Wystawa Then &Now, stanowiąca podsumowanie międzynarodowego konkursu o tej samej nazwie, to nie tylko przegląd prac twórców wykorzystujących w swej pracy technologię sięgającą samych początków fotografii, wykonujących zdjęcia za pomocą technik zwanych dziś historycznymi, szlachetnymi czy alternatywnymi, ale przede wszystkim próba sięgnięcia do samych korzeni tego medium i ponownego zdefiniowania roli, jaką odgrywają one w fotografii współczesnej.
Mimo upływu ponad stu lat, techniki z początków istnienia fotografii nie tylko nie zostały zapomniane, ale wręcz przeciwnie, przeżywają prawdziwy renesans. Kolejni twórcy na nowo odkrywają metody pracy, takie jak fotografia otworkowa czy niezwykle dziś popularny mokry kolodion, gumę chromianową, odbitkę albuminową lub technikę olejną, o znacznie młodszym transferze polaroidowym nie wspominając.
Dawne techniki, choć z pewnością nigdy ponownie nie zdominują fotografii, powróciły do łask i są wykorzystywane przez współczesnych twórców zarówno w celach artystycznych, jak i komercyjnych. I tak na przykład w zagranicznej prasie modowej znaleźć można sesje wykonane w technice ambrotypii pokazujące najznakomitsze z supermodelek, ponownie publikuje się podręczniki poświęcone dawnym technikom, również te pisane współcześnie, wreszcie ponownie dostępne są dawne materiały, a twórcy działający z ich użyciem, tacy jak Ian Ruhter, Chuck Close czy Sally Mann, zyskują światową popularność.
Współczesna popularność technik alternatywnych zrodziła potrzebę dokonania przeglądu dzisiejszych działań twórczych w tej dziedzinie. Efektem tego jest wystawa podsumowująca konkurs, prezentująca 86 fotografii wybranych spośród prac nagrodzonych i wyróżnionych przez jury w składzie: dr hab. Witold Jurkiewicz, Krzysztof Jurecki i Radosław Brzozowski. W wystawie prezentowane są prace 33 autorek i autorów z Litwy, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy.
W konkursie fotograficznym Then & Now 2018 docenieni zostali:
- Nagrodą Grand Prix – Janusz Witkowski za zestaw czterech prac pt. Bez nazwy,
- I nagrodą w kategorii fotografia otworkowa – Roman Baran za zestaw czterech prac pt. Umierający cmentarz,
- I nagrodą w kategorii techniki alternatywne – Marzena Kolarz za zestaw sześciu prac pt. All.
Organizatorami wystawy są Muzeum Narodowe w Gdańsku, Trójmiejska Szkoła Fotografii oraz Szlachetna fotografia.
Then&Now (Wczoraj i dziś). Wystawa alternatywnych technik fotografii
Kuratorka: Małgorzata Bardoń
Współpraca: Radosław Brzozowski, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, Maja Bieńkowska, Mariola Balińska
Wernisaż: 9 marca 2018 roku o godzinie 18.00
Od 10 marca do 29 kwietnia 2018 roku
Gdańska Galeria Fotografii, Zielona Brama,
Muzeum Narodowe w Gdańsku