Od 14 listopada 2008 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu można oglądać nową serię fotografii Krzysztofa Zielińskiego Millennium School . Seria składa się z 44 fotografii wykonanych w szkole podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie, rodzinnym mieście artysty, któremu poświęcił już wcześniejsze projekty fotograficzne.
Millenium School to rodzaj nostalgicznej podróży po krainie własnego dzieciństwa, wędrówki w głąb pamięci – jednak artysta zastaje zapamiętaną scenografię nieco odmienioną, jak po radykalnym i nieudolnym liftingu. Owocem konfrontacji wspomnień z teraźniejszością jest seria niezwykle barwnych fotografii, nieco odrealnionych i emanujących swoistą czułością.
Sentymentalna retrospekcja to tylko jeden z wątków interpretacji cyklu. Tytuł wystawy nawiązuje bezpośrednio do historycznego tła, w jakim przyszło artyście dorastać – tzw. Szkoły Tysiąclecia zostały wybudowane w ramach propagandowego planu Władysława Gomułki w latach 60-tych, jako dar partii dla narodu polskiego z okazji obchodów tysiąclecia państwowości polskiej i jako reakcja na kościelne obchody rocznicy chrztu Polski. Niektóre z powstałych budynków, oprócz przestronnych sal gimnastycznych, zostały również wyposażone w schrony. Sam artysta naukę rozpoczął w 1981 roku, tuż przed wybuchem stanu wojennego; skończył ją w 1989, już po obradach okrągłego stołu. W Millenium School świat dzieciństwa autora, należący definitywnie do historii, przenika się w obiektywie aparatu z podrasowaną teraźniejszością polskiej prowincji.
W ramach ekspozycji Millennium School stworzone zostanie słuchowisko dla dzieci, które stać się ma rodzajem przewodnika po wystawie. Każda z pokazanych prac zyska komentującą ją opowieść, czasem zaskakującą, czasem nierealną. Będzie to rodzaj bajkowej, luźnej fabuły, która koncentrować się będzie wokół tematyki szkoły, fotografii, a także samej sztuki. Opowieść przeczyta aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy Dominika Biernat, natomiast montażem zajmie się Grzegorz Wierzchowski, laureat organizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i The One Minutes Foundation konkursu Jednominutówki 2008.
Krzysztof Zieliński urodził się w 1974 roku w Wąbrzeźnie w północnej Polsce, skąd wyjechał w wieku 18 lat i nigdy na stałe nie wrócił. Miasto rodzinne, temat powrotu do niego i konfrontacji z przeszłością i tożsamością, stały się jednym z dominujących tematów w dotychczasowej twórczości artysty. Okres nieobecności w Wąbrzeźnie przypada na lata 90, czas radykalnych przeobrażeń społecznych i ekonomicznych. W latach 2000-2003 powstała seria Hometown. Dwa kolejne projekty Random Pleasures (2002-2005) i Seens (2006-2007) skupiały się bardziej na wewnętrznym doświadczeniu artysty – aspekt dokumentacyjny stracił tutaj na znaczeniu na rzecz osobistych przeżyć twórcy. Millennium School (2007) łączy obie postawy: obiektywizujący dokumentalizm Hometown z emocjonalną intensywnością Random Pleasures. Zieliński jest absolwentem prestiżowej Katedry Fotografii FAMU w Pradze. W Polsce debiutował w 2001 roku w krakowskiej Galerii Zderzak. Brał udział
w licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą, m. in. w 2004 roku, kiedy to jego prace pojawiły się na 26 Biennale w São Paulo, a w warszawskiej Zachęcie miała miejsce jego indywidualna wystawa.
Fotografie z cyklu Millennium School należą do kolekcji stałej Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.
Krzysztof Zieliński
14.11.2008 – 31.01.2009
Kuratorka: Joanna Zielińska