- Slalom
10 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00, Kinoteatr Zdrowie
Slalom – grupa powołana do życia w 2013 przez Bartłomieja Tycińskiego (Mitch&Mitch, AlteZachen, Starzy Singers, Paris Tetris), Bartosza Webera (Baaba, Mitch & Mitch) i Huberta Zemlera (Piętnastka, HornyTrees, SzaZaZe, Moped), którzy skupieni są wokół stołecznej sceny muzycznej związanej z wytwórnią #LadoABC.
Muzyka zespołu powstała niejako dzięki nietypowemu instrumentarium, którym dysponują wykonawcy. Gitara hawajska, sampler oraz syntezatory analogowe, wsparte przez instrumenty perkusyjne, zainspirowały muzyków do stworzenia cyklu eklektycznych kompozycji, w których eksperymenty barwowe przeplatane są z elementami rocka, country i muzyki improwizowanej.
Unikatowe połączenie metody samplingu z melodyką gitary hawajskiej, nasuwa na myśl skojarzenia z muzyką tradycyjną Stanów Zjednoczonych, Krautrockiem, psychodelią, muzyką improwizowaną oraz eksperymentami elektroakustycznymi pionierów elektroniki. Mimo iż członkowie zespołu mają za sobą udział w projektach reprezentujących nieraz kompletnie odmienne założenia stylistyczne, to jednakowoż efekt końcowy jest niezwykle świeży i koherentny.
- Mikrokolektyw
10 sierpnia 2014 roku, godz. 19.30, Scena Skarpa
Mikrokolektyw – to projekt Artura Majewskiego i Kuby Suchara, znanych z zespołu Robotobibok. Duet powstał w 2004 r. i przyjął formę swobodnie improwizującego kolektywu, w którym myślą przewodnią było poszukiwanie nowych rozwiązań dla takiego składu. Majewski i Suchar inspirowani dokonaniami takich mistrzów jak Don Cherry, Ed Blackwell, Max Roach tworzą muzykę akustyczną, podbarwioną syntezatorem minimoog, perkusjonaliami i samplerem, które jednak nigdy nie wychodzą na plan pierwszy. Najbardziej zainteresowani są surowym brzmieniem duetu trąbka/perkusja, w którym to uzyskują największą ekspresję i swobodę.
Perkusista Kuba Suchar i trębacz Artur Majewski współpracują z wieloma muzykami chicagowskiego jazzu, między innymi, jako członkowie Rob Mazurek’s Exploding Star Orchestra czy Sao Paolo Underground, czy Joshua Abrams Natural Information Society. Ich wyobraźnia ciążąca ku iście jazzowej improwizacji spotkała się ze sporym rezonansem w Europie i USA.
Na swej nowej płycie nadal eksploruje rozległe obszary post-jazzu. Ich wyobraźnia zdaje się nie mieć granic, a charakterystyczny, mieniący się różnymi odcieniami mariaż elektroniki oraz bogatej melodii i rytmu, stawia ich na pierwszej linii współczesnego jazzu. Podobnie jak w przypadku entuzjastycznie przyjętego albumu Revisit i koncertowego DVD Dew Point wydanych przez prestiżową amerykańską wytwórnię Delmark, Absent Minded dobitnie i pięknie przypomina, że jazz to żywy język, który nieustannie ukazuje nowe możliwości. Jazz Mikrokolektywu ma w sobie bogatą paletę barw, jest różnorodny i wymagający, a jednocześnie zdumiewająco piękny. To wyprawa w takie rejony emocjonalne, które można objąć tylko wówczas, gdy jesteśmy w stanie otworzyć się na wiele różnych języków naraz – Raymond Salvatore Harmon, producent.
- Shofar
10 sierpnia 2014 roku, godz. 21.00, Scena Skarpa
Trio Shofar – czyli Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska – saksofon altowy, klarnety, Macio Moretti – perkusja.
Repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę trio odtwarza różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Utwory, które wykonują pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii.
To najczęściej tzw. niguny, czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę. Zespół grywa też frejlaksy – czyli utwory bardziej taneczne i utwory wywodzące się z liturgii żydowskiej. W tej chwili na program koncertowy, w większości, składają się utwory z tradycji chasydzkiej. Głównym impulsem do zajęcia się tą tradycją było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego, zbioru pieśni chasydzkich Bieregowskiego >1892-1961>. Muzykolog ten, począwszy od lat 20, badał muzykę żydowską. Jednym z efektów jego pracy był tom poświęcony tradycji chasydzkiej. Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy utworów, jest możliwe poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu.
Shofar zadebiutował w 2007 roku płytą Shofar, drugi album Ha-Huncvot miał premierę w tym roku podczas koncertu w Lincoln Center w Nowym Jorku, który był częścią trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.