- 14 maja KLUB PUZZLE, Przejście Garncarskie 2 | godz. 21.00
Komputer zdalnie sterowany
Cykl Niewinni Barbarzyńcy
Eklektik Session / live electronic jam
- Tom Mays – komputer, Karlax
- Wu Wei – sheng
- Fat Burning Step w składzie:
Bond – bass, modulacja
Przemek Gibki – gitara
Paweł Konikiewicz – klawisze / elektronika
Michał Muszyński – perkusja żywa i elektroniczna
Fat Burning Step bazuje na najrozmaitszych metodach modulacji niskich częstotliwości. To organiczne, rockowo-elektroniczne spojrzenie na dubstep i dub. W ramach Musica Electronica Nova muzycy FBS wystąpią w specjalnej festiwalowej odsłonie Eklektik session, w której udział wezmą Tom Mays i Wu Wei. Formuła projektu Eklektik Session, któremu przewodzi FBS, opiera się na improwizacji oraz integracji środowisk twórczych. To działania mające na celu stworzenie we Wrocławiu interaktywnej platformy współpracy muzyków oraz producentów muzyki żywej oraz elektronicznej.
Początki projektu sięgają elitarnej imprezy Bass Day UK 2007, gdzie basista Bond w duecie z Michałem Muszyńskim zaprezentowali możliwości analogowej modulacji brzmienia gitary basowej. Niecodzienny showcase spotkał się z dużym uznaniem oraz zainteresowaniem publiczności, a skromny duet doczekał się formy międzynarodowego projektu z udziałem angielskiej wokalistki Marii Payne oraz szwajcarskiego producenta Roliego Mosimanna. Ich pierwsze oficjalne wydawnictwo ukazało się wiosną 2011 r.
- 15 maja Krakowska 180 | 11.00–13.00 / 14.00–16.00
MOTUS – Kursy interpretacji muzyki elektroakustycznej – prowadzenie: Jonathan Prager
- 15 maja KLUB PUZZLE, Przejście Garncarskie 2 | 13.00–15.00
Tom Mays – warsztaty gry na Karlaxie
- 15 maja Aula Zakładu Narodowego im. Ossolińskich | godz. 17.30
Mistrz i elektronika
Meta Duo:
- Daniel Kientzy – saksofony
- Cornelia Petroiu – Soniste
Współistnienie muzyki instrumentalnej i elektronicznej przyczynia się do powstawania wielu ciekawych zjawisk i zależności. Porządkowanie materiału elektronicznego często wymaga podobnych zabiegów formalnych jak tworzenie tradycyjnych kompozycji, natomiast analizy akustyczne przekonują, że dźwięki instrumentów nie ustępują swym bogactwem i złożonością odgłosom generowanym przez komputer. Procedury technologiczne mogą stać się inspiracją dla technik kompozytorskich, a wirtuozeria lub spontaniczna improwizacja – podstawą wyrafinowanych przekształceń elektronicznych dokonywanych w czasie rzeczywistym.
- 15 maja, Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35 | godz. 19.00
Women in love
Program:
Cezary Duchnowski Ogród Marty – opera kameralna na głos żeński, aktora, media elektroniczne i instrumenty (2006)
- Piotr Jasek – libretto
- Maciej Walczak – wizualizacje
- Wojciech Puś – reżyseria świateł
Wykonawcy:
- Agata Zubel – głos
- Eryk Lubos – aktor
- Karol Papała – perkusja
- Justyna Skoczek – fortepian
- Michał Moc – akordeon
- Paweł Hendrich – komputer audio 1
- Cezary Duchnowski – komputer audio 2, kierownictwo artystyczne
- Maciej Miłaszewicz – wiolonczela
- Maciej Walczak – komputer video
Ogród Marty do libretta Piotra Jaska – opera kameralna na głos żeński, aktora, media elektroniczne i instrumenty. Utwór został napisany na zamówienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dieter Kaufmann Klang.Raum.Frau (2010)
Wykonawcy:
- Gerda Schorsch – taniec
- Ulrich Kaufmann – projekcje
- Dieter Kaufmann – dźwięk
Klang.Raum.Frau (Symphonie pour une femme seule) – teatr tańca na podstawie Symphonie acousmatique oraz Lui comme elle (z fragmentami tekstu Elfride Jelinek recytowanymi przez Gundę König) Dietera Kaufmanna (muzyka i idea) z udziałem Gerdy Schorsch (choreografia i taniec) oraz Ulricha Kaufmanna (scenariusz, projekcja, oprawa sceniczna).
- 16 maja, Krakowska 180 | godz. 19.00
Akusmonium 1/1. Dźwięk przestrzenny – MOTUS/SYNTAX
- 16 maja, Krakowska 180 | 21.30
Akusmonium 1/2. Dźwięk przestrzenny – MOTUS/SYNTAX
- Radek Knopp – saksofony
- Philippe Spiesser – perkusja
- Jonathan Prager – projekcja dźwięku
- Olivier Lamarche – projekcja dźwięku
Syntax – został założony w sierpniu 2004 roku przez 5 muzyków i nauczycieli z konserwatorium muzycznego w Perpignan (na południu Francji). Wykonując najczęściej utwory żyjących kompozytorów, zespół Syntax próbuje odkryć i przekazać dalej wiedzę związaną z nowymi stylami muzycznymi zapoczątkowanymi przez obecnych twórców. Syntax chce zachować szczególny związek z rewolucyjnym dziedzictwem muzycznym Pierre’a Schaeffera i z jego rozwojem w dzisiejszym świecie kompozycji instrumentalnych. Zespół Syntax chce przyczynić się do odnowy estetyki i wrażliwości, zakładając, że jest to najlepszy sposób pozyskania nowej publiczności.
- 17–20 maja, Akademia Sztuk Pięknych, pl. Polski 3/4 | godz. 10.00–17.00
Granie obrazami. Sliders_lab – performance, warsztaty
Prowadzenie warsztatów – członkowie Sliders_lab: Frédéric Curien, Jean-Marie Dallet, Fabien Zocco
SLIDERS – doświadczenie nieliniowego kina
Tematyka: Performance – dźwięk / obraz / gest / interfejs / oprogramowanie
W ciągu trwania trzydniowych warsztatów zamiarem grupy jest stworzenie performance’u oraz interaktywnej instalacji. Jako materiał filmowy do edycji wykorzystana zostanie kolekcja filmów z bazy danych Sliders_lab, a także z różnych ujęć kamer i podglądów, w tym zaczerpniętych z archiwów Wrocławia.
Sliders_lab, poprzez swoje badania przyczyniło się do rozwoju w dziedzinie interaktywnego kina. Zespół, który składa się z: Frédérica Curiena, Jean-Marie Dallety’ego, Thierry’ego Guiberta i Christiana Laroche’a, stworzył oprogramowanie do edycji filmów w czasie rzeczywistym oraz łączenia występów artystycznych i instalacji.
- 17–21 maja Politechnika Wrocławska Budynek C-13 (Serowiec), ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 23/25 | godz. 7.30–21.30
Non stop słuchanie. Instalacja IterEter (ithernal/aethernal) – instalacja interaktywna
- Marek Chołoniewski – koncepcja, przygotowanie, koordynacja
- Peter Sych – ISA Harp
- Jan Chołoniewski – programowanie Flash
- Marcin Pączkowski – programowanie Max/MSP
Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej – PseME
Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie – SME
Instalacja Iter/Eter jest prezentacją polskiej sztuki elektronicznej. Przestrzeń Eter jest audiowizualną instalacją interaktywną wokół centrum Iter. Obiekt Iter to ISA Harp dający możliwość interakcji z wybranym dziełem z obszaru Eter. Instalacja jest interaktywną siecią powiązań kompozycji elektroakustycznych i wideo.
Isa Harp Petera Sycha z Melbourne pełni funkcję centralnego instrumentu sterującego działaniem instalacji. Isa Harp posiada 16 poziomych i 16 pionowych niewidzialnych strun. Ich przecięcie tworzy matrycę 256 punktów, będącą podstawą interakcji poprzez reprezentowane na ekranie pola wyboru.