Fotografowanie małych obiektów potrafi być dużym wyzwaniem. Istnieje jednak kilka łatwych do opanowania technik, które pozwolą poprawić jakość zdjęć i uzyskać pożądany efekt.
1. Optymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia
Wykorzystanie naturalnego oświetlenia to najprostsza i najtańsza metoda. Najlepszym rozwiązaniem jest fotografowanie w bezpośrednim sąsiedztwie okna (głównego źródła światła). Jednocześnie należy unikać promieni słonecznych padających bezpośrednio. Pochmurne dni są więc idealne, ponieważ im bardziej rozproszone światło, tym lepiej. Dzięki niemu uzyskasz na zdjęciu mniej głębokie cienie i mniejszy kontrast. Należy też pamiętać, żeby ustawić balans bieli na światło dzienne, klikając w ikonę słońca w ustawieniach aparatu.
2. Dodatkowe źródło światła
Przy fotografowaniu małych przedmiotów rekomendowane jest używanie dwóch źródeł światła. Pierwszym z nich jest w tym przypadku wpadające przez okno światło słoneczne. Jako drugie źródło światła można wykorzystać panel odbijający (blendę), którym może być jakikolwiek materiał o białej powierzchni, pod warunkiem, że będzie ustawiony naprzeciw głównego źródła światła (okna) po drugiej stronie fotografowanego obiektu. Użycie blendy rozjaśnia całą scenę i niweluje powstałe cienie.
3. Maksymalne zbliżenie do obiektu i wypełnienie kadru
Aby wydobyć szczegóły małych obiektów, należy zbliżyć się do nich jak najbardziej, co z kolei utrudnia lub wręcz uniemożliwia złapanie ostrości. Prawie wszystkie aparaty fotograficzne posiadają jednak tryb makro, który pozwala na maksymalne zbliżenie się do obiektu przy jednoczesnym utrzymaniu jego ostrości. Najczęściej ta opcja dostępna jest pod ikoną kwiatka w ustawieniach aparatu. Wykorzystanie trybu makro do zdjęć wykonywanych w zbliżeniu pozwala uniknąć późniejszej konieczności kadrowania.
Można użyć również obiektywu szerokokątnego, ale często lepszym sposobem na zbliżenie się do fotografowanego przedmiotu, jest użycie obiektywu z zoomem. To rozwiązanie ma taką zaletę, że pozwala uniknąć zaburzeń perspektywy i zniekształceń, jakie obiektyw szerokokątny z pewnością spowoduje.
4. Właściwa ostrość fotografii
W trakcie fotografowania najważniejsze jest uzyskanie ostrości. To wyzwanie ze względu na to, że pojawia się wyjątkowo mała głębia ostrości – ostrość uzyskuje tylko mały obszar fotografowanego obiektu.
Po pierwsze, warto korzystać z autofokusa, który ostrość fotografowanego elementu lub sceny ustawia automatycznie. Autofokus sprawdza się również, gdy do wykonania zdjęć używamy smartfona — jedno kliknięcie na obiekt na ekranie wystarczy by odpowiednio uchwycić ostrość.
Po drugie, zaleca się użycie statywu lub znalezienie innego sposobu na utrzymanie aparatu w stabilnym położeniu. Czas naświetlania może być zbyt długi, aby uzyskać dobry efekt bez uprzedniego ustabilizowania aparatu. Dla lepszego efektu można więc wstrzymać oddech lub oprzeć ramiona o stół.
5. Dokładne przygotowanie kadru
Oko dostrzega mniej niż aparat, a więc warto dokładnie przyjrzeć się scenie i wyeliminować wszystkie niepożądane elementy w tle. Należy zwrócić szczególną uwagę na kurz, który zwykle widać dopiero po powiększeniu obiektu na komputerze.
Dobrze jest wybrać tło kontrastujące z obiektem oraz w neutralnym kolorze — białym, szarym lub czarnym. Jeśli fotografowany obiekt jest ciemny, warto użyć jasnego tła, by stał się bardziej widoczny. Jeśli obiekt jest jasny, odwrotnie – lepszym wyborem jest tło ciemniejsze. Gorsze efekty daje natomiast zastosowanie kolorowego tła, zwłaszcza podczas fotografowania kolorowych obiektów.
6. Edycja i korekcja zdjęć
Zadbanie o dobre oświetlenie, odpowiednią ostrość i porządek w kadrze to gwarancja świetnych rezultatów. Ostatnim krokiem, lecz wcale nie koniecznym, jest poprawienie fotografii za pomocą programu lub aplikacji do edycji graficznej. Podstawowe udoskonalenia zdjęć, takie jak kadrowanie, regulacja kolorów, odcieni lub kontrastu, można wykonać za pomocą dowolnego narzędzia do obróbki zdjęć. W niektórych przypadkach, świetnie sprawdzają się funkcje automatyczne, które wymagają tylko jednego kliknięcia. Pamiętaj, aby korzystać z tych rozwiązań ostrożnie, aby zdjęcia pozostały naturalne, a nie były nadmiernie przetworzone.