Głównym założeniem Festiwalu jest otwarcie się na młodego widza oraz integracja z nim poprzez prezentację spektakli, uczestnictwo w czytaniach nowej dramaturgii oraz warsztatach teatralnych prowadzonych przez pedagogów teatru.
Ważnym elementem Festiwalu będą pospektaklowe dyskusje panelowe z udziałem twórców i publiczności, które mają w znaczny sposób przyczynić się do integracji środowiska teatralnego z widzami, pobudzać do interesujących poszukiwań repertuarowych oraz innowacyjnych rozwiązań inscenizacyjnych.
Na deskach wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora będzie można zobaczyć spektakle z Warszawy, Białegostoku, Wrocławia, Rzeszowa, Torunia, Łodzi, Szczecina i Poznania. Tegoroczna edycja Festiwalu małych Prapremier to aż 14 spektakli, 14 działań warsztatowych, 3 czytania performatywne, koncert i wykład.
Spektakle konkursowe:
LALE.Teatr
Tomasz Maśląkowski | Antek Maśląkowski
Prosta historia
Na początku był Raj: Dom. Ogród. Tata, mama, dziecko. Świeciło słońce. Szczekał pies. Wszystko działało. Później pojawiła się chmura. Czarna chmura. Gdzieś daleko, nikt tego nie zauważył. Mijał czas. Chmur przybywało i nagle rozpętała się burza. Trzęsienie ziemi. Nastąpiła Zmiana. Wreszcie wszystko zniknęło. Nastało Nic. Pustka. Jak sobie z tym poradzić? Czy na niebie jeszcze kiedyś pojawi się słońce? A na twarzy dziecka – uśmiech?
Scenariusz: Tomasz Maśląkowski, Antek Maśląkowski
Reżyseria: Tomasz Maśląkowski, Radosław Kasiukiewicz
Scenografia: Mateusz Stępniak
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Obsada: Tomasz Maśląkowski, Radosław Kasiukiewicz
Teatr Maska w Rzeszowie
Tomasz Kaczorowski
Teraz tu jest nasz dom (na podstawie książki Barbary Gawryluk pod tym samym tytułem)
Opowiem wam historię swojej – dość niezwykłej – przeprowadzki. Mam na imię Romek i od pewnego czasu mieszkam w Polsce. Kiedy byłem jeszcze dzieckiem i mieszkałem daleko stąd, w rozmowach dorosłych zaczęły pojawiać się nieznane słowa: „wojna”, „bomba”, „ewakuacja”… Któregoś dnia rodzice powiedzieli, że muszę się szybko pakować i że mogę zabrać ze sobą tylko to, co zmieści się do jednego plecaka. W ten sposób znalazłem się u was. Wszystko było tu dla mnie nowe i nieznane: ludzie, język, zwyczaje, a nawet otaczające mnie przedmioty. Z początku było mi ciężko, ale przecież z pomocą rodziny i przyjaciół wszystko można przezwyciężyć.
Scenariusz: Tomasz Kaczorowski
Reżyseria: Anna Retoruk
Scenografia: Jan Polivka
Muzyka: Paweł Sowa
Gitara elektryczna, gitara akustyczna: Wojciech Tabak
Gitara basowa: Marcin Wójtowicz
Realizacja nagrań. miks, mastering: FT Studio Tomasz Wójtowicz
Choreografia: Maciej Florek
Reżyseria światła: Magdalena Grundwald
Asystent reżysera: Ewa Mrówczyńska
Asystent scenografa: Marta Ożóg
Obsada: Anna Kukułowicz, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Kamil Dobrowolski, Jerzy Dowgiałło, Andrzej Piecuch, Jacek Popławski (głos)
Wrocławski Teatr Lalek
Maria Wojtyszko
Piekło-Niebo
Piekło-Niebo to baśniowe widowisko, którego akcja rozgrywa się między ziemią, niebem i piekłem. Główna bohaterka, mama siedmioletniego Tadzia – miłośnikom muzyki klubowej znana jako DJ Daję Radę – trafia do nieba. Szybko jednak uznaje, że jej czas na ziemi jeszcze się nie skończył i że za wszelką cenę musi wrócić na ziemię do swojego synka. W trakcie ucieczki z zaświatów poznaje diabła, który chciałby zostać człowiekiem, archanioła, który kiedyś był człowiekiem, oraz własnego tatę, który jest tylko połową człowieka.
Adaptacja: Maria Wojtyszko
Reżyseria: Jakub Krofta
Scenografia: Matylda Kotlińska
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Choreografia: Aneta Jankowska
Reżyseria świateł: Damian Pawella
Projekcje: Jakub Lech
Asystent scenografa: Agnieszka Zdonek
Obsada: Jolanta Góralczyk, Anna Makowska–Kowalczyk, Agata Kucińska, Marta Kwiek, Patrycja Łacina–Miarka, Edyta Skarżyńska, Grzegorz Borowski, Krzysztof Grębski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Konrad Kujawski, Tomasz Maśląkowski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka