16 kwietnia 2010 roku o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Pawła Kwiek Światło-Miłość-Spokój. Wystawa w CSW jest pierwszą próbą przedstawienia kluczowej dla okresu awangardy lat 70. postaci sztuki współczesnej – Pawła Kwieka: artysty i myśliciela, niezwykłego człowieka, podejmującego w swojej twórczości podstawowe sprawy egzystencjalne takie jak: bycie, byt, dobro, piękno, miłość.
Paweł Kwiek (ur. w 1951 w Warszawie) jest absolwentem Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej, którą ukończył w 1974. Od 1970 uprawia eksperymentalny film, sztukę wideo, fotografię oraz realizuje działania artystyczne z wykorzystaniem innych dyscyplin sztuki, kultury i nauk pokrewnych (filozofia, teatr, poezja, socjologia, itp.). Razem z artystami, takimi jak Józef Robakowski, Jan Świdziński, Zbigniew Dłubak, Zofia Kulik, zaliczany jest do kluczowych postaci polskiej neoawangardy lat 70.
Wystawa prezentuje filmy Kwieka zrealizowane w ramach Warsztatu Formy Filmowej, w tym najgłośniejszy i najbardziej znany eksperymentalno-polityczny film 1,2,3 – ćwiczenia operatorskie (1972), równie eksperymentalny film Niechcice (1973) zrealizowany w PGR Niechcice w ramach warsztatów z młodzieżą i przez młodzież, z artystą w roli operatora kamery, oraz film Poemat o świadomości (1977) z udziałem młodzieży z klas maturalnych.
Oprócz działań i form filmowych przedstawione są także fotografia, poezja, wypowiedzi, teatr, rysunek, performance. Przypomniane zostają takie działania, prace, wydarzenia jak akcja fotograficzna podczas I festiwalu Studentów Szkół Artystycznych (czerwiec 1971) w Nowej Rudzie, Trzy plakaty (1977), Model świadomości Gilforda (1980) oraz Sytuacje niezidentyfikowane (1978).
Ekspozycja zawiera pionierskie i unikalne w skali sztuki europejskiej prace takie jak, cykl Video A-Z (1974), wideorysunki Video O i Video P, Rysunki video-fotograficzne (1977) oraz Video-oddech (1978), w których artysta bada i problematyzuje relacje pomiędzy cielesnością człowieka a mediami elektronicznymi, w szczególności – telewizją.
Wystawa prezentuje Pawła Kwieka jako poetę i mistyka. Przypomniane są cykle fotograficzne takie jak Spotkania ze światłem (1991) oraz filmy wideo takie jak Rozmowa z Bogiem I i Rozmowa z Bogiem II.
Prezentacja ukazuje Pawła Kwieka jako autora manifestów, tekstów i koncepcji dotyczących sztuki, jej współczesnego języka, jako artystę ciągle obecnego i zabierającego głos w sztuce, kulturze, jako myśliciela i filozofa – autora koncepcji m.in. nowej antropologii oraz sztuki dialogu (lata 90. prezentowane poprzez prace Dialog Świętych, Możliwe modele ekumenizmu oraz wiersz Tekst kultury, zaczynający się od słów: Tekst kultury dzisiaj piszę). Poprzez przywołanie tych ostatnich oraz wcześniejszych prac wystawa prezentuje Pawła Kwieka jako część dziedzictwa neoawangardy, do którego odwołują się współcześni.
Otwarcie wystawy: piątek 16 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa czynna do 30.05
Kurator: Marek Goździewski