przede wszystkim z faktu zarządzania produkcją przez tę samą osobę – Michała Mezera, który przeniósł do Baranówki część pracowników z Korca. Korecką fabrykę, którą od początku XIX w. kierowali sprowadzeni z Sèvres Francuzi, zamknięto ostatecznie w 1832 r. Wytwórnia w Baranówce, zarządzana przez potomków Mezerów, w 1895 r. przeszła w ręce Michała Gripariero, który wraz z synami rozszerzył produkcję o materiały budowlane. Po rewolucji październikowej w 1917 r. manufaktura została upaństwowiona przez Rosjan.
Andrzej Wasilewski zgromadził nie tylko serwisowe talerze, które stanowiły najważniejszą gałąź produkcji obu wytwórni, ale także 21 innych naczyń stołowych, będących ozdobą każdego stołu: sosjerki, salaterki, kafetiery, kosze na owoce oraz wazy na zupę. Niemal jedną czwartą kolekcji stanowią filiżanki o różnorodnych kształtach i zdobieniach.
Prezentowana w Zamku wystawa ukazuje bogaty przekrój form oraz dekoracji stosowanych w obydwu fabrykach. O popularności tych wzorów świadczą choćby obecne na ekspozycji trzy falsyfikaty porcelany koreckiej, którą po 1850 r. masowo kopiowano. Polskie białe złoto to, jak sądzimy, doskonałe uzupełnienie wspomnianej ekspozycji sprzed lat – W świecie porcelany… Stara ceramika europejska i orientalna z kolekcji Ireneusza Szarka. Zbiory Andrzeja Wasilewskiego udowadniają bowiem, że szlachetnością formy i misternym zdobnictwem wyróżniały się nie tylko najsłynniejsze fabryki w Miśni czy Sèvres, lecz także polskie wytwórnie.
Polskie białe złoto. Porcelana z Korca i Baranówki z kolekcji Andrzeja Wasilewskiego
Od 13 maja do 9 lipca 2017 roku
Zamek Królewski w Warszawie