Selekcja dotyczy:
- wyboru utworów dostępnych na mapie muzyki elektroakustycznej w Polsce w jej historycznym i współczesnym wymiarze,
- prezentacji różnych kategorii muzyki elektroakustycznej,
- gry, dyrygowania i tworzenia miksów za pomocą ISA Harp.
Instalacja zawiera ponad 500 kompozycji elektroakustycznych i wideo, w tym ok. 300 utworów dostępnych na stronie Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.
- 17 maja Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35 | godz. 19.00
Akusmonium 2/1. Dźwięk przestrzenny i inne historie
- INA/GRM
- Pierre Jodlowski – performance
- Benjamin de la Fuente – performance
- 17 maja, Opera Wrocławska, ul. Świdnicka 35 | godz. 21.00
Akusmonium 2/2. Dźwięk przestrzenny i performance
- INA/GRM
- Henry Vega – elektronika
- Magdalena Walentynowicz – fortepian
- Diego Losa – komputer
- Rewind – performance
- eRikm – performance
Podobnie jak akustycy, akusmatycy wywodzą się od Pitagorasa. Byli to ci uczniowie filozofa, którzy mogli go tylko słuchać, i to jedynie z offu – od nauczyciela oddzielała ich gruba zasłona. Podobno przenosiło to ich uwagę z medium na meritum. Analogicznie – aby słuchać akusmatycznie, należy zapomnieć o środkach wykonawczych i zapomnieć się w środku muzyki. W roli grubej zasłony występuje najczęściej głośnik, który pozwala dźwiękom na mniejsze lub większe incognito.
Kiedy głośników jest sześćdziesiąt lub więcej, możemy być prawie pewni, że to Acousmonium – stworzona przez François Bayle’a w 1972 r. orkiestra głośnikowa. Wchodzące w jej skład instrumenty różnią się od siebie wielkością i zasięgiem i umieszczane są w różnych punktach sali koncertowej. Wśród słuchaczy wyrastają drzewa dźwiękowe o kilku gałęziach, z których każdą wieńczy głośnik o wysokiej częstotliwości. Sopranowe elektromembranofony współistnieją z basowymi i tymi o pełnym zakresie częstotliwości, co pozwala uzyskać absolutną władzę nad przestrzenią akustyczną.
- 18 maja, Aula Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 27 | godz. 19.00
Leotronic
- Ernst Kovacic – dyrygent, skrzypce solo
- Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum
W programie połączone zostaną smyczki z elektroniką – czyli nowe wrocławskie medium leotroniczne. Tu – w intrygującym repertuarze wrocławsko-wiedeńsko-parysko-mediolańsko-nowojorskim.
- 18 maja, Klub Eter, ul. Kazimierza Wielkiego 19 | godz. 22.00
M.I.M.E.O. @ MEN 2011
Cykl Niewinni Barbarzyńcy
M.I.M.E.O.:
- Christian Fennesz –komputer
- Phil Durrant – komputer
- Thomas Lehn – syntezator analogowy
- Kaffe Matthews – obiekty nagłaśniane & przetwarzania na żywo
- Gert-Jan Prins – modulacje FM
- Jerome Noetinger – urządzenia elektroakustyczne
- Rafael Toral – urządzenia elektroakustyczne
- Keith Rowe – gitara, elektronika
- Peter Rehberg – komputer
- Marcus Schmickler – komputer
Music in Movement Electronic Orchestra, w skrócie MIMEO – to kolektyw złożony z gwiazd muzyki współczesnej. Po raz pierwszy zagrali w roku 1997 r. W 2001 r. wraz z Johnem Tilburym wydali płytę The Hands of Caravaggio, w 2007 r. ukazała się płyta Sight.
W składzie grupy MIMEO znajdują się wirtuozi analogowych (Thomas Lehn) i cyfrowych (Marcus Schmickler) syntezatorów, nagłaśnianych obiektów, cyfrowych samplerów i specjalnie przygotowanego oprogramowania komputerowego do improwizacji (Phil Durrant), legendy muzyki improwizowanej, którzy współtworzyli ją już w latach 60. (Keith Rowe), gwiazdy muzyki elektronicznej (Christian Fennesz), kontynuatorzy idei space-jazzu (Rafael Toral), czy najważniejsze postaci sceny noise (Peter Rehberg).
To, co charakteryzuje koncerty MIMEO, to unikalne orkiestrowe brzmienie elektroniczne, szczególna wrażliwość na akustyczne warunki miejsca koncertu oraz pomysły przygotowywane oddzielnie na każdy koncert (np. interpretacje obrazów, występ trwający 24 godziny). Doświadczenie i wyrafinowanie poszczególnych instrumentalistów jest zaś gwarantem jakości artystycznej wydarzenia. O jednym z ich koncertów (z towarzyszeniem pianistów) krytycy pisali, iż był pierwszym koncertem fortepianowym XXI w. We Wrocławiu MIMEO wystąpi bez Cora Fuhlera.
- 19 maja, Synagoga pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7 | godz. 19.00
Więcej niż trzy kolory
- Jean Deroyer – dyrygent
- Ensemble Court-circuit:
Jérémie Fèvre – flet
Irina Dopont – obój
Pierre Dutrieu – klarnet
Nicolas Miribel – skrzypce
Alexis Descharmes – wiolonczela
Jean-Marie Cottet – fortepian
Eve Payeur – perkusja
Muzyka kameralna skupia w sobie wiele problemów współczesnej kompozycji. Dzięki temu, że oferuje twórcom ograniczone środki, skłania do koncentracji na szczególe. Staje się okazją do precyzyjnego kształtowania formy, określania relacji między instrumentami i analizowania ich brzmienia. Przekształcenia elektroniczne mogą wzbogacić tę muzykę o dodatkowe walory, rozwijać możliwości instrumentów, budować kontrasty.
- 19 maja KLUB PUZZLE, Przejście Garncarskie 2 | godz. 21.30
Z nawigatorem w poszukiwaniu dźwięków
- Marek Chołoniewski – GPS Trans 12
- Marek Chołoniewski – idea i koordynacja
- Marcin Wierzbicki – programowanie
- Paulina Owczarek – saksofony
- Tomek Chołoniewski – perkusja
- Michał Dymny – gitara
- Rafał Mazur – gitara basowa
GPS-Trans 12 to projekt łączący elementy miejskiej instalacji audiowizualnej, interaktywnego performance i koncertu z udziałem improwizujących muzyków.
- 20 maja, Akademia Sztuk Pięknych, pl. Polski 3/4 | godz. 16.00
Granie obrazami
Sliders_lab – pokaz otwarty