Biografia

Tomasz Dobiszewski formułuje artystyczną wypowiedź, posługując się fotografią, wideo i interaktywnymi instalacjami. Czas i przestrzeń, ograniczenia percepcji widza, iluzja stanowią obszar zainteresowań młodego twórcy.

W cyklu Forma nova oculos terret (2002) artysta, wykorzystując ograniczenia percepcji rzeczywistości przez aparat fotograficzny, skonstruował niemożliwe do zaistnienia w realnym świecie figury. Manipulacja była również obecna w pracy Palingenesis (2004). Skonstruowane na zasadzie zwierciadlanego odbicia obrazy przedstawiały mieszkalne wnętrza i domowe sprzęty. Odbiorca został postawiony przed dylematem, które z nich przynależą do rzeczywistości, a które są fantasmagoriami percepcji.

Autor często sięga po technologię fotografii otworkowej i jest konstruktorem zaskakujących urządzeń, jak na przykład aparat wykonany z opakowania po tabletkach. W projekcie Re-medium (2005) można odnaleźć oznaki zaawansowanego warsztatu fotografa zetknięte z dowcipnym kontekstem.

W realizacji Memorabilia (2005) artysta przewrotnie wykorzystał tytułowy termin, którym zwykle określane są zasługujące na zapamiętanie wydarzenia. Tymczasem w tym interaktywnym projekcie widz zostaje zaatakowany serią wywołanych czujnikami ruchu obrazów, które stanowią metaforyczny przebłysk pamięci autora.

 

Tomasz Dobiszewski (ur. w 1977 r.) w 2007 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w Pracowni Fotografii Intermedialnej pod kierunkiem Krzysztofa J. Baranowskiego i Stefana Wojneckiego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Artysta prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Krakowie, 2004; Warszawie, 2006; Bostonie, 2007; Wrocławiu, 2008.

Artystycznej działalności twórcy towarzyszy praktyka pedagogiczna.

Tomasz Dobiszewski

Tomasz Dobiszewski
Tomasz Dobiszewski

Dane kontaktowe:

Artysta reprezentowany przez Galerię Foto-Medium-Art w Krakowie:

E-mail: info@foto-medium-art.com

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR