(…) Możesz czerpać z tradycji, ale musisz robić swoje. Musimy iść z duchem czasu i nie zmieniać muzyki żydowskiej w muzeum (…) – te słowa Davida Krakauera były i pozostaną artystycznym drogowskazem Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska. Jego druga edycja odbędzie w Warszawie dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2011 roku.
Dla wszystkich szukających w muzyce żydowskiej czegoś więcej niż historycznych stylizacji Festiwal jest wyzwaniem do odkrywania nowej, nierzadko radykalnej estetyki. To spotkanie z autentycznością i wrażliwością artystów, dla których tradycja jest jedynie i aż punktem wyjścia, inspiracją – kontekstem jest muzyczna współczesność.
W szczególny sposób znajduje to też wyraz w miejscu, w którym realizowana jest większość zdarzeń tegorocznej edycji NMŻ – w NovymKinie Praha. To nowoczesny obiekt przywróconego do życia kina, które stoi w sercu dawnej żydowskiej części warszawskiej Pragi – tuż obok nieistniejącej synagogi.
Program 2. Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska:
- 31 marca 2011 roku
godz. 20.00 – Boris Malkovsky & Dafô Quartet /IL + PL/
Synagoga im. Nożyków (ul. Twarda 6)
Boris Malkovsky – urodzony w Odessie kompozytor poszukujący brzmień żydowskich XXI wieku, wirtuoz akordeonu.
Dafô Quartet w składzie Justyna Duda – skrzypce, Danuta Augustyn – skrzypce, Aneta Dumasowska – altówka, Anna Armatys – wiolonczela. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Muzyczne spotkanie z Borisem Malkovskim poprzedziła współpraca z Jarosławem Besterem.
Na koncercie artyści przedstawią min. kompozycje powstałe na zamówienie Tzadik Records, zarejestrowane i wydane na CD Time Petah–Tiqva w serii Radykalna Kultura Żydowska. Stanowią one absolutnie spełnione połączenie żydowskiej tradycji z klasyką, ocierającą się o jazzowe improwizacje.
godz. 22.30 – jam session
Klub festiwalowy Skład butelek (ul. 11 Listopada 22)
- 1 kwietnia 2011 roku
godz. 19.00 – AutorYno /FRA/
NoveKino Praha (ul. Jagiellońska 26)
Zespół tworzą Bertrand Delorme – bas, Cyril Grimaud – perkusja, David Konopnicki – gitary. Ich muzykę można określić jako nieokiełznany klezmer-rock-fusion pełny młodzieńczej gitarowej energii połączonej ze smakiem żydowskiej tradycji. W programie koncertu min. utwory z wydanej w ubiegłym roku płyty Pastrami Babel Social Club.
David [lider formacji] jest pionierem nowej żydowskiej muzyki, pełnej rockowej pasji, otwartej na świeże, oryginalne brzmienia (…) [John Zorn]
godz. 21.00 – Jorgos Skolias i Oleś Duo /PL/ – Sefardix
Projekt przygotowany specjalnie na 2. Festiwal Nowa Muzyka Żydowska oparty na głęboko osadzonych w śródziemnomorskiej mozaice kulturowej sefardyjskich pieśniach śpiewanych przez greckich Żydów w XIX i na początku XX wieku.
Jorgos Skolias – charyzmatyczny wokalista. Jego znakiem szczególnym jest magiczna, elektryzująca barwa głosu i niezwykła technika śpiewu polegająca na równoległym prowadzeniu trzech głosów.
Oleś Duo (Marcin Oleś i Bartłomiej Brat Oleś) – to rzadko spotykana w jazzie formacja składająca się z kontrabasu i perkusji, a jak się okazuje wystarczająca by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień, gęstą od emocji, a zarazem ascetyczną.
godz. 23.00 – Daktari /PL/
Klub festiwalowy Skład butelek (ul. 11 Listopada 22)
Muzyka Daktari to organiczna fuzja noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami odwołująca się do muzyki klezmerskiej. Podczas koncertu przedstawią autorskie kompozycje pochodzące z debiutanckiej płyty This is the last song I wrote about Jews. Vol.1. Wystąpią w składzie: Olgierd Dokalski – trąbka, Mateusz Franczak – saksofon, Miron Grzegorkiewicz – gitara, Maciej Szczepański – bas i Robert Alabrudziński – perkusja.
- 2 kwietnia 2011 roku
godz. 19.00 – Mikołaj Trzaska Ircha Clarinet Quartet /PL/ – Zikaron Lefanaj (hebr. pamięć przede mną)
NoveKino Praha (ul. Jagiellońska 26)
Mikołajowi Trzasce towarzyszyć będą: Paweł Szamburski, Michał Górczyński i Wacław Zimpel. Drugi specjalny projekt festiwalowy.
Będą to specjalnie na Festiwal skomponowane utwory. Chciałbym w nich podjąć zerwaną w czasie wojny nić muzyki żydowskiej. Usłyszeć jak brzmi ona współcześnie. Przygotowany materiał w całości dedykuję bohaterom i ofiarom powstawia w warszawskim gettcie. Chciałbym przez moją muzykę osiągnąć inną optykę widzenia pamięci – pamięć przede mną. [Mikołaj Trzaska]
Projekt powstał dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich.