Randy Crawford & Joe Sample Trio
Randy Crawford (wł. Veronika Crawford) to amerykańska wokalistka jazzowa i R&B, urodzona w 1952 roku w Macon. Początkowo występowała w klubach. W Nowym Jorku z jazzmanami takimi jak George Benson czy Cannonball Adderle. Adderley zaprosił ją, aby zaśpiewała na jego albumie Big Man(1975). Podczas współpracy z wytwórnią Fantasy, Crawford nagrała piosenkę Don’t Get Caught in Love’s Triangle, wyprodukowaną przez Johnny’ego Bristol. Z weteranami muzyki R&B – zespołem The Crusaders – nagrała przebój Street Life (1979), który utrzymywał się przez dwadzieścia tygodni na szczycie jazzowej listy przebojów w USA i od tamtej pory stał się klasykiem muzyki disco. Piosenka ta została również zaprezentowana na ścieżce dźwiękowej do filmu Maszyna Sharky’ego i ukazała się w reklamach na początku 2000 roku.
Po sukcesie Street Life nagrywała i pojechała w trasę razem z The Crusaders. W 1980 roku Crawford otrzymała tytuł Najwybitniejszego Wykonawcy podczas Tokijskiego Festiwalu Muzyki. Jej największe osiągnięcia to nagranie takich przebojów, jak: One Day I’ll Fly Away (1980), You Might Need Somebody (1981), Rainy Night in Georgia (1981), Street Life (1979) oraz własna wersja utworu Boba Dylana Knockin’ On Heaven’s Door (1989).
Jej album Secret Combination utrzymywał się na brytyjskiej liście przez 60 tygodni. W swojej 30-letniej karierze współpracowała z takimi sławami jak: George Benson, Quincy Jones, Al Jarreau, Ray Charles czy Joe Sample, z którym wydała dwie znakomite płyty Feeling good (2006) oraz No Regrets(2008).
Joe Sample, pianista i kompozytor, urodził się w Huston, w Teksasie w 1939 roku. Na początku lat 60. dołączył do zespołu The Jazz Crusaders, dla którego pisał muzykę w stylu soul jazz. W latach 70. zespół zmienił kierunek artystyczny, skrócił nazwę na The Crusaders i zajął się muzyką soul oraz funk, a sam Joe Sample zaczął grać hard-bop. Zainteresowało go także bardziej elektryczne brzmienie instrumentu. Był jednym z pierwszych muzyków grających na klawiszowych instrumentach elektrycznych.
Od ponad czterech dekad pianista i kompozytor reprezentuje wszystko, co najlepsze w historii muzyki jazzowej. To także jeden z najbardziej wszechstronnych i popularnych pianistów jazzowych ostatniego półwiecza. W swojej twórczości sięga do klasyki muzyki jazzowej – do takich kompozytorów jak: Scott Joplin, Jelly Roll Morton, the Gershwins, Al Jolson, Duke Ellington, Fats Waller. Modyfikuje także swoje standardy nagrane na płytach z The Crusaders Midnight Triangle (1976) i Spellbound. (1989).
Grając z The Crusaders, Joe Sample rozwijał własną karierę solową. Nagrał kilka, do dziś świetnie sprzedających się płyt: Rainbow Seeker, Carmel, Voices in the Rain, Spellbound, Ashes to Ashes, Invitation, Did You Feel That? oraz Old Places. Nagrywał z tak wybitnymi artystami jak: Marvin Gaye, Tina Turner, BB King, Eric Clapton, Joe Cocker, Randy Crawford (z którą w 1979 roku nagrał wielki przebój The Crusaders – Street Life), Anitą Baker, czy Andrae Crouch.
W roku 2007 nagrał z Randy Crawford płytę Feeling Good, która została przyjęta z wielkim uznaniem. Muzyk i wokalistka ponownie spotkali się w roku 2009 i nagrali album No Regrets, który odniósł wielki sukces i został nominowany do nagrody Grammy.
Vibraslap & Janusz Szrom
Autorski projekt trzech muzyków znanych ze współpracy z najwybitniejszymi artystami polskiej i światowej sceny muzyczne. Muzyka zespołu złożona jest przede wszystkim z kompozycji własnych oscylujących wokół szeroko pojętego etno-jazzu. Łączy w sobie elementy muzyki afro-kubańskiej, latynoamerykańskiej i blue-grass z jazzem. Obok utworów instrumentalnych, w których wokal traktowany jest jak jeden z instrumentów, w materiale muzycznym odnajdziemy również ballady okraszone pięknymi tekstami Justyny Holm.
Vibraslap tworzą:
- Janusz Szrom – wokal
- Miłosz Rutkowski – wibrafon
- Tomasz Grabowy – bas
- Z zespołem gościnnie współpracują:
- Jerzy Główczewski – saksofony
- Łukasz Sobola – perkusja
Miłosz Rutkowski – wibrafonista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Muzyczną karierę rozpoczął w 1992 roku debiutując z założonym przez siebie zespołem Salted Peanuts. Jest laureatem konkursów Jazz Juniors Kraków, Poznań Jazz Forum, Pomorska Jesień Jazzowa – Klucz do Kariery (Grand Prix – nagroda zespołowa, solistyczna, kompozytorska). Współpracował z takimi artystami jak: Peter Herbolzheimer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Jose Torres, Olga Bończyk, L.U.C., Petr Zelenka, Artur Lesicki, Cezary Konrad, Zbigniew Lewandowski itd.
Tomasz Grabowy – od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w ankietach fachowych czasopism muzycznych. Zdobył m. in. nagrodę w kategorii Najlepsza sekcja rytmiczna oraz Płyta roku 2002 – Go to Chechua Mountain – Funky Groove w ankiecie magazynu Gitara i Bas, a także tytuł najlepszego zespołu jazzu elektrycznego dla formacji Funky Groove w ankiecie czasopisma Jazz Forum (2003). Współtworzy zespoły Funky Groove, Walk away, trio Artura Lesickiego oraz kwartet Zbyszka Jakubka. Brał udział we wszystkich polskich festiwalach jazzowych, m. in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Summer Jazz Days. Ma na swoim koncie współpracę z takimi artystami jak: Mino Cinelu, Frank Gambale, Erick Marienthal, Randy Brecker, Bill Evans, Dean Brown, Bob Malach, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, Dave Samuels (ex Spyro Gyra), Henry McCoullough (ex Joe Cocker).
Janusz Szrom – Jazzowy Wokalista Roku 2009, kompozytor, aranżer, pedagog. Współpracuje i nagrywa płyty z najwybitniejszymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. Ewą Bem, Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Bogdanem Hołownią, Wojciechem Młynarskim. W jego dorobku artystycznym znajduje się blisko 30 albumów muzycznych. Wiele z nich osiągnęło status Złotej Płyty. Najważniejsze z nich to osobiste projekty wokalisty – Straszni Panowie Trzej oraz Pogadaj ze mną (Złote Płyty roku 2009).
Zbigniew Lewandowski & Robert Majewski Free Bop Project
Dwaj niezwykli artyści od lat wyraźnie zaznaczający swoją obecność na polskiej i europejskiej scenie jazzowej. Robert Majewski, kontrowersyjny i bezkompromisowy artysta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy jazzowej i Zbigniew Lewandowski, mocno osadzony w tradycji, uniwersalny drummer który zanim zaczął realizować własne projekty zdobywał doświadczenie, napędzając sekcje rytmiczne najważniejszych polskich grup jazzowych lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych takich jak: Sami Swoi, Crash, Spisek Sześciu, Big – Band Wrocław, String Connection.
Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat, wielokrotnie realizowali wspólne projekty. W projekcie przygotowanym na tegoroczny Festiwal Jazz nad Odrą, przy wsparciu wybitnych przedstawicieli młodszego pokolenia muzyków jazzowych, wspaniale łączą bopową precyzję i wyrafinowanie z free jazzową swobodą i energią.
Skład zespołu:
- Robert Majewski – trumpet / flugelhorn
- Tomasz Pruchnicki – tenor & soprano sax
- Maciej Garbowski – bass
- Zbigniew Lewandowski – drums
Zohar Fresco Trio feat. Daniel Zamir – sax & Nitay Hershkovitz – gość specjalny Leszek Możdżer
Zohar Fresco urodził się w 1969 roku w Izraelu, w żydowskiej rodzinie o tureckich korzeniach. Jako dziecko zaczął grać na instrumentach perkusyjnych, czerpiąc wpływy z tradycji, zwłaszcza od starszych muzyków, którzy przyjechali do Izraela z krajów Bliskiego Wschodu i Azji. Ma swój własny, oryginalny styl gry na bębnach ręcznych, ramowych, zwłaszcza na tak zwanym Tof Miriam (bębnie Miriam). Jest jednym z założycieli Bustan Abraham, legendarnej grupy izraelskich muzyków zarówno arabskiego jak i żydowskiego pochodzenia, która z powodzeniem łączy elementy orientalne i zachodnie. Jest również członkiem Ziryab Trio, grupy słynnego Taiseera Eliasa eksplorującej arabską i turecką muzykę XIX i XX wieku.
W ciągu ostatnich 10 lat był podporą wielu zespołów koncertowo-nagraniowych. Jest członkiem cieszącego się w Polsce ogromną popularnością trio Możdżer Danielsson Fresco, z którym nagrał dwa albumy The Time i Between Us and The Light. Obydwa albumy okryły się platyną. Pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu perkusyjnego Peimot Festival w Jerozolimie. Jego warsztaty i koncerty solowe, podczas których wykonuje własne kompozycje na bębny obręczowe i wokal, są określane jako przeżycia trudne do opisania słowami. Dzięki swoim wybitnym osiągnięciom artystycznym, Zohar Fresco jest twórcą niezwykle cenionym na międzynarodowej scenie muzycznej.
Program 47. Festiwalu Jazz nad Odrą
2 marca 2011 r.
CS Impart, godz. 13:00
Otwarty konkurs na indywidualność jazzową Wierba & Schmidt Quintet – gość specjalny Piotr Baron
3 marca 2011 r.
CS Impart, godz. 19:00
Randy Crawford & Joe Sample Trio
CS Impart, godz. 21:30
Kuba Stankiewicz & Maciej Sikała
Zbigniew Lewandowski Free Bop Project – gość specjalny Robert Majewski
Funky Grove
4 marca 2011 r.
CS Impart, godz. 18:00
European Jazz Ensamble
Joe Lovano – Us Five
CS Impart, godz. 22:30
Adam Pierończyk/ Komeda gość specjalny Greg Osby
Vibraslap & Janusz Szrom
5 marca 2011 r.
CS Impart, godz. 18:00
Christian Scott
Leszek Możdżer & Krzesimir Dębski feat. Zohar Fresco
CS Impart, godz. 22:30
David Murray Cuban Ensamble plays Nat King Cole ‘En Espanol’
The Bennie Maupin Ensamble
6 marca 2011 r.
Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, godz. 16:00
Zohar Fresco Trio feat. Daniel Zamir – sax. & Nitay Hershkovitz – piano, gość specjalny Leszek Możdżer
CS Impart, godz. 18:00
Gala polskiego jazzu – Big Festival Band
Imprezy towarzyszące:
Trzy minuty dla jazzu – Lechosław Carnelli
wernisaż: 3 marca 2011 r., godz. 17:00 Galeria ImpART
Pokonkursowa projektów plakatu 47. festiwalu Jazz nad Odrą foyer CS Imaprt
Malarskie impresje jazzowe – Robert Żytyński Galeria Na Dole CS Impart
Festiwal Jazz nad Odrą
Od 2 do 6 marca 2011 r.
Centrum Sztuki Impart
ul. Mazowiecka 17
Wrocław