Imigranci przyjadą do Polski? Przecież już tu są. Jaką propozycję dla przyjezdnych ma kraj ludzi, którzy sami szukają lepszych krajów do życia? Debiut Marty Mazuś to trzynaście reportaży o sukcesach, porażkach, determinacji i rozczarowaniach życiem w Polsce. O codzienności tych Innych, Obcych. A może bardziej o nas samych?
Świetnie wykształcona Ukrainka sprzątająca polski bazar; Turek, który przywiózł Polsce kebab i w odpowiedzi na gusta kulinarne Polaków zaczął serwować go z kapustą; czeczeńskie dzieci uczące się wraz z polskimi w wiejskich szkołach; Albanka, która wstąpiła do klasztoru; Chińczycy robiący u nas interesy życia; Cygan z Andrychowa planujący zostać polskim superbohaterem. Oto historie zderzeń i zdziwień, w których oswojone spotyka nieznane. Otwartość poplątana z nieporozumieniem, sympatia podszyta wyższością, niechęć ubrana w poprawne politycznie ględzenie lub bluzgi z Internetu. Polacy i cudzoziemcy – patrzą na siebie, choć nie zawsze się widzą, żyją obok siebie, choć nie zawsze razem.
Marta Mazuś przygląda się im z bliska. Uchem sprawnego reportera wyłapuje historie tych, którzy do Polski przybyli, a zarazem podgląda reakcję tych, którzy zyskali nowych sąsiadów. Przenikliwym portretem udowadnia, że jest nie tylko świetną obserwatorką współczesnej Polski, która z dnia na dzień przestaje być kulturowym monolitem, ale ma też niebywały literacki słuch. Dzięki z talentem spisanym, szybującym w kierunku literatury historiom możemy podejść wyjątkowo blisko opisywanych bohaterów. Podejrzeć kawałek codziennego życia tego Czeczena, tej Albanki, tej Ukrainki, których na co dzień mijamy w milczeniu na ulicy. Zajrzeć na lekcję w polsko-czeczeńskiej szkole we wsi Berezówka, zobaczyć, jak się robi interes po chińsku w Wólce Kosowskiej, a w tanim warszawskim barze wypić cienką kawę z uciekinierką z Gruzji. A przy tym posłuchać, jak o imigrantach mówi współczesna Polska językiem poświęconych im spotkań, konferencji czy kampanii.
Król kebabów to aktualna opowieść, stawiająca pytania o Polaków i „tych obcych”. Pytająca o „polskość” i „europejskość”. Podglądająca i podsłuchująca Polskę zawieszoną między dążeniem do nowoczesności a zakompleksieniem, ksenofobią i stereotypowym postrzeganiem świata. Pokazująca bardzo złożony i prawdziwy obraz Polski: irytującej, zaściankowej, a także barwnej, ciekawej, pełnej sprzeczności. Polski, która staje się scenerią dla spektakularnych karier i jeszcze bardziej dramatycznych upadków. Polski w stanie wiecznego tworzenia.
Marta Mazuś (ur. w 1987 r.) – reporterka, na stałe związana z tygodnikiem „Polityka”, współautorka książki Wyspa Montresor o powojennej emigracji arystokracji polskiej we Francji. Opisywała rzeczywistość uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, w tym w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii. Z urodzenia warszawianka, z wykształcenia socjolog.
Marta Mazuś, Król kebabów
Premiera: 30 września 2015 roku
Wydawnictwo Wielka Litera