Miłość doskonała. Istnieje? Nie istnieje? Polska, początek XXI wieku. Artystka wymykająca się zaszufladkowaniu i eksperymentujący muzyk. Dwójka outsiderów, których bardzo wiele ze sobą łączy. Androgyniczni, szczupli, bez włosów, często ubrani w identyczne uniseksy – wyglądają jak męska i żeńska wersja tej samej osoby. Ich stan zakochania przypomina perwersyjną wersję narcyzmu, bo, patrząc na kochanka, patrzą na własne odbicie.
W ich relacji miłość przenika się ze sztuką. Intymnym wyznaniom i gestom nadana zostaje artystyczna forma. I odwrotnie – sztuka jest ich sposobem na życie emocjonalne. Żyją w stworzonym przez siebie świecie, w którym mogą wszystko projektować i kontrolować. Wszystko, oprócz własnych emocji. Serce miłości w reżyserii Łukasza Rondudy to fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej: performera Wojtka Bąkowskiego oraz poetki i artystki Zuzanny Bartoszek. Na ekranie, w wybitnych kreacjach aktorskich: Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska.
Wojciech Bąkowski to jeden z najciekawszych polskich artystów, często porównywany do Mirona Białoszewskiego ze względu na skupienie na banalnej, codziennej rzeczywistości i języku. Jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród artystycznych w kraju np. Spojrzenia Deutsche Banku, Paszport Polityki 2010. Jest jedną z najbardziej charyzmatycznych osobowości artystycznych współczesności o bardzo wypracowanym scenicznym image’u, który od lat jest niemal niezmienny: białe skarpetki noszone do przykrótkich czarnych spodni, czerń, ogolona na łyso głowa i podkrążone oczy czasami dodatkowo podkreślone makijażem.
Zuzanna Bartoszek jest autorką rysunków i poezji publikowanych m.in. w Lampie i Iskrze Bożej, „Czasie Kultury”, „Fabulariach” i „Półmroku”, który jest wydawany przez Galerię Stereo – rodzimą galerię Wojtka. Na łamach tego magazynu prace Zuzanny po raz pierwszy spotkały się z pracami Wojtka. Jest autorką powieści Podobne kolory. Studiuje filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.
Łukasz Ronduda, pisarz, scenarzysta, reżyser, kurator. W swojej działalności skupia się na styku sztuki współczesnej i kina. Kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Badacz i znawca filmu eksperymentalnego. Absolwent programu reżyserskiego i scenariuszowego w Szkole Wajdy. Pomysłodawca nagrody filmowej PISF i MSN na produkcję filmu fabularnego dla artysty z pola sztuk wizualnych. Reżyser i scenarzysta filmu Performer (wspólnie z Maciejem Sobieszczańskim), który podczas Berlinale 2015 zdobył nagrodę Think: Film Award. W uzasadnieniu werdyktu jury mogliśmy przeczytać: „kreatywne wykorzystanie medium filmowego dla artystycznego uchwycenia i oddania geopolitycznych kontekstów, a co za tym idzie poszerzenia zakresu estetycznych doświadczeń i stymulację zmian w perspektywie ich postrzegania”. Performer został zaprezentowany także w Tate Modern w Londynie w maju 2015. Autor powieści: W połowie puste (wyd. Lampa i Iskra Boża, 2010), której bohaterem jest Oskar Dawicki. Kurator licznych wystaw w najbardziej prestiżowych instytucjach w Polsce i za granicą. Ostatnio m.in. dużego przeglądu współczesnej sztuki polskiej Co widać. Polska sztuka dzisiaj (2014), wystawy Nowa sztuka narodowa (2012) oraz retrospektywy Oskara Hansena (MACBA Barcelona 2014, Museum Seralves Porto 2015).
Serce miłości, reż. Łukasz Ronduda
Premiera: 1 grudnia 2017 roku
Gutek Film