Dąbrowska, Iwaszkiewicz, Morcinek, Pruszyński, Wańkowicz, Krall, Kapuściński, Bienek, Zagajewski, Hupka – reportaże tych autorów można znaleźć w antologii Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku, która ukazała się 18 listopada nakładem Wydawnictwa Agora SA.
Czego na Śląsku szukał Goethe? Jak Katowice stały się miastem ogrodem? Za co walczyli Ślązacy na frontach Wielkiej Wojny? Śląskie powstania, czyli sąsiedzi przeciwko sąsiadom. O czym pisali w listach dziadkowie z Wehrmachtu? Gorole pchają się na Śląsk. Bieda w Stalinogrodzie. Władza ludowa wsiada górnikowi na kark. Śląska historia pisana na nowo…
Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku pod redakcją Lidii Ostałowskiej i Dariusza Kortko to reporterska antologia ukazująca historię Górnego Śląska i kształtowanie się górnośląskiej tożsamości, odległej od romantycznej tradycji i mitu szlacheckiego dworku.
Wielka księga śląskich radości, rozpaczy, życia codziennego. Ponad 120 lat – pomiędzy powstaniem miasta Katowice (1865) a upadkiem muru berlińskiego (1989). Z wycieczkami w głąb (dlaczego technicy śląscy obrazili się na Goethego za wpis do księgi pamiątkowej kopalni Fryderyk?). 71 reportaży i dokumentów. Piszą autorzy ze Śląska i spoza Śląska, Polacy, Niemcy, Czesi, Żydzi, Rosjanie. Wielcy reporterzy, wielcy pisarze i zwykli dziennikarze; z prawa, z lewa i centrum. Dzieło pełne niespodzianek, ogrom informacji i refleksji. Uczące, wzruszające i niestroniące od śmiechu. Księga, ciężka na wagę, jest zdumiewająco lekka w czytaniu, bo mądra, ciekawa, dobrze ułożona przez dwoje autorów wyboru, którzy sami są wybitnymi reporterami. Dobrze, że powstała, takie dzieło należało się od dawna Śląskowi, reszcie Polski i Europie Środkowej.
Małgorzata Szejnert
Ostatnia antologia prezentująca reportaże o Śląsku okresu międzywojennego powstała ponad 30 lat temu. Pora uzupełnić ten zbiór o teksty z okresu PRL-u i pokazać ten niezwykle ciekawy region nie tylko z perspektywy polskiej, ale także europejskiej.
Lidia Ostałowska – od 1989 roku związana z działem reportażu Gazety Wyborczej, gdzie pracuje do dziś. Pisze o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i o wykluczonych. Autorka książek Cygan to Cygan (2000), Farby wodne (2011) i Bolało jeszcze bardziej (2012), współautorka wielu zbiorów reportaży.
Dariusz Kortko – pracę w Gazecie Wyborczej rozpoczął w 1991 roku. Od 2004 roku redaktor naczelny katowickiej redakcji Gazety Wyborczej, współautor książek: Dobry zawód. Rozmowy z lekarzami (z Krystyną Bochenek), Na szczycie stromej góry. Opowieści o transplantacjach, Czerwona księżniczka i Religa (z Judytą Watołą). Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.
27 listopada o godz. 19.00 w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie odbędzie się spotkanie promujące książkę. Rozmowę z Lidią Ostałowską i Dariuszem Kortko poprowadzi Paweł Goźliński.
Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku
red. Lidia Ostałowska, Dariusz Kortko
Premiera: 18 listopada 2014 roku
Wydawnictwo Agora SA