Historia Sokołowska sięga XIV wieku. Pierwsza wzmianka o pruskim Görbersdorf pojawia się w 1357, jako o istniejącej wsi założonej najprawdopodobniej przez zakon Benedyktynów w Broumově. W 1855 we wsi zostało uruchomione pierwsze na świecie specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, pod patronatem Hermanna Brehmera. Po II wojnie światowej nazwę Görbersdorf zamieniono na Sokołowsko. W ten sposób uczczono pamięć doktora Alfreda Sokołowskiego, który przez lata pełnił obowiązki głównego asystenta doktora Brehmera i w 1908 założył Towarzystwo Przeciwgruźlicze.
W 2007 roku w zabytkowy kompleks Sanatorium Brehmera postanowiła zainwestować Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ i odbudowuje zniszczone sanatorium aby przywrócić im dawną świetność i nawiązać do tradycji kultywowania zdrowia i kultury w pierwszym Sanatorium w Europie. Fundacja podjęła decyzję o stworzeniu w części zabytkowego kompleksu nowej niezależnej instytucji Międzynarodowego Laboratorium Kultury. I tak Sokołowsko stało się miejscem integracji międzynarodowych środowisk twórczych i instytucji działających na polu kultury, młodych twórców z Europy i interdyscyplinarnych projektów łączących kulturę wschodniej i zachodniej Europy. W Sokołowsku Fundacja In Situ realizuje interdyscyplinarne projekty artystyczne, plenery, spotkania twórcze, warsztaty, wystawy, festiwale sztuki, sympozja i konferencje kultury. Sokołowskie Laboratorium Kultury to miejsce wymiany doświadczeń, wiedzy artystów, kuratorów, teoretyków, managerów sztuki i aktywistów z całego świata.
To miejsce wspierania i promocji twórców europejskich, stworzenia ram dla inicjowania i realizacji eksperymentalnych warsztatów.
Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski
6-8 września 2013 r.
Sokołowsko