We wrześniu 2011 roku, nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria, ukaże się książka Bogdana Dziemidoka O komizmie. Od Arystotelesa do dzisiaj.
Już pierwsi filozofowie snuli rozważania nad naturą i rolą komizmu, ale również obecnie komizm stanowi przedmiot zainteresowań nie tylko filozofów, ale i badaczy literatury, artystów, psychologów czy socjologów.
Bogdan Dziemidok dokonuje wyczerpującej klasyfikacji i charakterystyki teorii i rodzajów komizmu, wspierając się przykładami z takich dziedzin sztuki, jak film, teatr i literatura.
Monografii, wydanej po raz pierwszy w roku 1967, towarzyszy antologia najważniejszych tekstów teoretycznych o komizmie, zawierająca zarówno fragmenty tekstów klasyków (Platon, Arystoteles, Kant, Schopenhauer, Baudelaire, Freud), jak i współczesnych opracowań z tej dziedziny (Koestler, Cohen, Carroll).
Komizmu to jedno z najbardziej interesujących zagadnień estetyki. Interesuje on zresztą nie tylko estetyków. Różne aspekty komizmu podejmowane byłyrównież przez teoretyków i historyków poszczególnych dziedzin sztuki, socjologów,psychologów, a nawet antropologów, etnografów i pedagogów.
Bardzo bogaty jest filozoficzny nurt teorii komizmu. Od Arystotelesa począwszy,prawie każdy z filozofów uważał za stosowne wypowiedzieć się również w tej kwestii. Owe zainteresowania przynosiły różne skutki.
Mimo wielu trafnych spostrzeżeń dotyczących komizmu, filozofowie podejmujący tę tematykę w oczach wielu zasłużyli sobie na opinię ludzi pozbawionych poczucia humoru, a ich rozważania na ten temat porównywano nieraz dorozważań ślepego o kolorach.
Jednak problem komizmu do tego stopnia fascynował umysły badaczy, że podejmowali go ciągle, nie zważając na trudności towarzyszące jego rozstrzygnięciu i bez obawy mimowolnego ośmieszenia się przy okazji tych rozważań.
Bogdan Dzimidok, O komizmie. Od Arystotelesa do dzisiaj (fragment Wstępu)
Bogdan Dziemidok
O komizmie. Od Arystotelesa do dzisiaj.
wydawnictwo słowo/obraz terytoria