Kiedy młody Gaskończyk przyjeżdża do stolicy żeby zostać muszkieterem, czekają go przygody! Na ulicach Paryża spotkać może zarówno muszkietów królewskich, jak i kardynalskich… może więc wybierać – król czy kardynał? A prócz tego spotka kobiety – piękne, frywolne, eleganckie i niebezpieczne! I otrzyma zadanie – trzeba przywieźć z Anglii dwanaście spinek! Brylantowych spinek!
Trzej muszkieterowie – to pierwsza tego typu inscenizacja na Starym Mieście w Lublinie. To wielki wielo- teatralny projekt obejmujący Teatr Andersena, Teatr Muzyczny, Kompania Teatr, Teatr In Vitro, Lubelski Teatr Tańca oraz Grupę Teatru Improwizacji NO POTATOES. To plenerowe widowisko z gatunku płaszcza i szpady – czyli konie, psy, fechtunki, kobiety w krynolinach…
Adaptację tekstu sporządził Massimo Schuster, szwajcarski aktor i reżyser teatralny, a piosenki do niej dopisał polski tekściarz – Dariusz Czajkowski. Kostiumy i oprawę dekoracji stworzył Maciej Chojnacki, scenograf młodego pokolenia, pretendujący do najwyższych laurów… Do tego muzyka Marcina Patryki.
Arkadiusz Klucznik (ur. w Bytomiu) po ukończeniu liceum ogólnokształcącego wyjechał na studia do Wrocławia. Jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Po ukończeniu wydziału wrocławskiego pracował jako aktor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie a następnie we Wrocławskim Teatrze Lalek. Od tego momentu (1992 r.) współpracuje z wrocławskim wydziałem lalkarskim, najpierw jako asystent, a następnie samodzielny wykładowca. Jest również absolwentem reżyserii Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Podyplomowego Studium Marketing w Kulturze i Sporcie Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Współpracuje jako reżyser z teatrami w Polsce (Łódź, Szczecin, Rzeszów, Gdańsk, Rabka, Zielona Góra) i w Finlandii (Joensuu, Tampere). Jest wykładowcą Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Pięknych w Turku, Wyższej Szkoły Mediów ARTo w Jarvenpaa pod Helsinkami oraz prowadzi warsztaty teatralne w innych ośrodkach teatralnych w Finlandii. W 1999 roku otrzymał stypendium rządu polskiego i fińskiego, co umożliwiło mu studia na Wydziale Reżyserii Światła i Dźwięku Akademii Teatralnej w Helsinkach; w tym samym roku był członkiem, a w rok później przewodniczącym jury festiwalu teatralnego FIGUREURO w Gandawie (Belgia). Od maja 2000 jest członkiem zarządu i przewodniczącym komisji stypendialnej polskiego oddziału międzynarodowego stowarzyszenia lalkarzy UNIMA, a w maju 2001 został wybrany wice-prezydentem polskiego oddziału UNIMA. W latach 2001 – 2005 był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Teatru Dzieci Zagłebia im. Jana Dormana w Będzinie.
Trzej muszkieterowie
Reżyseria: Arkadiusz Klucznik
Tłumaczenie: Bożena Miatkowska
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Partyka
Teksty piosenek: Dariusz Czajkowski
Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta – Jankowska
Fechtunek: Maciej Piotrowski
Asystent reżysera: Roma Drozdówna
Obsada:
D’ARTAGNAN – Mateusz Kaliński (Teatr im. H.Ch. Andersena)
OJCIEC D’ARTAGNAN`a – Tomasz Jańczak (Teatr Muzyczny)
ATHOS – Bartosz Siwek (Teatr im. H.Ch. Andersena)
PORTHOS – Bogusław Byrski (Teatr im. H.Ch. Andersena)
ARAMIS – Daniel Arbaczewski (Teatr im. H.Ch. Andersena)
ROCHEFORT – Przemysław Buksiński (Grupa Improwizacji Teatralnej No Potatoes)
DE TREVILLE – Jacek Dragun (Teatr im. H.Ch. Andersena)
MILADY – Ilona Zgiet (Teatr im. H.Ch. Andersena)
KETTY – Dominika Mrozowska (Teatr im. H.Ch. Andersena)
BARON DE WINTER – Wojciech Kaproń (Lubelski Teatr Tańca)
KRÓL FRANCJI – Piotr Gajos (Teatr im. H.Ch. Andersena)
KRÓLOWA FRANCJI – Mirella Rogoza-Biel (Teatr im. H.Ch. Andersena)
KSIĄŻĘ BUCKINGHAM – Konrad Biel (Teatr im. H.Ch. Andersena)
KARDYNAŁ RICHELIEU – Jarosław Tomica (Teatr Provisorium i Kompania “Teatr”)
BONACIEUX – Michał Zgiet (Teatr Provisorium i Kompania “Teatr”)
KONSTANCJA BONACIEUX – Urszula Pietrzak (Teatr im. H.Ch. Andersena)
FELTON – Łukasz Głowacki – (artysta, malarz, performer)
Oraz: Bożena Dragun, Roma Drozdówna, Wioletta Tomica, Maria Wąsiel, Kamil Choina, Radosław Misztal i inni…
Trzej muszkieterowie w Andersenie to:
- Pierwsza produkcja plenerowa w Andersenie.
- Największa produkcja Andersena w historii.
- Kooperacja prawie wszystkich teatrów w Lublinie (Teatr im. H. Ch. Andersena, Teatr Muzyczny, Grupa Improwizacji Teatralnych No Potatoes, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Provisorium & Kompania Teatr )
- Dodatkowo udział bierze młodzież zaprzyjaźniona z teatrem, biorąca wcześniej udział w Pasji Lubelskiej oraz dzieci występujący wcześniej w realizacjach Piotrusia Pana i Króla Maciusia I.
- Konwencja musicalowa; muzyka Marcin Partyka
- W podwórcu Zakonu oo. Dominikanów
- Kostiumy inspirowane modą Baroku; scenografia Maciej Chojnacki.
- Koń, psy, kury
- Fechtunek; 20-stu muszkieterów
Teatr im. H. Ch. Andersena
ul. Dominikańska 1, 20-111 Lublin
Dziedziniec Archiwum Państwowego, ul. Jezuicka 13 – (wejście od Placu Katedralnego), Lublin
Lublin Europejską Stolicą Kultury 2016 – kandydat