Niemal 11 lat temu, w 2005 roku, w czasie przygotowań do wystawy Nova Biała w lubelskiej Galerii Białej pojawił się jako wolontariusz Mariusz Tarkawian. Bardzo szybko okazało się, że w krótkich przerwach w trakcie realizacji wystawy rysował i notował wypowiedzi artystów oraz wolontariuszy. Powstały wówczas pierwsze Rysunki podejrzane, które stały się cyklem debiutanckim.
Do marca 2006 roku Mariusz Tarkawian, stając się kronikarzem Białej, stworzył pierwszy zbiór liczący ponad 200 rysunków, które w niezwykły sposób rejestrowały wydarzenia w galerii. Galeria Biała postanowiła zaprezentować je ponownie po 10 latach, przypominając tym samym artystyczny debiut Tarkawiana.
Artysta stał się niestrudzonym, pracowitym i bardzo uważnym obserwatorem i miłośnikiem przede wszystkim świata sztuki. Stąd w jego dorobku rozliczne cykle, na które składają się setki i tysiące rysunków, jak np. W poszukiwaniu sztuki, Potencjalni artyści czy W przewidywaniu sztuki. W tym skrupulatnym liczeniu prac oraz rejestrowaniu rzeczywistości Tarkawian działa jak Edward Dwurnik – klasyk polskiego malarstwa, który konsekwentnie od ponad 45 lat komentuje i opisuje polską rzeczywistość. Dla Tarkawiana podstawową inspiracją jest przede wszystkim świat sztuki: polskiej i światowej, dawnej i aktualnej, a także sztuka w przyszłości. Rysuje także faunę i florę, wybrane przedmioty, zjawiska czy wydarzenia społeczne i polityczne, zarówno polskie, jak międzynarodowe (w cyklu 366 obrotów).
Ołówek, marker, rzadziej pędzel są jego narzędziami warsztatowym, których używa w zależności od powierzchni. Jedną z większych realizacji – narysowaną bezpośrednio na ścianach, zatytułowaną Kolokwium historii sztuki i cywilizacji – Mariusz Tarkawian stworzył w latach 2007–2009. Był to monumentalny – o długości 50 metrów – rysunek w korytarzu, w nieużytkowanym skrzydle Centrum Kultury w Lublinie (został niestety zniszczony wskutek remontu budynku przed kilkoma laty). Jego przypomnienie stanowić będzie realizacja w korytarzu, która tak jak pierwowzór powstanie bezpośrednio na ścianie korytarza.
Artysta jest autorem komiksu pt. Contemporary Art Book, który również jest prezentowany w Białej, podobnie jak jego dyplom z Wydziału Artystycznego z 2009 roku. Tarkawian tworzy również muzykę oraz współpracuje od lat z Lubelskim Informatorem Kulturalnym ZOOM. Jest absolwentem Edukacji Artystycznej Wydziału Artystycznego UMCS. Od wystawy Nova Biała (2005) pełni funkcję kronikarza nie tylko Galerii Białej, lecz także wielu innych miejsc – rejestrując pełne dowcipu, różnorakie fakty artystyczne. Artysta od kilku lat konsekwentnie rysuje dzieła sztuki aktualnej oraz takie, które dopiero powstaną (cykl W przewidywaniu sztuki). Równolegle kataloguje rozmaite motywy ze świata sztuki, biologii, botaniki, nauki. Jest również autorem licznych, efemerycznych realizacji rysunkowych tworzonych bezpośrednio na ścianach, jak np. monumentalnego Kolokwium z historii sztuki i cywilizacji, w którym przedstawił zarys dziejów ludzkości od paleolitu do współczesności.
Mariusz Tarkawian, posługując się kartką i ołówkiem, rejestruje fakty i wydarzenia, których nie jest w stanie zapisać żaden mechaniczny środek wyrazu. Zarówno fotografia, jak i wideo straciły swój nośny sens – tego, co widzi Tarkawian, nie widzi nikt więcej. Tu możemy dojść do następujących spostrzeżeń: rysuje bardzo szybko, już na drugi dzień jego rysunki stają się odkryciem dla oglądającego, wywołując zdziwienie; wszystkie osoby oraz ich fragmenty są na rysunkach podobne do samych siebie, co powoduje ich dobry odbiór; rysuje wszystko i zawsze niezależnie od sytuacji czy warunków atmosferycznych, nie rozstaje się z ołówkiem i szkicownikiem.
Mariusz Tarkawian. Dużo Rysunków
Od 12 lutego do 24 marca 2016 roku
Galeria Biała, Centrum Kultury w Lublinie