Robert Mitchum nie żyje
Arsene, menadżer, były gitarzysta rockowy i kleptoman, wyrusza w zwariowaną podróż ostatniej szansy. Z bronią w ręku kradnie auto i wraz ze swoim zrezygnowanym niepowodzeniami protęgowanym wyrusza za koło polarne, aby spotkać się ze znanym reżyserem i odmienid swoj los.
Spokój w duszy
Tono wychodzi z więzienia, gdzie spędził pięć lat za kradzież złomu. Wraca do rodzinnej miejscowości i okazuje się, że wszystko się tu zmieniło. Żona ledwo go poznaje, jego pięcioletni syn traktuje go jak obcego, ponadto nikt nie chce zatrudnić złodzieja. Tono nie chce dłużej kraść, ma dość takiego życia. Koledzy z dzieciństwa – Mark, katolicki ksiądz i Peter, biznesmen odnoszący sukcesy – starają się pomóc Tono w powrocie do normalnego życia. Niestety, sami również zmagają się z problemami mężczyzn po czterdziestce i muszą stawić czoła rzeczywistości, która odbiega od ich wyobrażeń. Tono czuje się samotny i zdesperowany.
Stepy
Wzruszająca historia młodej Polki Niny, która wraz z maleńkim synkiem Antosiem, zostaje deportowana przez Armię Czerwoną do najdalszego regionu Rosji – Kazachstanu. Jako więzień polityczny w dramatycznych warunkach pracuje w Sowchozie. Każdego dnia walczy o przetrwanie i zachowanie godności należnej każdemu człowiekowi. Kiedy jej dziecko zapada na ciężką chorobę, Nina rozpaczliwie poszukuje pomocy i wraz z grupą kazachskich nomadów udaje się w podróż do odległego szpitala. Niestety, pomimo ogromnych starań, Ninie nie udaje się ocalić synka.
Szlag trafił sprawiedliwość
Fabuła filmu rozgrywa się w XV wieku. Grono możnych Węgrów musi dokonać wyboru nowego króla. Ku zaskoczeniu większości stawiają na młodego szlachcica Matthiasa Corvinusa. Ale młodzieniec ma ambicje humanisty i człowieka oświeconego i odmawia wprowadzenia rządów terroru, wybierając drogę ekonomicznego rozwoju, zdobywając na to pieniądze od tych, którzy go na tron wynieśli. Czy uda mu się wprowadzić humanistyczne ideały w życie? Kto wygra w tym pojedynku: światły król czy zwolennicy autorytarnego rządzenia?
Burza
Hannah Maynard, prokurator z Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, prowadzi śledztwo w sprawie oskarżonego o zbrodnie wojenne przywódcy wojskowemu w byłej Jugosławii. Podczas delegacji do Sarajewa spotyka młodą kobietę, Mirę, która mogłaby zostad cennym świadkiem w badanej sprawie, jednak z obawy o bezpieczeństwo swoich bliskich, milczy. Gdy Mira zgadza się na pomoc w śledztwie, Hanna odkrywa, że ma przeciwników nie tylko na ławie oskarżonych, ale też wśród swoich współpracowników.
Imprezy Towarzyszące 36. FP
Prezentacje, spotkania, warsztaty:
- Masterclass: Anatomia sceny
Mistrz kina. Klasyczny film. Klasyczna scena. Te trzy stwierdzenia opisują lekcję filmu pod nazwą Anatomia sceny. Mistrzowie kina przedstawią wybraną scenę z własnego filmu i na naszych oczach rozłożą ją na czynniki pierwsze, wyjaśniając wszelkie aspekty filmowe i pozafilmowe, które spowodowały, że scena ma akurat taki kształt.
Multikino
7 czerwca (wtorek)
Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern Popiół i diament
8 czerwca (środa)
Krzysztof Zanussi Iluminacja
9 czerwca (czwartek)
Agnieszka Holland Kopia mistrza
10 czerwca 2011 (piątek)
Roman Polański
- Jak to się robi?
W ramach 36. FPFF przeprowadzona zostanie seria publicznych prezentacji, w których twórcy filmu wyjaśnią jakich narzędzi używali do stworzenia swojego filmowego świata. Od rozbudowanej
komputerowej postprodukcji po pomysłowe wykorzystanie technik analogowych. Jak to się robi? to lekcja kina dla tych, którzy chcą zajrzeć za kulisy najnowszych polskich produkcji.
Multikino
7 czerwca (wtorek)
Lech Majewski Młyn i krzyż
9 czerwca (czwartek)
Jan Komasa Sala samobójców
10 czerwca (piątek)
Greg Zglinski Wymyk
11 czerwca (sobota)
Marek Koterski, Jerzy Zieliński Baby są jakieś inne
- Historie kina – nadrealizm w kinie polskim
Projekt Historie kina: nadrealizm w kinie polskim, będzie składał się z cyklu projekcji połączonych z panelami dyskusyjnymi oraz plenerowej dyskusji pod hasłem:Stany Generalne Kina: Surrealizm w kinie na temat historii polskiego kina i sposobów (istniejących i możliwych) jej uprawiania. Celem projektu jest wywołanie dyskusji na temat historii polskiego kina w dwóch wymiarach. Po pierwsze sproblematyzowanie istniejących kanonów, hierarchii oraz sposób w jaki o historii kina polskiego pisze akademickie filmoznawstwo, oraz krytyka filmowa. W ramach projektu organizatorzy pragną zwrócić uwagę na obecność w historii polskiego kina trzeciej – obok kina moralnego niepokoju i szkoły polskiej – formacji historycznej kina polskiego – nadrealizmu.
Multikino
7 czerwca (wtorek), godz. 17.00
Wolne chwile, reż. Andrzej Barański
dyskusja: prowadzenie Piotr Marecki
8 czerwca (środa), godz. 16.30
Diabeł , reż. Andrzej Żuławski
dyskusja: prowadzenie Witold Mrozek
9 czerwca (czwartek), godz. 17.00
Golem , reż. Piotr Szulkin
dyskusja: prowadzenie Jakub Majmurek
10 czerwca (piątek), godz. 16.30
Wieczne pretensje, reż. Grzegorz Królikiewicz
spotkanie z twórcą i premiera wywiadu rzeki z Grzegorzem Królikiewiczem Pracuję dla przyszłości
dyskusja Stany Generalne Kina: Surrealizm w kinie