Metody przechowywania prywatnej kolekcji fotografii nie różnią się znacząco od tych stosowanych w ramach profesjonalnego archiwum. Oczywiście nie musisz w 100% trzymać się standardów archiwalnych, ale jeśli chcesz ochronić swoje cenne zdjęcia i nie narażać ich na uszkodzenie, najlepiej nauczyć się kilku zasad, które pomogą Ci utrzymać kolekcję w dobrym stanie.
1. Najważniejszy jest sposób przechowywania
Oto podstawowa wskazówka: środowisko, w którym przechowywane są materiały fotograficzne, jest najczęstszym źródłem ich uszkodzeń. Fotografie są delikatne i nie mogą być narażone na bezpośrednie światło słoneczne, przechowywane w miejscach zbyt wilgotnych lub zbyt suchych, ani w pobliżu otworów wentylacyjnych. Wymagają ponadto bezkwasowego opakowania. W nieodpowiednim otoczeniu z upływem czasu pojawią się uszkodzenia występujące w wyniku reakcji chemicznych. Standardowe kartony, teczki na dokumenty, koperty i plastikowe pojemniki uwalniają gazy i substancje chemiczne o kwaśnym odczynie, które powodują pogorszenie się stanu fotografii. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie każdego zdjęcia, negatywu, slajdu lub dokumentu w oddzielnym bezkwasowym (archiwalnym) opakowaniu, aby uniknąć interakcji mechanicznych (tarcie) oraz chemicznych między obiektami. Warto również sprawdzić, czy zakupione materiały do przechowywania są certyfikowane i czy posiadają atest PAT (Photographic Activity Test) wydany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO).
2. Unikaj wahań temperatury i wilgoci
W warunkach domowych niekoniecznie trzeba sztywno trzymać się standardów, które dotyczą profesjonalnych zbiorów. Musi dojść do kompromisów. Należy jednak wiedzieć, że najwyższym priorytetem jest utrzymywanie temperatury poniżej 23°C (75°F) i wilgotności względnej poniżej 60%. Temperatury bliskie 20°C (68°F) i wilgotności względnej od 30% do 40% są jeszcze bezpieczniejsze. Najlepiej więc nie przechowywać materiałów fotograficznych w wilgotnych piwnicach i na poddaszach, gdzie dochodzi do dużych wahań temperatury. Unikając takich miejsc, zapobiegniesz wyginaniu się, pękaniu lub łuszczeniu zdjęć, a także pojawianiu się na nich pleśni i grzybów.
3. Stwórz kopie cyfrowe
Twoja kolekcja już teraz posiada wartość historyczną. Postaraj się zrobić ile w twojej mocy, aby zachować oryginalne materiały w jak najlepszej kondycji, lecz pamiętaj, że ich stan będzie się z czasem i tak pogarszał. Warto więc tworzyć cyfrowe kopie, a używając ich zmniejszyć niebezpieczeństwo uszkodzenia oryginałów. Autentyczne fotografie przechowuj w bezpiecznym miejscu – prezentuj kopie cyfrowe. Posiadając duplikaty mniej ryzykujesz również, że kiedyś stracisz swoją kolekcję zupełnie.
Jeśli sam podejmujesz się cyfryzacji kolekcji, pamiętaj o zwróceniu uwagi na jakość. Najlepiej, jeśli pliki będą miały rozdzielczość przynajmniej 300 dpi. Następnie opracuj spójny sposób, w jaki będziesz nazywać i porządkować swoje pliki. I przede wszystkim – twórz kopie zapasowe i przechowuj je na zewnętrznym dysku. Posiadanie dokumentacji oraz skanów posiadanych fotografii otwiera przed tobą szerokie możliwości. Możesz opublikować swoją kolekcję w sieci i podzielić się nią z innymi pasjonatami.