Uri Caine Ensemble gra Mahlera i Gershwina
Uri Caine powraca do Krakowa. Ten światowej klasy pianista, zaprezentuje swoje aranżacje muzyki Gershwina i Mahlera, a swoim koncertem postara się udowodnić, że są oni nadal liderami międzynarodowej awangardy! Uri Caine i jego dotychczasowe osiągnięcia, są reklamowane jako esencja tego, co nazywamy Radykalną Muzyką Żydowską.
Uri Caine (fortepian), Ralph Alessi (trąbka), Chris Speed (klarnet), Nicolas Geremus (skrzypce), Ben Perovsky (perkusja), John Hébert (bas)
Maćko Korba Ensemble (Polska): Dewejkus
Maciej Cierliński (Maćko Korba) gra na lirze korbowej – maszynie do generowania dźwięków, hałasów i obrazów (P. Lefeuvre), przez wieki inspirującej filozofów, malarzy i poetów. Maćko Korba Ensemble, zainspirowany historiami o Baal Szem Towie, w których fakty mieszają się z opowieściami fantastycznymi, odniesie się w sposób bardzo osobisty, naiwny – dziecięcy wręcz – do mistyki chasydzkiej.
Wybitnym muzykom i intuicjonistom towarzyszyć będzie Cinemanual, posługujący się autorską techniką wizualną, opartą wyłącznie na świetle analogowym.
Maciej Cierliński (lira korbowa), Piotr Dąbrowski (instrumenty perkusyjne: talerze, dzwonki i woda), Mieczysław Litwiński (skrzypce, altówka, harmonium, wokal), Andrzej Kijanowski (realizacja dźwięku), Krzysztof Owczarek (Cinemanual)
Frank London & Friends
W czwartkową noc sceną w Alchemii zawładnie Frank London, którego poprzednie występy na Festiwalu Kultury Żydowskiej spotkały się z gorącym przyjęciem publiczności. Wspólnie z towarzyszącymi mu przyjaciółmi sprawi, że w klubia Alchemia królować będzie wyjątkowe jazzowe brzmienie w najlepszym wydaniu! Po koncercie jam session z Frankiem Londonem w roli mistrza ceremonii.
The Maghreb Orchestra (Izrael)
The Maghreb Orchestra to projekt skupiający wybitnych izraelskich muzyków, których nauczycielem, duchowym ojcem i artystycznym dyrektorem jest Nino Bitton, wirtuoz oud z Jerozolimy, jeden z największych autorytetów w dziedzinie muzyki judeo-arabskiej. Podczas ich copiątkowych popołudniowych koncertów, izraelska publiczność szczelnie wypełnia kultowy jerozolimski Avram Bar. Również w piątek, ale tym razem w krakowskiej synagodze Tempel, The Maghreb Orchestra zabierze Państwa w podróż do świata muzyki porywającej ekstatycznymi rytmami i zachwycającej pięknem tradycyjnych melodii Maghrebu i Andaluzji. Ich muzyka wprowadza w trans, poruszając głęboką prawdą i szczerością.
Rykarda Parasol z zespołem
Rykarda Parasol określa mroczne i nastrojowe brzmienie swojej muzyki jako rock noir. Zmysłowym, głębokim głosem o unikalnej barwie Rykarda opowiada w swoich piosenkach historie oparte na jej życiu i doświadczeniach. W jej muzyce słychać wpływy amerykańskiego rocka, soulu oraz inspiracje muzyką północnoeuropejską.
Rykarda Parasol (wokal, gitara), Piotr Aleksandrowicz (gitara), Jan Freicher (klawisze), Kornel Jasiński (bas), Robert Rasz (perkusja)
Szalom na Szerokiej: The Evolution of God
Koncert Szalom na Szerokiej to prawdziwie żydowski Woodstock – osadzony w tradycji Kazimierza, ale niestroniący od herezji Nowego Jorku i Tel Awiwu. Na największej na świecie żydowskiej scenie pokazane zostanie podczas 7-godzinnego koncertu, jak różnorodna jest muzyka żydowska. Wystąpi m.in. jeden z najoryginalniejszych zespołów izraelskiej sceny muzycznej – The Alaev
Family. Współpracujący z Tamirem Muskatem (Balkan Beat Box) zespół łączy porywające rytmy i brzmienia Azji Środkowej z cygańską energią, tradycję ze współczesnością. Elektroniczny beat i bucharski groove zawładną ulicą Szeroką! Na scenie pojawi się również oszałamiający potężnym brzmieniem i zarażający energią 15-osobowy izraelski brass band – Marsh Dondurma wraz z gośćmi, a także – podczas wielkiego finału – Festival All Stars Orchestra, pod wodzą niezastąpionego Franka Londona. Nie zabraknie też innych gwiazd Festiwalu.
- Filmy i spektakle
Pokaz filmu niemego His People z muzyką na żywo w wykonaniu Paul Shapiro Sextet
His People (USA, 1925, reż. Edward Sloman) to historia rodziny żydowskich imigrantów z Rosji, zmagających się z biedą i trudnościami z aklimatyzacją w Nowym Świecie – Ameryce. Film, zawierający autentyczne zdjęcia z nowojorskiego Lower East Side lat 20., jest wspaniałym melodramatem i nostalgiczną opowieścią o życiu w Nowym Jorku. Paul Shapiro wraz z wybitnymi nowojorskimi muzykami zilustruje film swoją autorską muzyką na żywo.
Paul Shapiro (saksofon, klarnet, flet), Steven Bernstein (trąbka), Tomas Ulrich (wiolonczela), Jerry Korman (fortepian), Booker King (kontrabas), Tony Allen (perkusja)
Przestrzenie Schulza
Spektakl jest próbą teatralnego przekładu opowiadań wybitnego artysty w wykonaniu aktorów teatru młodzieżowego Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży. Młodzi aktorzy próbują zmierzyć się z niezwykle skonstruowanym światem Schulza, zaproponować własną drogę po przestrzeniach domu rodzinnego Ulicy Krokodyli, Sanatorium pod Klepsydrą, wreszcie po przestrzeniach urojeń i fascynacji, będących symptomami choroby ojca Jakuba.
Odnaleźć Kalmana
Projekcja filmu dokumentalnego oraz spotkanie z autorkami Roz Jacobs i Laurie Weisman ze Stanów Zjednoczonych.
- Warsztaty
Warsztaty klezmerskie
Muzyka klezmerska wyraża jidyszkajt poprzez rytmy i dźwięki instrumentu. Warsztaty Klezmer Basic and Beyond, prowadzone przez jedne z najpopularniejszych instruktorek w tej dziedzinie, skierowane są zarówno do instrumentalistów rozpoczynających swoją przygodę z muzyką klezmerską, jak i tych bardziej doświadczonych. Stanowią wprowadzenie dla grających na różnych instrumentach i na różnych poziomach zaawansowania w świat melodii, skal, rytmów i stylów instrumentalnej muzyki jidysz.
Taniec żydowski
Tańce żydowskie są nierozerwalnie związane ze świętowaniem – uświetniają uroczystości religijne, towarzyszą najważniejszym wydarzeniom w życiu rodziny i społeczności. Podczas warsztatów będzie można nauczyć się świętowania poprzez taniec – od improwizowanego i pełnego ekspresji frejlacha po bardziej usystematyzowane tańce, jak bulgar, zok, szer i pacz tanc. Warsztaty będą też okazją, by do nauczenia się efektownych sztuczek, jak na przykład tańca z butelką, które zachwycą obserwatorów. Prowadzą: Steve Weintraub (USA), akompaniament: Festival Yiddish Dance Band: Deborah Strauss (USA), Sanne Möricke (Niemcy), Jeff Warschauer (USA), Frank London (USA)
Biżuteria jemenicka
Ben Zion David, izraelski artysta z jemenickiej rodziny o wielopokoleniowej tradycji jubilerskiej, wprowadzi uczestników w fascynujący świat sztuki tworzenia tradycyjnej biżuterii jemenickiej – filigranu. Na każdym z warsztatów artysta zaprezentuje proces powstawania innego elementu biżuterii – łącznie pięć unikalnych współczesnych dzieł sztuki stworzonych ze srebra, inspirowanych jemenicką biżuterią ślubną i etnicznym wzornictwem. Każde z nich symbolizuje drogocenne dziedzictwo, duszę i serce artysty, wydobywa wewnętrzną tajemnicę skrytą w każdym z nas. Oprócz pięciu elementów biżuterii w trakcie całego tygodnia powstanie również wyjątkowa jemenicka bransoletka, której pojedyncze elementy będą tworzone każdego dnia. Bransoletkę będzie można wygrać w specjalnej loterii zorganizowanej dla uczestników warsztatów.
Kuchnia żydowska
Kuchnia jest częścią kultury każdego narodu. Smakując potraw i słuchając opowieści o jedzeniu, możemy nauczyć się o świecie i historii ludzi, z którymi zasiadamy przy stole, więcej, niż czytając tomy książek. Ale też nie chodzi tu o wiedzę naukową, lecz o prawdziwe poznanie, dotknięcie duszy, pamięci pokoleń, czegoś, co w słowach jest nieuchwytne. Na wspólne gotowanie przysmaków kuchni żydowskiej zapraszają Malka Kafka (właścicielka koszernej restauracji Tel-Aviv w Warszawie i sieci lokali wegetariańskich DELICafé; gospodyni programu Koszer Macher w TV Kuchnia+, autorka książki Żydowskie przysmaki) oraz Ben Zion David (wywodzący się z jemenickiej rodziny izraelski artysta, znany festiwalowej publiczności z warsztatów biżuterii jemenickiej) wspólnie z Tal Arshi z Muzeum Kultury Jemenickiej w Jaffie.
- Zwiedzanie
Żydowski Kraków
Nie po raz pierwszy wychodzimy poza granice Kazimierza, aby spróbować wyobrazić sobie przedwojenny Kraków i spojrzeć na niego przez pryzmat jednej czwartej jego mieszkańców – krakowskich Żydów. Tym razem – Żydów zasymilowanych, którzy mieli swoje sklepy, szkoły, domy modlitwy, gazety; którzy mieli swoje bujne życie przed wojną i którzy zniknęli nie tylko z naszego miasta, ale i z naszych wspomnień. Do tego zapomnianego życia powrócimy w ramach spaceru Żydowski Kraków. Oprowadza: Anna Kiesell.
Życie żydowskie na Kazimierzu i w Podgórzu
Dawna żydowska część Kazimierza kojarzy nam się z życiem religijnym, z ortodoksyjnymi mieszkańcami przemierzającymi wąskie uliczki w Szabat, z pielgrzymami zmierzającymi na cmentarz Remu. Natomiast myśląc o Podgórzu, przywołujemy obraz getta, deportacji i śmierci. Tymczasem zarówno na Kazimierzu, jak i w Podgórzu kwitło od XIX wieku życie świeckie. Były targi, był żydowski teatr, a Podgórze było dobrze prosperującym, tolerancyjnym miastem, w którym dopiero wiele lat później miała się rozegrać tragedia.
Oprawadzają: Anna Kiesell, Dr Agnieszka Legutko
Symbolika nagrobków
Na cmentarze żydowskie Krakowa można spojrzeć okiem historyka, biografa, etnografa, artysty. Zwiedzanie Symbolika nagrobków jest okazją do spojrzenia na macewy pod kątem obrazów wykutych w kamieniu i ich symbolicznego znaczenia. Oprowadza: Monika Krajewska (Polska).
22. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
Od 29 czerwca do 8 lipca 2012 roku
Kraków
Organizator: Stowarzyszenie FestiwalKultury Żydowskiej w Krakowie
1 komentarz
Festiwal zawsze cieszy się wielkim zainteresowaniem. Głównym powodem licznej widowni jest ciekawy program, który co roku nas miło zaskakuje.Będąc w tym czasie w Krakowie warto zostać nieco dłużej i wziąć udział w tym wydarzeniu. Na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie i będzie się świetnie bawił.