- The Ball and Chain – małżeństwo z dwójką dzieci i psem. Wspólną drogę muzyczną obrali w 2007 roku, kiedy oboje byli już uznanymi na Litwie artystami. W 2011 roku ukazał się ich pierwszy wspólny album The Ball and Chain. Ich niemal teatralne występy opierają się na kiczu i stylu retro lat 50-tych. Ich twórczość jest symbiozą pięknych harmonii, cierpkich tekstów, domowych sampli, retro swingu i intymnych akustycznych dźwięków
- Cezary Paciorek jest akordeonistą, pianistą, kompozytorem i aranżerem. Jako 15-letni chłopiec dostał się do Big-bandu Gdańsk prowadzonego przez Jerzego Partykę. Potem współpracował z zespołem Mietek Blues Band, Maciejem Sikałą, Wojciechem Staroniewiczem, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Emilem Kowalskim, Jarkiem Śmietaną, Jorgosem Skoliasem, Olem Walickim, Leszkiem Możdżerem, Sławkiem Jaskułke, braćmi Pospieszalskimi, Joszką Brodą, Michałem Urbaniakiem.
- Freaks on Floor to progresywny zespół z Wilna, który powstał w 2007 roku. W tym samym roku wygrali konkurs Eurorock, dzięki czemu koncertowali w Anglii, Francji i w Niemczech. Czytelnicy magazynu Pravda uznali ich za najlepszy debiutujący zespół 2008 roku. W swojej twórczości łączą elementy funk, punk, jazz, hip hop i rocka. Słyną z bardzo energetycznych koncertów i żywiołowego zachowania na scenie. W 2010 roku wydali swoją pierwszą płytę – Freaky Wander.
- Markas Palubenka rozpoczął solową karierę w 2011 roku. W skład jego instrumentarium wchodzi gitara, perkusja, laptop i charakterystyczny wokal. Tyle wystarczy, aby wypełnić przestrzeń dźwiękiem, ale jej nie przeładować. Przechodząc od intensywnych gitarowych brzmień do delikatnych dźwięków muzyk prezentuje szerokie spektrum swoich możliwości improwizacyjnych.
- TRYS KETURIOSE to zespół, który od 1981 roku wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej jest różnorodne użycie sekund, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów i równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów (głównego oraz refrenu). Te cechy, charakterystyczne dla pieśni polifonicznych, wymagają od artystek doskonałej jedności, dużego zgrania we wspólnym śpiewaniu (nazwa sutartinės pochodzi od czasownika sutarti – zgadzać się, jednoczyć). Dlatego nieprzypadkowo od najdawniejszych czasów sutartinės śpiewane były w małych grupach (2, 3 lub 4 kobiety). Na terenach wiejskich tradycja śpiewania sutartinės nie przetrwała, niestety, do dzisiejszych czasów. Podtrzymują ją za to grupy śpiewające muzykę tradycyjną w miastach. Liderką grupy jest dr Daiva Račiūnaitė-Vyčinienė, zwana królową sutartinės. Od ponad dwudziestu lat doskonali sztukę wykonywania sutartinės oraz rekonstruuje melodie wydobywane z archiwów, jak też i te już opublikowane. Wykonawczynie nie mają jednak na celu idealnego odtwarzania nagrań archiwalnych, starają się stworzyć swoje własne, charakterystyczne brzmienie, próbując nadać starym pieśniom nowe znaczenie.
- Maksimowicz Group jako zespół debiutował w 2008 roku na festiwalu Kaunas jazz 2008. Od tej pory zespól gra na rożnych scenach Litwy i Europy. Chociaż skład zespołu ciągle ewoluuje, podstawę jego tworzą saksofonista Jan Maksimowicz i pianista Dmitrij Golovanov. Także dość często dołącza trębacz Dominykas Vyšniauskas. Podstawowa koncepcja zespołu polega na tworzeniu kompozycji w czasie rzeczywistym w formie dialogu muzycznego. Jest to swoista synteza muzyki jazzowo-elektronicznej z współczesną muzyką akademicką.
- Free Culture Gdańsk 2012 – Koncert Finałowy
Muzycy biorący udział w Koncercie Finałowym – Free Culture Gdańsk 2012:
- Michał Jelonek
- Olo Walicki
- Tomasz Ziętek
- Weronika Grozdew-Kołacinska
- Rafał Praczas Kołaciński
- Projekt Mikołaja Trzaski Sound Identity. Mikołaj Trzaska to obecnie ikona jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem, odbywa bliskie i dalekie podróże muzyczne w poszukiwaniu wspólnego mianownika pomiędzy muzyką chasydzką i muzyką współczesną. W projekcie Sound Identity zgłębia tajemnice mistyki i muzyki pogranicza Polski i Litwy wraz z grupą wybitnych muzyków-improwizatorów, władających przeróżnymi rodzajami instrumentów. Sound Identity jest próbą podjęcia nowego dialogu pomiędzy kulturami. Jednym z intymnych obrazów współczesnej muzyki odnoszącej się do tradycji. W projekcie biorą udział polscy i litewscy wirtuozi o korzeniach i wykształceniu, zarówno klasycznym jak i jazzowym. Najważniejszą wspólną cechą muzyków jest zdolność i doświadczenie wykonywania intuitywnej improwizacji.
W projekcie udział biorą:
- Wacław Zimpel – klarnety
- Michał Górczyński – klarnety, saksofon
- Paweł Szmaburski – klarnety
- Mikołaj Trzaska – klarnety, saksofon
- Eugenijus Kanevićius – kontrabas
- Mike Majkowski – kontrabas
- Arkadij Gotesman – perkusja
Festiwal Wilno w Gdańsku
Od 6 do 9 września 2012 roku
Gdańsk