Zwierzyniec, który w granicach administracyjnych miasta znalazł się zaledwie sto lat temu, to jedno z najciekawszych przedmieść Krakowa i wciąż jeszcze najmniej zmienione przez postępujące procesy urbanistyczne.
Dzieje Zwierzyńca od samego początku ściśle związane są z dziejami królewskiego Krakowa, z początkami chrześcijaństwa na polskich ziemiach, a także z wciąż żywymi krakowskimi tradycjami i obrzędami Lajkonika czy Emaus, których wielowiekowa historia rozpoczęła się właśnie w tym miejscu. Trudno zatem wyobrazić sobie dzieje Krakowa bez opowieści o dziejach Zwierzyńca.
Wystawa Prawie wszystko o Zwierzyńcu. Odsłona druga to kontynuacja wystawy, która po raz pierwszy pojawiła się na Zwierzyńcu w 2017 roku. Tegoroczna edycja jest częściowo powtórzeniem głównych wątków syntetycznej opowieści o historii i kulturze Zwierzyńca, jednak z nieco zmienionymi akcentami, a także wprowadza nowe elementy opowieści, które w pierwszej wersji wystawy zostały tylko lekko zaznaczone. W tym roku zwiedzaniu wystawy, dzięki archiwalnym nagraniom z Fonoteki Radia Kraków, towarzyszyć będzie codzienny język mieszkańców dawnych przedmieść krakowskich, który stał się dziś w Polsce specyficzną marką Krakowa.
Pora zatem na ponowne spotkanie z tajemnicą starożytnych kościołów, najmłodszymi krakowskimi kopcami oraz Wielką Łąką nad brzegiem Rudawy, czyli malowniczym, krakowskim Zwierzyńcem.
Prawie wszystko o Zwierzyńcu. Odsłona druga
Kurator wystawy: Maria Lempart
Od 16 marca do 15 lipca 2018 roku
Wernisaż: 16 marca 2018 roku
Dom Zwierzyniecki – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa