C-Trend Histogram dla Woody Vasulka – realizacja inspirowana klasycznym wideo C-Trend Woody’ego Vasulki z 1974 roku. Kolejna instalacja na wystawie ukazująca artystyczną ingerencję w płynący z kamery sygnał wideo. Na ekran zamiast normalnego widoku pokazywanego przez kamerę trafiają zgrafizowane, przypominające gęsty wykres obrazy kształtowane przez parametry techniczne przesyłane z kamery. Graficzna reprezentacja zjawisk widzianych przez obiektyw kamery jest modyfikowana przez zmienne techniczne, które normalnie nie są widoczne na ekranie. Specjalnie dla tej pracy powstało oprogramowanie stworzone przez Pawła Janickiego, pozwalające emulować działanie urządzenia analogowego z roku 1973 zwanego Scan Processor.
Magnetic image waves – instalacja interaktywna na kineskop i elektromagnes ukazująca w jaki sposób obraz telewizyjny może być kształtowany poprzez modulowanie pola magnetycznego oddziałującego z zewnątrz na telewizor. Uruchamiając cewkę elektromagnetyczną i przybliżając ją do ekranu obserwujemy widoczne na ekranie regularne formy geometryczne, które pod wpływem siły niewidzialnego oddziaływania magnetycznego przekształcają się w amorficzne kształty.
Illuminatin’ for Skip Sweeney – współczesna instalacja wykorzystująca wyłącznie sprzęt analogowy: kamerę VHS podłączoną do tradycyjnych telewizorów kineskopowych, nawiązująca do pracy Skipa Sweeney’a Illuminating Sweeney. Skip Sweeney założył w 1970 roku w San Francisco kolektyw Video Free America. Zafascynowany był zjawiskiem feedbacku, który uważał za najdoskonalszy przejaw współczesnej transcendencji o religijnym niemal charakterze. Obraz jest zmienny – żyje i przekształca się w wyniku samodzielnie działających procesów technicznych. Poruszając delikatnie kamerą możemy ingerować w sygnał i kreować nowy obraz, możemy też zaobserwować co się stanie, gdy wprowadzimy pomiędzy kamerę a monitor źródło dodatkowego światła, np. świecący ekran telefonu komórkowego.
RGB: Ray Gun Beam Virus dla Paula Sharitsa – instalacja ta nawiązuje do pracy Ray Gun Virus Paula Sharitsa z 1966 roku oraz metody wytwarzania obrazu wideo przez trójlampowy rzutnik RGB (każda z lamp odpowiada za inny kolor podstawowy). Gdy w przestrzeni instalacji zasłaniamy jedną ze składowych w naszym cieniu sumuje się kolor z dwóch pozostałych rzutników. Na ekranie możemy też obserwować rejestrowany przez kamerę obraz rozłożony na składowe barwy. Instalacja reaguje na ruch oraz dźwięk (np. klaskanie, tupanie) które uruchamiają kolejne poziomy ingerencji w składowe obrazu. Autorem oryginalnego programowania oraz mappingu zastosowanego w tej instalacji jest Paweł Janicki.
Effie Wu, Zero, 2006 – instalacja prezentowana podczas wystawy WRO 07 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, obecnie w kolekcji Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Projekcja obrazu w kształcie pierścienia złożonego z wielu połączonych ze sobą sekwencji wideo, ukazuje spacerującą artystkę/performerkę. Jej utrwalony, złożony z sekwencji elektroniczny obraz obraz jest ruchomy i rzucany na poruszający się w odwrotnym kierunku kolisty ekran, w ten sposób jednocześnie podkreślając i znosząc iluzję ruchu: spacerująca postać znajduje się zawsze w tym samym miejscu, na górnej krawędzi okrągłego ekranu.
Concerto for TV Set and the Diode dla Voytka – w instalacji użyty został słynny film Wojciecha Bruszewskiego YYAA z 1973 roku. Do monitora zainstalowana jest fotodioda połączoną z głośnikiem. Piksele obrazu czytane przez fotodiodę są źródłem dźwięku emitowanego przez głośnik. W swojej pracy Bruszewski, z całej siły wykrzykując samogłoski: przymkniętą Y i otwartą A, formalnie steruje zmieniającym się oświetleniem planu. Instalacja niejako odwraca ten proces, zastępując dźwięk oryginału brzmieniem czarnych i białych pikseli. Praca stanowi nawiązanie do instalacji Bruszewskiego Telewizyjna kura (1979).
Television for Media Burn – spreparowany oryginalny telewizor z lat 60., pokazany jako obiekt kulturowy podlegający swoistej ewolucji. Oglądamy na nim fragment z akcji/performansu Media Burn grupy Ant Farm z 1975 roku, w którym rozpędzony cadillac niszczy mur zbudowany z telewizorów.
Na srebrnym globie dla Zygmunta Rytki – praca w ramce na ścianie, oryginalna fotografia Zygmunta Rytki, wykonana w nocy z 20 na 21 lipca 1969 roku, przedstawia planszę o treści Zakończyliśmy transmisję z Księżyca, wyemitowaną przez Telewizję Polską po zakończeniu transmisji z pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Projekcja wideo rzucana jest na leżący na podłodze wypukły kineskop telewizyjny z przełomu lat 60/70, ze względu na emitowaną przez kineskopy charakterystyczną poświatę zwany często srebrnym ekranem. Na tle tzw. białego szumu oglądamy pierwszy spacer człowieka po powierzchni Księżyca. Wykorzystano tu pobrany z YouTube film ukazujący amerykańskiego astronautę Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Srebrnym Globie – słyszymy też jego głos i śpiew.
Cybernated Zen dla Norberta Wienera i Marshalla McLuhana +- sorry –instalacja na dwa telewizory i kamerę analogową. Entropia niezmodulowanego sygnału telewizyjnego tworzy tzw. biały szum. Kategorie sygnału i szumu są podstawowe dla cybernetyki, nowej dziedziny nauki stworzonej w latach 50. XX w przez prof. Norberta Wienera, oraz są zasadniczymi pojęciami teorii głoszonych w kolejnym dziesięcioleciu przez Marshalla McLuhana zwanego prorokiem ery elektronicznej.
Interaktywne stanowisko z dokumentacją wideo opracowane przez Pawła Janickiego – innowacyjny, oryginalny sposób prezentacji i przeglądania audiowizualnego archiwum. Bogata, pochodząca z kolekcji WRO dokumentacja 28 różnorodnych instalacji wideo artystów z całego świata, jest w interaktywnej formie udostępniona widzom, którzy własnymi gestami mogą samodzielnie mogą wybierać to, co chcą oglądać.
Od 15 marca do 18 maja
Centrum Sztuki WRO
ul. Widok 7
Wrocław
1 komentarz
piękne przedsięwzięcie, gratulacje