W Muzeum Historii Fotografii w Krakowie można oglądać wystawę prac Andrzeja Pawłowskiego zatytułowaną Genesis.
Interpretacji fotograficznego projektu ostatecznie zatytułowanego Genesis (1967) dokonywać można na wiele sposobów, bynajmniej nie wykluczających dalszych poszukiwań. Jedna z możliwości refleksji nad wspomnianym cyklem wiąże się z jego zestawieniem z innymi pracami Andrzeja Pawłowskiego wykonanymi w technice fotochemicznej, jak Omamy (1962-1963) czy Epitafia II (1984). Mówiąc najkrócej, materię wszystkich wymienionych projektów współtworzy ślad obecności ciała i użycie fotograficznej techniki jako narzędzia jego zapisu.
W powyższym kontekście, Genesis jest jednym z zapisów użycia w różnorodny lecz konsekwentny sposób obrazów fragmentów ciała (w tym przypadku dłoni) skomponowanych w sposób, który neutralnemu medium odbierał jego dokumentalną nieomylność i płynące z niej poczucie pewności na rzecz czynnika nieprzewidywalności czy intuicyjnej wieloznaczności. Istotna jest tutaj pełna napięcia relacja powstająca pomiędzy sugestywną cielesnością, a ascetyczną formułą zapisów fizykochemicznych.
Słowo przypisane fotografiom i zespolone z nimi od 1977 r. jest dopisaniem obrazom kolejnych warstw znaczeń, niekoniecznie dla ich tłumaczenia czy usprawiedliwienia, lecz raczej wyrażając kolejny gest artystycznej (a więc i ludzkiej) wolności. Natomiast – to właśnie ciało jest furtką, przez którą otwieramy się na rzeczywistość, której autentyczne, osobiste poznanie dokonuje się w znacznej mierze poprzez naturę oraz jej organiczną i biologiczną strukturę.
Andrzej Pawłowski urodził się w 1925 roku w Wadowicach. Studia artystyczne rozpoczął w 1945 r. i jeszcze jako student podjął pracę na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W roku 1963 zorganizował przy krakowskiej ASP pierwszą w Polsce placówkę kształcącą w zakresie wzornictwa przemysłowego – Wydział Form Przemysłowych, którym kierował do roku 1970 i ponownie w latach 1981 -86.
Dorobek artystyczny Andrzeja Pawłowskiego obejmuje m.in.: cykle fotogramów Luxogramy (1954); kineformy (premiera 1957); rzeźby z cyklu Manekiny (1964); cykle obrazów Powierzchnie naturalnie ukształtowane (1965-66); płaskorzeźby Szkielety (1971, 1978) oraz ostatnie cykle fotogramów Discovery (1984) i Epitafia II (1984). Andrzej Pawłowski był członkiem-założycielem Stowarzyszenia Artystycznego Grupa Krakowska (1957), należał do ZPAP oraz ZPAF. Zmarł w 1986 roku.
Andrzej Pawłowski, Genesis
Wernisaż: 23 października 2012 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 grudnia 2012 roku
Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego
ul. Józefitów 16
Kraków
Kurator: Marek Janczyk