W czerwcu w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa zostanie otwarta wystawa poświęcona średniowiecznym i wczesnonowożytnym losom Krakowa i Budapesztu. Węgry stają się modne. To kraj znakomitych win o kilkusetletniej tradycji, z których najbardziej znany jest tokaj. Docenianą potrawą jest langosz, który najlepiej smakuje po przyjemnej kąpieli w Balatonie. Po przyjemnościach ciała można sięgnąć po coś dla ducha: literaturę Máraiego, muzykę Liszta i Bartóka albo gimnastykę umysłu: kostkę Ernő Rubika.
Zasadniczą osią wystawy będzie zestawienie i zilustrowanie w układzie chronologicznym dziejów Krakowa i Budapesztu w okresie średniowiecza. Ekspozycja będzie prezentować dynamiczny rozwój obu miast, od ich początków, aż po czasy nowożytne. Na początku wystawy zaprezentowane będą początki samych miast, które albo opowiadane są w legendzie, albo, jak w przypadku Budapesztu, sięgają czasów rzymskich.
W konstrukcji wystawy zostanie podkreślone wszystko to, co w dziejach obu miast podobne lub wspólne. Dotyczy to postaci, wydarzeń, porządku prawnego, życia społecznego, kultury, przedmiotów materialnych czy konkretnych wydarzeń historycznych, jak choćby inwazji mongolskiej w latach 1240–1241.
Wystawa jest efektem współpracy dwóch instytucji: Muzeum Historii Budapesztu i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Będzie to opowieść o dwóch miastach w okresie średniowiecza i we wczesnej epoce nowożytnej, opowieść o podobieństwach i różnicach.
Na wernisażu obecni będą prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i burmistrz Budapesztu István Tarlós.
Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu
Od 6 czerwca do 20 sierpnia 2017 roku
Pałac Krzysztofory, oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa